بدون شک یکی از بخش‌های جالب و جذاب شغل طراحان داخلی، طراحی دکوراسیون اتاق کودک است. چرا که در اتاق کودکان امکان اجرای طرح‌های خلاقانه‌تر و متفاوت بیشتر خواهد بود. اما به طور کلی تزیین اتاق کودک یکی از چالش‌های مهم برای والدین محسوب می‌شود. این فضا علاوه بر ایجاد محیطی امن و آرام برای استراحت و بازی کودکان، باید محلی الهام‌بخش برای رشد آن‌ها نیز باشد. در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم تعدادی از ایده‌های خلاقانه طراحی اتاق کودک را با شما به اشتراک بگذاریم. از این طرح‌های جذاب می‌توانید هم در اتاق کودک دخترانه و هم پسرانه استفاده نمایید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دکوراسیون-اتاق-کودک
تصویر شماره 1 – امکان به کار بردن ایده‌های خلاقانه در دکوراسیون اتاق کودک، این فضا را به یکی از پروژه‌های جذاب طراحی داخلی تبدیل کرده است.

ایده‌های دکوراسیون اتاق کودک

نقش رنگ در تزیین اتاق کودک

اتاق‌های کودکان یکی از بهترین فضاها برای استفاده از رنگ‌ها به صورت ترکیبی و خلاقانه هستند. از رنگ‌ها می‌توانید هم در دیوارها و هم در وسایل و مبلمان استفاده نمایید. سعی کنید در هنگام انتخاب رنگ‌های پالت دکوراسیون، شخصیت و علاقه فرزندتان را نیز در نظر بگیرید. انیمیشن‌ها یا داستان‌های محبوب او می‌توانند منبع الهام مناسبی برای انتخاب رنگ‌های دکوراسیون باشند. انواع کاغذ دیواری‌ مناسب اتاق کودکان نیز از جمله گزینه‌های محبوب در طراحی داخلی اتاق کودکان محسوب می‌شوند. بسیاری از طرح‌های کاغذ دیواری با تم‌‌های مناسب کودکان مانند: شخصیت‌های انیمیشن‌ها، حیوانات و فضا تولید می‌شوند و حس و حالی شاد و با نشاط به دکوراسیون می‌بخشند. در مجموع رنگ در تزیین اتاق کودک پسر و دختر یکی از مهم‌ترین عناصر محسوب می‌شود. بهتر است از یک پالت رنگ متعادل در فضا استفاده نمایید. به عنوان مثال اگر دیوارها با رنگ‌های خنثی رنگ‌ شده‌اند، وسایل و مبلمان را از رنگ‌های برجسته و چشمگیر انتخاب کنید. 

انتخاب مبلمان مناسب و خلاقانه

زمانی که نوبت به انتخاب مبلمان برای اتاق کودکان می‌رسد، یکی از اولین مواردی که باید مورد توجه قرار دهید، استحکام و دوام آن‌ها است. این موضوع در مورد وسایل مختلف از جمله تخت، میز تحریر و کمد صدق می‌کند. هر چه گزینه‌های بادوام‌تر و محکم‌تری خریداری کنید، در درازمدت نیاز کمتری به تعویض مبلمان وجود خواهد داشت. کودکان به ویژه کودکان نوپا، توجه چندانی به ظرافت وسایل ندارند. بنابراین بهتر است انتخاب وسایل را با توجه به سن کودک خود انجام دهید. مورد دیگری که در انتخاب مبلمان اهمیت دارد، توجه به رشد کودکان است. با توجه به اینکه کودکان به سرعت رشد می‌کنند، بهتر است مبلمان را به گونه‌ای انتخاب کنید که در طول سال‌های مختلف بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. این مورد به ویژه در انتخاب ابعاد تخت خواب اهمیت دارد. برای طراحی خلاقانه دکوراسیون، می‌توانید از مبلمان با اشکال و رنگ‌های متنوع مانند مبلمان با اشکال حیوانات یا وسایل نقلیه استفاده کنید.

سرویس خواب طرح ماشین آپادانا مدل چمپیون
سرویس خواب طرح ماشین آپادانا مدل چمپیون

توجه به پوشش کف در دکوراسیون اتاق کودک

یکی از بخش‌های دکوراسیون که می‌تواند به صورت خلاقانه طراحی شود، کف فضاها است. وجود تنوع زیاد در پوشش کف باعث شده است که طراحان داخلی به این بخش از فضا نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند. یکی از نکاتی که در انتخاب پوشش کف باید مد نظر قرار دهید، هماهنگی آن با سایر سطوح اتاق است. این هماهنگی باید هم از نظر رنگ و هم از نظر طرح ایجاد شود. از طرفی توجه به مسائل ایمنی مانند نرم بودن پوشش کف نیز اهمیت بسیاری دارد.

طراحی فضاهای چند منظوره

کودکان در طول رشد خود، کنجکاوی بسیاری برای کشف دنیای پیرامون خود دارند. از این رو علاقه دارند فعالیت‌های مختلفی از نقاشی کردن و ساختن کاردستی گرفته تا بازی‌های فکری و ورزش‌های مختلف را امتحان کنند. به همین علت بهتر است تا حد امکان دکوراسیون اتاق کودک پسر و دختر را به گونه‌ای طراحی کنید که امکان استفاده از فضا به اشکال مختلف وجود داشته باشد. به این منظور بهتر است از وسایل و مبلمان قابل جابه‌جایی و یا با چند کاربری استفاده نمایید. دیوارهای سنگ‌نوردی متحرک و میز و صندلی سبک وزن، برخی از وسایل مناسب دکوراسیون اتاق کودک می‌باشند.

ایجاد فضای مطالعه در دکوراسیون اتاق کودک

به منظور ایجاد علاقه به مطالعه در کودک خود می‌توانید بخشی از فضای اتاق او را به محلی برای نگهداری کتاب‌ها و میز و صندلی مطالعه اختصاص دهید. به جای میز و صندلی می‌توانید از یک کاناپه یا مبل راحتی نیز استفاده نمایید. تعدادی شلف و قفسه‌ با ارتفاع مناسب نیز این فضای مطالعه را تکمیل خواهند کرد.

طراحی فضای بازی خلاقانه

ایده‌های بسیاری برای طراحی فضاهای بازی در دکوراسیون اتاق کودک وجود دارد. این ایده‌ها باید با توجه به روحیات و علایق کودکان اجرا شوند. به عنوان مثال می‌توانید با برپا کردن یک چادر کوچک در گوشه‌ای از اتاق کودک، فضایی دنج برای بازی او ایجاد کنید. در مواقع دیگر می‌توان با جمع کردن چادر، فعالیت‌های دیگری در همین بخش از اتاق انجام داد. ایده خلاقانه دیگری که در این رابطه می‌توانید به کار ببرید، قرار دادن یک میز با ارتفاع کوتاه برای تکمیل پازل‌ها و انواع بازی‌های فکری مناسب کودک می‌باشد.

استفاده از اکسسوری‌ها و لوازم دکوراتیو

استفاده از لوازم دکوراتیو و اکسسوری‌ها در دکوراسیون اتاق کودک، محیط را از نظر بصری جذاب‌تر خواهد کرد. اگر نمی‌دانید چه نوع اکسسوری‌هایی برای اتاق کودکتان مناسب است، از خود او کمک بگیرید. اسباب‌بازی‌ها و انیمیشن‌های مورد علاقه کودکتان و اکسسوری‌های مربوط به آن‌ها می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. اگر فرزند شما به ورزش خاصی علاقه دارد، می‌توانید لوازم دکوراتیو و تزیینی با تم آن ورزش را به کار ببرید.

کمدها و فضاهای ذخیره‌سازی در دکوراسیون اتاق کودک

از نکات دیگری که در طراحی اتاق کودک پسر و دختر اهمیت دارد، می‌توان به کمدها و فضاهای ذخیره‌سازی اشاره کرد. این وسایل به کودک شما کمک خواهند کرد که از سنین کودکی نظم و انضباط را فراگیرند. بهتر است کمدهایی جادار و با کشوهای بزرگ خریداری نمایید. به این ترتیب کودکان شما می‌توانند در سال‌های آینده نیز از آن‌ها استفاده کنند. در رابطه با انتخاب و طراحی کمدها می‌توانید بسیار خلاقانه عمل کنید. برای مثال کنج‌ها و بخش‌های غیر قابل استفاده اتاق را با نصب تعدادی شلف، به فضایی مناسب برای قرار دادن وسایل مختلف تبدیل نمایید.

تزیین-اتاق-کودک
تصویر شماره 2 – فضاهای ذخیره‌سازی علاوه بر نقش کاربردی می‌توانند در تزیین اتاق کودک نیز به کار روند.

محلی برای درس خواندن

کودکان بزرگ‌تر که به مهدکودک یا مدرسه می‌روند به فضایی مخصوص برای انجام تکالیف خود نیاز خواهند داشت. برای جذاب‌تر و خلاقانه‌تر شدن محل انجام تکالیف می‌توانید از وسایلی مانند نقشه‌های جغرافیایی، وسایل آزمایشگاه ایمن و یا تصاویر آموزش اعداد استفاده کنید. به این ترتیب کودکان شما اشتیاق بیشتری برای مرور دروس خود خواهند داشت. این ابزارهای آموزشی همچنین به تقویت هوش و سواد کودک شما نیز کمک خواهند کرد.

نورپردازی مناسب و جذاب برای اتاق کودک

در اتاق کودکان می‌توان علاوه بر نورپردازی مرکزی و جانبی، از برخی ایده‌های متفاوت نیز استفاده کرد. استفاده از چراغ‌های ال‌ای‌دی خطی، ریسمان‌های نور و چراغ‌های مطالعه فانتزی از جمله روش‌های نورپردازی خلاقانه در دکوراسیون اتاق کودک محسوب می‌شوند. بهتر است نورپردازی را به گونه‌ای انجام دهید که همواره نوری ملایم در اتاق وجود داشته باشد.

تعریف زون‌های فضایی در آپارتمان‌های کوچک

اگر آپارتمان شما چندان بزرگ نیست و فرزندانتان از یک اتاق به صورت مشترک استفاده می‌کنند، بهتر است با زون‌بندی، فضا را به دو یا چند بخش تقسیم کنید. به این ترتیب می‌توانید هر زون را مطابق با سلیقه یکی از کودکان تزیین نمایید. این کار باعث خواهد شد که فرزندان شما در حین گذراندن زمان در اتاق خود، احساس بهتر و راحت‌تری داشته باشند. 

تم‌های پیشنهادی برای دکوراسیون اتاق کودک

همان‌طور که اشاره شد، تم‌های تزیین اتاق کودک می‌تواند بر اساس علایق آن‌ها انتخاب شود. در ادامه برخی از تم‌های محبوب کودکان را مشاهده خواهید کرد.

دکوراسیون با تم هری پاتر

اگر به دنبال ایجاد فضایی هیجان‌انگیز در اتاق کودک خود هستید، تم هری پاتر می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. استفاده از یک پالت آبی و طوسی در کنار لوازم نقره‌ای از جمله ایده‌های مناسب این تم خواهد بود.

دکوراسیون-اتاق-کودک
تصویر شماره 3 – تم هری پاتر یکی از ایده‌های بسیار جذاب در طراحی دکوراسیون اتاق کودک می‌باشد.

دکوراسیون اتاق کودک با تم پارک ژوراسیک

نصب کاغذ دیواری با طرح‌های دایناسورها و جانوران ما قبل تاریخ نیز یکی دیگر از تم‌های محبوب کودکان محسوب می‌شود. در این تم می‌توانید از طرح‌های زمین‌شناسی مانند آتشفشان و عروسک‌های مرتبط نیز استفاده کنید.

دکوراسیون با تم انیمیشن ماشین‌ها

ترکیبی از رنگ‌های زرد، قرمز و آبی می‌تواند یادآور انیمیشن ماشین‌ها باشد. این پالت رنگی، دکوراسیون اتاق کودک شما را بسیار هیجان‌انگیز خواهد کرد. همچنین استفاده از کوسن‌ها و اکسسوری‌های با طرح این انیمیشن به کامل‌تر شدن تم دکوراسیون کمک خواهند کرد.

اتاق-کودک-پسر
تصویر شماره 4 – در دکوراسیون اتاق کودک پسر می‌توانید از تم انیمیشن ماشین‌ها برای تزیین اتاق استفاده کنید.

طرح منظومه شمسی در تزیین اتاق کودک

یکی دیگر از تم‌های مناسب دکوراسیون اتاق کودک پسر یا دختر، تم فضا و منظومه شمسی است. برای اجرای این تم می‌توانید از پالت رنگی شامل آبی تیره و سیاره‌های دکوراتیو استفاده نمایید. با یک چیدمان مناسب می‌توانید منبع نور اصلی اتاق را به جای خورشید استفاده نمایید و سایر سیاره‌ها را با فاصله مناسب از آن نصب نمایید.

تم مسافرت و نقشه جهان

طراحی دکوراسیون با تم مسافرت ایده جذابی برای کودکان بازیگوش خواهد بود. برای اجرای این ایده می‌توانید از نقشه‌های جغرافیایی یا کاغذ دیواری با طرح نقشه کره زمین استفاده کنید. قرار دادن عروسک‌های حیوانات گوناگون و رنگ‌های شاد گزینه‌های مناسبی برای این تم خواهند بود.

تم وسایل نقلیه در دکوراسیون

این تم یکی از گزینه‌های محبوب در دکوراسیون اتاق کودکان زیر 10 سال محسوب می‌شود. در زمان طراحی دکوراسیون حتما از کودک خود در مورد وسایل نقلیه مورد علاقه‌اش سوال کنید. هواپیما، کشتی، قطار و اتوموبیل‌ها از جمله وسایلی هستند که می‌توانید در اتاق‌های با تم وسایل نقلیه به کار ببرید.

در مطلب امروز هوم استایل برخی از نکات و ایده‌های خلاقانه طراحی دکوراسیون اتاق کودک را بررسی کردیم. طراحی فضاها به صورت چند منظوره، در نظر گرفتن محلی برای بازی و استفاده صحیح از رنگ برخی از مهم‌ترین نکات طراحی اتاق کودک پسر و دختر است. همچنین استفاده از تم‌های دکوراسیون باعث به وجود آمدن فضایی منحصر به فرد خواهد شد. در فروشگاه آنلاین ما انواع وسایل و مبلمان مناسب اتاق کودکان با بهترین کیفیت در دسترس شما قرار دارند. برای مشاهده و خرید این وسایل می‌توانید به بخش اتاق خواب کودک و نوجوان مراجعه فرمایید.