اگر در طراحی محوطه ویلای جدید خود یک استخر نیز در نظر گرفته‌اید، یا اگر می‌خواهید فضای باغ قدیمیتان را تغییر دهید، بد نیست به ایده‌هایی در رابطه با نورپردازی استخر فکر کنید. این روزها گزینه‌های بسیار زیادی برای نورپردازی استخر باغ وجود دارد. این گزینه‌ها موارد مختلفی از جمله نورپردازی داخل استخر را شامل می‌شوند. با یک نورپردازی مناسب می‌توانید انواع طرح استخر را جذاب‌تر کرده و محوطه ویلا را به فضایی رویایی تبدیل کنید. در مطلب امروز هوم استایل به ایده‌هایی برای نورپردازی استخر روباز می‌پردازیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ایده‌هایی برای نورپردازی استخر باغ

باید اشاره کنیم که نورپردازی محوطه به طور کلی بخشی جدایی‌ناپذیر از طراحی فضای باز است. بنابراین باید با فکر و دانش کافی انجام گیرد. بسیاری از افراد تمایل دارند که ساعات پس از غروب را نیز در محوطه باغ خود بگذرانند. این موضوع به ویژه در فصول گرم سال اهمیت دارد. در این میان نورپردازی استخرها به عنوان یکی از عناصر محوطه، جایگاه ویژه‌ای دارد. در ادامه ایده‌هایی جذاب نورپردازی محوطه استخرها را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

نورپردازی محوطه اطراف استخر

یکی از اولین مواردی که در نورپردازی محوطه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، نورپردازی اطراف استخرها است. این کار به شما امکان می‌دهد که فضایی باشکوه در شب داشته باشید. همچنین این نورپردازی، منطقه‌ای امن برای رفت و آمد در شب به وجود می‌آورد. از طرفی نورپردازی محوطه اطراف استخرها می‌تواند آن‌ها را به نقطه کانونی و شاخص فضای باغ شما تبدیل کند.

نورپردازی-استخر-باغ
تصویر شماره 1 – یکی از روش‌های نورپردازی استخر باغ، استفاده از لوازم روشنایی در اطراف استخر است که باعث تاکید بیشتر بر آن خواهد شد.

نورپردازی از زوایای مختلف

ایده جذاب دیگری که در نورپردازی محوطه کاربرد دارد، اجرای آن در زوایای مختلف است. این اقدام باعث خواهد شد که ویژگی‌ها و جزئیات مختلف طراحی محوطه به خوبی دیده شوند. لوازم روشنایی گوناگون مانند چراغ دیواری یا چراغ مسیر به شما امکان می‌دهد که به بخش‌های مختلف باغ نور بتابانید. این نوع نورپردازی سایه‌ روشن‌های چشمگیری را در طول شب ایجاد می‌کند و جذابیت بصری طراحی محوطه را افزایش می‌دهد.

نورپردازی عناصر دیگر محوطه

زمانی که به ایده‌های مختلف نورپردازی استخر فکر می‌کنید، نباید عناصر و مبلمان اطراف استخر را فراموش کنید. در واقع شما باید برای نورپردازی عناصری مانند آلاچیق‌های اطراف استخر نیز برنامه‌ریزی کنید. برای این کار می‌توانید از انواع چراغ‌های با قابلیت تنظیم شدت روشنایی استفاده کنید. به این ترتیب در هر زمان با توجه به نیاز خود امکان تغییر میزان نور را خواهید داشت.

نورپردازی داخل استخر

به منظور ایجاد ایمنی بیشتر و همچنین جذاب‌تر کردن طراحی محوطه باغ‌ها، داخل استخرها را نیز نورپردازی می‌کنند. استخرهای پیش ساخته معمولا تعدادی چراغ هالوژن دارند. بنابراین نیازی به صرف هزینه بیشتر برای نورپردازی داخل آن‌ها نخواهد بود. اما اگر استخر را در محوطه اجرا کرده‌اید باید به روشنایی درون آن نیز توجه داشته باشید.

استخر فایبرگلاس پیش ساخته زرفام ۳۰۰۰۰ لیتری
استخر فایبرگلاس پیش ساخته زرفام ۳۰۰۰۰ لیتری

نورپردازی سطوح عمودی

معمولا ایده‌های نورپردازی استخرها بیشتر بر فضای اطراف آن‌ها و در جهت افقی متمرکز هستند. اگر به دنبال ایجاد فضایی خاص و منحصر به فرد در اطراف استخر محوطه ویلای خود هستید، باید روشنایی سطوح عمودی را نیز مد نظر قرار دهید. این اقدام باعث خواهد شد که طراحی استخر و حیاط ویلای شما حرفه‌ای و متفاوت به نظر برسد. منظور از نورپردازی سطوح عمودی، روشنایی دیوارها، درختان و دیگر عناصر عمودی اطراف استخر است. نورپردازی این سطوح باعث خواهد شد که تاکید بیشتری بر استخرها وجود داشته باشد. در نتیجه محوطه ویلای شما حول استخر متمرکز خواهد شد.

نورپردازی-استخر-ویلا
تصویر شماره 2 – در نورپردازی استخر ویلا از عناصر عمودی مانند ستون‌ها، درختان و دیوارها غافل نشوید.

استفاده از استخر به عنوان آینه

آب درون استخرها با بازتاب نور مانند یک آینه عمل می‌کند. از این ویژگی می‌توانید برای نورپردازی جذاب‌تر محوطه بهره ببرید. زمان طراحی محوطه ویلا، مطمئن شوید که عناصری را در اطراف استخر در نظر گرفته‌اید که انعکاس آن‌ها در استخر فضای جذابی به وجود خواهد آورد. به عنوان مثال یک آلاچیق کوچک یا فانوس‌های خاصی که در لبه استخر قرار گیرند.

طرح-استخر
تصویر شماره 3 – انواع طرح استخر در ویلاها می‌توانند به عنوان یک آینه در نورپردازی استفاده شوند و با بازتاب نور فضا را روشن‌تر کنند.

استفاده از مبلمان نورانی

ایده دیگری که در نورپردازی استخر ویلا می‌توانید به کار ببرید، استفاده از مبلمان نورانی است. مبلمان نورانی شامل میزها و صندلی‌هایی هستند که قابلیت انتشار نور را نیز دارند. این نوع مبلمان علاوه بر تعریف فضای نشیمن در محوطه، به ایجاد نورپردازی خاص و متفاوت نیز کمک خواهند کرد.

میز و صندلی نورانی مدل B
میز و صندلی نورانی مدل B

روشنایی مسیرها در محوطه

نورپردازی مسیرهای منتهی به استخر مبحث دیگری است که در طراحی محوطه بسیار اهمیت دارد. این نورپردازی نه تنها چشم‌نواز و خوشایند است، بلکه ضرورت نیز دارد. نورپردازی مسیرها برای داشتن محوطه‌ای ایمن در طول شب و آسان کردن عبور و مرور باید انجام شوند. بهتر است نورپردازی مسیرها را هماهنگ و متناسب با نورپردازی استخر باغ انجام دهید.

شومینه، آتشدان و چراغ‌های خاص در نورپردازی استخر روباز

ترکیب آب و آتش در محوطه‌ باغ‌ها و ویلاها یکی از نکاتی است که بسیاری از طراحان حرفه‌ای در پروژه‌های خود به کار می‌برند. با قرار دادن آتشدان در کنار استخر یا طراحی شومینه مجاور آن می‌توانید از ترکیب این دو عنصر در نورپردازی محوطه استفاده نمایید. آویختن یا نصب تعدادی چراغ خاص مانند مشعل‌ها یا فانوس‌ها نیز زیبایی باغ شما را چند برابر خواهد کرد.

در مطلب امروز هوم استایل به ایده‌های جذابی که می‌توانید برای نورپردازی استخر ویلا به کار ببرید پرداختیم. با استفاده از این ایده‌ها امکان خواهید داشت که محوطه باغ خود را به شکلی منحصر به فرد و چشمگیر نورپردازی کنید. برای خرید انواع لوازم روشنایی می‌توانید به بخش روشنایی فروشگاه آنلاین ما مراجعه فرمایید. همچنین انواع مبلمان فضای باز از جمله استخرها و ست مبلمان محوطه را نیز می‌توانید در بخش تجهیزات فضای باز مشاهده و خریداری نمایید.