طراحی مسیرها و سنگفرش باغ و حیاط ویلایی بخش مهمی از محوطه‌ سازی هر پروژه ساختمانی محسوب می‌شود. مسیرها علاوه بر نقش کاربردی خود در اتصال بخش‌های مختلف، زیبایی بصری باغ‌ها را نیز افزایش می‌دهند. با توجه به تاثیری که طراحی مسیرها در محوطه‌های بیرونی دارد، بهتر است با انواع سنگ فرش باغ آشنایی داشته باشید. به این ترتیب انتخاب بهترین گزینه کار چندان دشواری نخواهد بود.

در طراحی سنگفرش‌ها و مسیرها می‌توان از متریال‌های مختلفی استفاده کرد. برخی از انواع سنگ فرش حیاط ویلا برای فضاهای مدرن مناسب هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای فضاهای سنتی یا روستیک انتخاب بهتری باشند. در مطلب امروز هوم استایل چند مدل سنگ فرش باغ که محبوبیت زیادی دارند را با هم بررسی خواهیم کرد. اگر قصد دارید یک سنگفرش مناسب برای طراحی محوطه خود بیابید، تا پایان با ما همراه باشید.

محوطه سازی ویلا با ترمووود

ترمووود در واقع چوبی است که طی فرایندهایی حرارت می‌بیند و در نتیجه مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی، نور خورشید و نفوذ حشرات می‌یابد. این متریال رنگی طبیعی دارد و ظاهری گرم و امروزی به محوطه شما می‌افزاید. همچنین امکان شستشوی ساده و آسان ترمووود آن را به گزینه‌ای مناسب برای طراحی محوطه تبدیل کرده است.

سنگفرش-باغ
تصویر شماره 1 – به علت دوام و مقاومت بالای ترمووود در برابر نور و رطوبت می‌توانید از این متریال به عنوان سنگفرش باغ و حتی در حاشیه استخرها نیز استفاده نمایید.

سنگ‌های رودخانه‌ای در طراحی محوطه

متریال دیگری که برای طراحی سنگفرش باغ خود می‌توانید مورد استفاده قرار دهید، سنگ‌ رودخانه‌ای است. از مزایای این سنگ‌ها می‌توان به هزینه مناسب آن‌ها اشاره کرد. شاید منظم کردن این سنگ‌ها در مسیرهای محوطه مقداری زمان‌بر باشد، اما در نهایت ظاهر بسیار خاص و جذابی به باغ شما خواهند داد. برای اجرای بهتر سنگ‌های رودخانه‌ای، در دو طرف مسیر از جدول‌های مناسب استفاده می‌کنند.

سنگ فرش بتنی

یکی دیگر از انواع محبوب سنگفرش باغ و محوطه، سنگفرش‌های بتنی هستند. استفاده از کفپوش بتنی روشی مقرون به صرفه برای ایجاد سنگفرش حیاط ویلا می‌باشد. علاوه بر این این متریال بسیار مستحکم است و دوام بالایی دارد. سنگ فرش بتنی در رنگ‌ها، اشکال و طرح‌های متنوع تولید می‌شود و به شما امکان می‌دهد که طرح سنگ فرش باغ را مطابق با سلیقه خود اجرا کنید.

کفپوش بتنی BTL مدل دوکی
کفپوش بتنی BTL مدل دوکی

چمن مصنوعی در طراحی سنگفرش باغ

شاید تصور کنید که چمن مصنوعی تنها در طراحی باغچه‌ها و زمین‌های ورزش یا بازی به کار می‌روند. اما بد نیست بدانید که از چمن مصنوعی برای ایجاد مسیرهای رفت و آمد در باغ‌ها و محوطه‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید.

با پیشرفت فناوری‌های ساخت این متریال در سال‌های اخیر، ظاهر آن جذابیت بیشتری یافته و به چمن طبیعی نزدیک‌تر شده است. استفاده از چمن مصنوعی برای کسانی که می‌خواهند مسیری از چمن داشته باشند که مقاومت بالایی داشته باشد و دیرتر فرسوده شود، گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شود. 

انواع-سنگ-فرش-باغ
تصویر شماره 2 – برای ایجاد جذابیت بیشتر، می‌توانید انواع سنگ فرش باغ را به صورت ترکیبی استفاده کنید. به عنوان مثال بین کفپوش‌های بتنی یا سنگ‌ها، نوارهایی از چمن مصنوعی نصب کنید.

موزاییک در طراحی سنگفرش حیاط ویلا

نوع دیگری از سنگفرش باغ و حیاط، موزاییک‌ها هستند. این متریال سال‌ها است که در طراحی فضاهای باز به کار می‌رود. علت رواج موزاییک‌ها در محوطه‌سازی را می‌توان سازگاری آن‌ها با شرایط مختلف آب و هوایی دانست. همچنین تنوع بالا در رنگ و طرح موزاییک‌ها باعث شده است که محبوبیت زیادی در طراحی مسیرهای باغ‌ها داشته باشند.

واش بتن

واش بتن در واقع نوعی موزاییک است که با انجام فرایندهایی مقاوم‌تر شده است. این مقاومت و دوام بالاتر، واش بتن را به متریال مناسبی برای مسیرهای رفت و آمد پیاده و سواره در ویلاها و باغ‌ها تبدیل کرده است.

موزاییک حیاط واش بتن
موزاییک حیاط واش بتن

کفپوش آجری

آجر علاوه بر نمای ساختمان در محوطه‌سازی نیز به کار می‌رود. یکی از مزایای ساخت مسیرهای آجری در محوطه، امکان چیدمان با الگوهای متنوع است. به این ترتیب با توجه به خلاقیت و سلیقه افراد امکان ایجاد مسیرهای مختلف وجود خواهد داشت. بافت آجر به گونه‌ای است که از لغزش و سر خوردن جلوگیری می‌کند. به همین علت می‌توانید از این متریال در کناره‌های حوض یا استخر نیز بهره ببرید. همچنین رنگ گرم آجر، باعث به وجود آمدن ظاهری دنج و صمیمی در محوطه و باغ شما خواهد شد.

طرح-سنگ-فرش-باغ
تصویر شماره 3 – با استفاده از آجرها امکان ایجاد الگوها و طرح های متنوع در سنگ فرش باغ را خواهید داشت.

انواع سنگ در طراحی مسیرهای فضای باز

یکی دیگر از گزینه‌های طراحی سنگفرش حیاط ویلا و باغ، استفاده از انواع سنگ است. از محبوب‌ترین سنگ‌های محوطه می‌توان به تراورتن و گرانیت اشاره کرد. سنگ‌ها به دلیل طول عمر و دوام بالا، متریال مناسبی برای استفاده به عنوان سنگفرش باغ و محوطه هستند. اگر به دنبال ایجاد فضایی لوکس در محوطه ویلای خود هستید، انواع سنگ انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود. از معایب سنگ‌ها می‌توان به هزینه نسبتا بالای آن‌ها اشاره کرد.

نوع دیگری از سنگ‌ها که استحکام بسیار بالایی دارند، سنگ‌های کوبیک هستند که حجمی مکعب‌شکل دارند. سنگ کوبیک از خرده‌های گرانیت در ترکیب با سیمان ساخته می‌شود و نسبت به سایر انواع سنگ، ضخامت بیشتری دارد.

همان‌طور که در این مطلب دیدیم انواع مختلفی از سنگفرش باغ و حیاط ویلا وجود دارد و تصمیم‌گیری در مورد بهترین گزینه می‌تواند یک انتخاب دشوار باشد. این تصمیم تا حدی به بودجه شما بستگی دارد. عوامل دیگر، سبک طراحی باغ و همچنین سلیقه شما هستند که در انتخاب نوع سنگفرش تاثیر مستقیم خواهند داشت. اگر هنوز مدل سنگ فرش باغ خود را انتخاب نکرده‌اید، به بخش محوطه‌سازی فروشگاه ما مراجعه کنید و گزینه‌های مختلف را با هم مقایسه نمایید.