بخش مهمی از طراحی محوطه مربوط به نورپردازی ویلا و حیاط است. برای نورپردازی باغچه حیاط و باغ از لوازم روشنایی مختلفی استفاده می‌شود. چراغ پارکی ، چراغ سردری ، چراغ دیواری ، چراغ پایه دار مسیر و چراغ خورشیدی محوطه برخی از انواع این لوازم هستند. ایده‌های متنوعی برای انجام نورپردازی حیاط وجود دارد. در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم به برخی از این ایده‌ها بپردازیم. با استفاده از ایده‌های جذاب نورپردازی ویلا می‌توانید در ساعات پایانی روز نیز از فضای بیرونی منزل خود لذت ببرید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

چراغ-پایه-دار-مسیر
تصویر شماره 1 – چراغ پایه دار مسیر گزینه ایده‌آلی برای روشنایی مسیرهای رفت و آمد در باغ‌ها است.

هدف خود را از نورپردازی ویلا مشخص کنید

پیش از سرمایه‌گذاری در نورپردازی محوطه، از خود بپرسید که هدفتان از طراحی نورپردازی و روشنایی محوطه چیست. ممکن است قصد داشته باشید که در ساعات پایانی بعد از ظهر حال و هوای ملایمی در فضای بیرونی ایجاد نمایید. ممکن است گوشه‌ها و کنج‌های باغ تاریک باشند و برای افزایش امنیت به روشنایی بیشتر نیاز داشته باشید. یا احتمال دارد که برای مشخص کردن مسیر رفت و آمد تمایل به استفاده از وسایل روشنایی را داشته باشید. یا امکان دارد قصد داشته باشید به کمک نورپردازی حیاط برخی از عناصر مانند آبنما یا حوض را به نقطه کانونی و شاخص تبدیل کنید. در هر صورت اولین مرحله در طراحی نورپردازی محوطه، مشخص کردن هدف اصلی و نیاز فضاهای مختلف به روشنایی است.

پلان کلی حیاط را بکشید

پس از مشخص شدن اهداف و دلایل نورپردازی، نقشه‌ای از محوطه را ترسیم کنید. در این نقشه چراغ‌ها و لوازم روشنایی موجود، ساختمان‌ها، نیمکت‌ها، درختان، درختچه‌ها و همچنین پوشش گیاهی و تزئینات موجود در باغ را بگنجانید. ارتفاع هر یک از این عناصر به خصوص شاخ و برگ درختان را نیز به صورت حدودی یادداشت نمایید. این نقشه به شما کمک می‌کند جای صحیح و مناسب هر یک از چراغ‌ها را تعیین کنید.

با انواع لوازم روشنایی نورپردازی ویلا و حیاط آشنا شوید

گام بعدی در طراحی و اجرای نورپردازی صحیح، شناخت انواع لوازم روشنایی محوطه است. زمانی که با چراغ‌های مختلف از جمله چراغ پارکی یا چراغ دیواری آشنا شوید، انتخاب‌های بهتری برای طراحی محوطه خواهید داشت. در ادامه به معرفی پرکاربردترین لوازم روشنایی محوطه می‌پردازیم.

چراغ دیواری بیتانور
چراغ دیواری بیتانور

چراغ پارکی 

چراغ پارکی در واقع نوعی از لوازم روشنایی است که پایه‌های بلندی دارد و معمولا به صورت دو شاخه است. این چراغ‌ها در پارک‌ها و فضاهای شهری بسیار پرکاربرد هستند. علاوه بر فضاهای شهری از آن‌ها برای نورپردازی خیابان اصلی باغ‌ ویلا نیز استفاده می‌شود.

چراغ پایه دار مسیر

یکی دیگر از انواع چراغ‌های محبوب برای نورپردازی حیاط ، چراغ پایه دار مسیر می‌باشد. این چراغ‌ها به نسبت چراغ‌های پارکی ارتفاع کمتری دارند. این چراغ‌های پایه دار معمولا برای مشخص کردن مسیرهای مختلف در محوطه و با فاصله‌ای مناسب از یکدیگر به کار می‌روند.

چراغ خورشیدی محوطه

در سال‌های اخیر چراغ‌های خورشیدی جایگاه ویژه‌ای در طراحی نورپردازی محوطه‌ها یافته‌اند. این چراغ‌ها با استفاده از انرژی خورشید، محوطه را روشن می‌کنند. به همین علت بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه هستند. از طرفی با صرفه جویی در مصرف برق، به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کنند.

چراغ دیواری

چراغ‌های دیواری و چراغ دیواری تراس نیز یکی دیگر از انواع لوازم روشنایی محوطه هستند که بر روی دیوارها نصب می‌شوند. این چراغ‌ها برای روشن کردن گوشه‌های تاریک یا نورپردازی دیوار حیاط ضروری به نظر می‌رسند.

چراغ-دیواری
تصویر شماره 2 – چراغ‌ دیواری را می‌توانید برای تاکید بر یک بخش خاص از فضا یا روشن کردن کنج‌ها به کار ببرید.

چراغ سردری

یکی دیگر از انواع چراغ‌های کاربردی در باغ‌ها و ویلاها چراغ‌های سردری هستند. این چراغ‌ها در دو طرف درهای ورودی قرار می‌گیرند. از این چراغ‌ها به منظور روشنایی فضای ورودی استفاده می‌شود.

استفاده از چراغ‌های گوناگون در نورپردازی ویلا

یکی از بهترین ایده‌ها در طراحی نورپردازی فضای بیرونی استفاده از چند نوع چراغ است. به عبارت دیگر برای نورپردازی بهتر باید در بخش‌های مختلف چراغ‌های مناسب به کار ببرید. مثلا از چراغ دیواری در گوشه‌ها و دیوارهای حیاط، از چراغ پارکی در بخش‌های میانی باغ و از چراغ سردری در ورودی‌ها استفاده نمایید. برای مسیرها نیز چند چراغ پایه دار مسیر که با سایر مبلمان هماهنگی داشته باشند، انتخاب کنید.

به کار بردن چراغ‌های خاص

علاوه بر چراغ‌های کاربردی و معمول که به معرفی آن‌ها پرداختیم می‌توانید از چراغ‌های خاص دیگری نیز استفاده کنید. به کار بردن لوازمی مانند چراغ‌های باغی حصیری یا چراغ‌های حبابی ایده‌های جذابی در طراحی نورپردازی حیاط ویلا هستند. این چراغ‌ها می‌توانند محوطه شما را از یک طراحی معمولی به سطح بالاتری ارتقا دهند.

نورپردازی-حیاط
تصویر شماره 3 – با استفاده از چراغ‌های حبابی یا گلدان‌های با قابلیت روشنایی می‌توانید نورپردازی محوطه جذاب‌تری داشته باشید.

چراغ‌های ریسه‌ای در نورپردازی حیاط و باغ

یکی دیگر از ایده‌های جذاب برای نورپردازی ویلا و حیاط استفاده از چراغ‌های ریسه‌ای است. این چراغ‌ها می‌توانند برای فضای نشیمن یا غذاخوری محوطه گزینه مناسبی باشند.

گلدان نورانی آذین پلی نور
گلدان نورانی آذین پلی نور

در فروشگاه آنلاین هوم استایل می‌توانید انواع لوازم روشنایی محوطه را با یکدیگر مقایسه کنید. در فروشگاه ما انواع چراغ سردری، چراغ خورشیدی و چراغ پارکی موجود است. با توجه به نوع و هدف نورپردازی محوطه خود بهترین گزینه‌ها را از بزرگترین تولیدکنندگان ایران همچون برند بیتانور انتخاب و خریداری نمایید. محصولات مورد نظر شما در زمانی کوتاه برایتان ارسال خواهند شد.