طراحی یک استخر ویلایی می‌تواند کاری جذاب و هیجان‌انگیز باشد. اما برای انجام این طراحی نیاز به آشنایی با اصول و ایده‌هایی دارید که در روند کار از آن‌ها کمک بگیرید. پس از اینکه تصمیم گرفتید به حیاط ویلای خود یک استخر اضافه کنید، باید نوع آن را مشخص نمایید. سپس طرح استخر را تعیین کرده و ایده‌های طراحی را مرور کنید. اگر با این ایده‌ها آشنایی ندارید، نگران نباشید! در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم جدیدترین ایده‌های طراحی استخر باغ را بررسی کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

اولین قدم در طراحی استخر ویلایی

آنچه در مرحله اول طراحی استخرها اهمیت دارد، مشخص کردن نوع آن‌ها از نظر روباز یا سرپوشیده بودن است. در مرحله بعد باید محل قرارگیری استخر را مشخص کنید. به این منظور فضایی مناسب و ایمن که امکان ایجاد استخر در آن وجود داشته باشد، اولویت دارد. سپس با توجه به محل انتخاب شده، ابعاد استخر را نیز تعیین نمایید.

شکل و طرح استخر

پس از آنکه موارد اولیه مانند نوع، محل قرارگیری و ابعاد استخر به صورت قطعی مشخص شد، نوبت به طرح و شکل آن می‌رسد. منظور از طرح استخر تنها شکل آن نیست، بلکه نقشه یا پلان کف آن را نیز شامل می‌شود. پلان استخر باید مواردی مانند محل ورود به استخر، تعداد و فرم پله‌ها و حتی قرار گرفتن سکوی پرش (دایو) را نیز در بر بگیرد. به همین علت زمان ترسیم پلان باید بیشترین دقت و توجه را داشته باشید و موردی را از قلم نیندازید.

طرح-استخر
تصویر شماره 1 – انتخاب ابعاد و طرح استخر باید در زمان ترسیم نقشه آن به دقت و با تمام جزئیات انجام شود.

در رابطه با انتخاب شکل استخر نیز باید به هماهنگی آن با ساختمان ویلا و همچنین سایر عناصر محوطه توجه کنید. به عنوان مثال یک استخر مستطیل شکل در کنار یک ویلای مدرن عالی به نظر خواهد رسید. از طرفی در برخی از محوطه‌ها ممکن است خطوط منحنی و استخرهای گرد بهتر به نظر برسند. استفاده از اشکال خاص مانند حروف U یا L نیز با توجه به فضای باغ می‌تواند جالب و جذاب باشد.

نورپردازی در طراحی استخر ویلایی

یکی از ایده‌های جذاب که این روزها طرفداران بسیاری دارد، ایجاد نورپردازی در استخر است. نورپردازی مناسب در استخر، فضای محوطه شما را زیباتر و ایمن‌تر می‌کند. برای نورپردازی استخرها طرح‌ها و ایده‌های گوناگونی وجود دارد. بر اساس نیازها، بودجه و مساحت موجود می‌توانید از یک یا تعدادی از این ایده‌ها استفاده نمایید. نورپردازی داخل استخر یکی از این روش‌ها است که در بسیاری از استخرهای پیش ساخته تعبیه شده است. نورپردازی حاشیه و اطراف استخر نیز مورد دیگری است که می‌تواند بر جذابیت بصری بیشتر باغ شما بیفزاید. استفاده از چراغ‌های دیواری و آویز نیز در این زمینه بسیار پرطرفدار هستند. ایده دیگر قرار دادن فانوس‌ها در گوشه و کنار استخر است. فانوس‌ها علاوه بر ایجاد روشنایی، محیطی شاعرانه و زیبا نیز به وجود می‌آورند.

طراحی-استخر
تصویر شماره 2 – نورپردازی یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی استخر است که بر زیبایی و ایمنی محوطه تاثیر خواهد گذاشت.

خرید مبلمان مناسب محوطه استخر

مورد دیگری که به جذابیت بیشتر و کاربردی‌تر شدن محوطه استخر شما کمک می‌کند، خرید مبلمان مخصوص فضای باز است. انواع مبلمان محوطه را می‌توان به میزها، صندلی‌ها، ست‌های مبلمان و تخت‌های استخر دسته بندی کرد. خرید مبلمان مناسب برای محوطه استخر، در ایجاد راحتی و آسایش بیشتر شما در فضای بیرونی موثر خواهد بود. در زمان خرید مبلمان حتما جنس و کیفیت ساخت محصولات را در نظر داشته باشید. مبلمان حصیری و پلاستیکی دو نوع مناسب برای به کار بردن در محوطه هستند. اگر فضای چندانی در محوطه در اختیار ندارید، می‌توانید با خرید یک میز و تعدادی صندلی‌ یا نیمکت‌ محلی برای نشیمن و صرف غذا به وجود آورید. در صورتی که مشکلی از نظر مساحت در محوطه ندارید، می‌توانید به خرید ست‌های مبلمان، تخت‌های استخر و همچنین تاب‌ها و صندلی‌های آویز نیز فکر کنید.  

مبلمان ویلایی حصیری دکورز مدل مارینو
مبلمان ویلایی حصیری دکورز مدل مارینو

چیدمان مبلمان اطراف استخر

پیش از ساختن استخر به چگونگی تابش آفتاب و جهت آن دقت کنید. این کار نه تنها در چگونگی ساخت استخر، بلکه در چیدمان بهتر مبلمان محوطه نیز اهمیت دارد. اگر در ساعت‌هایی از روز تابش مستقیم آفتاب در فضای استخر و محوطه را تجربه می‌کنید، حتما خرید یک سایبان مناسب را نیز در نظر داشته باشید.

به کار بردن آلاچیق در طراحی محوطه استخر

ایده بعدی در طراحی محوطه استخر مربوط به استفاده از آلاچیق‌ها است. وجود یک آلاچیق در محوطه باغ شما مزایای بسیاری خواهد داشت. یک آلاچیق محیط مناسبی برای استراحت و صرف وعده‌های غذایی خواهد بود. همچنین آلاچیق‌ها به علت مسقف بودن، از شما در برابر تابش شدید نور آفتاب یا بارش باران نیز محافظت خواهند کرد. بنابراین با وجود یک آلاچیق در محوطه استخر می‌توانید در شرایط مختلف آب و هوایی نیز از وقت‌ گذراندن در محوطه باغ خود لذت ببرید.  

نصب آبنما یا فواره استخر

آبنماهای استخری یا فواره‌ها از جمله تجهیزات جذاب در طراحی استخر ویلایی هستند. نصب یک فواره یا آبنما در استخر باعث چشمگیرتر شدن آن خواهد شد. این وسایل با عبور آب، باعث ایجاد صدایی آرامش‌بخش در محوطه ویلا می‌شوند. در فصول گرم سال نیز فواره‌ها و آبنماها با خنک‌ کردن محیط، آسایش افراد را بیشتر می‌کنند. از طرفی آبنماها با ایجاد جریان آب، به تمیز ماندن آن نیز کمک کرده و از رشد جلبک‌ها جلوگیری می‌کنند.

متریال و رنگ استفاده شده در جداره‌های استخر

از ایده‌های جدید در طراحی استخر می‌توان به استفاده از متریال‌ها و رنگ‌های خاص اشاره کرد. به عنوان مثال تایل‌های رنگی ریز در بدنه یا محوطه اطراف استخر به زیبایی هر چه بیشتر آن می‌انجامد. روش دیگر به کار بردن رنگ‌های منحصر به فرد در جداره داخلی استخر است. رنگ‌هایی مانند خاکستری، سرمه‌ای و حتی سبز از جمله رنگ‌هایی هستند که می‌توانید در دیواره استخر ویلایی به کار ببرید.

طراحی-استخر-ویلایی
تصویر شماره 3 – نصب تایل‌های رنگی و زیبا در جداره‌های داخلی و بیرونی استخر یکی از ایده‌های جذاب در طراحی استخر ویلایی است.

طراحی مسیرهای دسترسی

طراحی مسیرهای عبور و مرور یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی محوطه به شمار می‌رود. در طراحی استخرها نیز این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. مسیرها باید به گونه‌ای در نظر گرفته شوند که دسترسی به استخر برای اعضای خانواده به راحتی امکان‌پذیر باشد. متریال استفاده شده در مسیرها را نیز هماهنگ با جداره استخر و سایر عناصر محوطه انتخاب نمایید. موضوع دیگری که باید مد نظر قرار دهید فراهم کردن نورپردازی مناسب در مسیرها است که به ایمن‌تر شدن آن‌ها در طول شب کمک خواهد کرد.

کاشت گل و گیاه در اطراف استخر ویلایی

هدف از طراحی محوطه در ویلاها، فراهم کردن ارتباط با طبیعت برای ساکنین است. بخش مهمی از این کار با کاشت گل‌ها، گیاهان و درختان انجام می‌شود. در طراحی استخر نیز استفاده از گل‌ها و گیاهان به رنگ‌های مختلف ایده پرکاربردی است. این کار ضمن ایجاد محیطی متنوع، آرامش بیشتری نیز به محوطه استخر می‌افزاید.

ایجاد سطح‌بندی در محوطه

یکی دیگر از ایده‌های طراحی استخر در محوطه باغ، ایجاد سطوح ارتفاعی مختلف است. این ایده به ویژه در زمین‌هایی که شیب داشته باشند کاربرد دارد. برای داشتن سطوح مختلف می‌توانید در زمان خاکبرداری برای ساخت استخر، چند کُد ارتفاعی دیگر را نیز ایجاد کنید. به عنوان مثال به وسیله چند پله فضای ویلا، آلاچیق و سپس استخر را مجزا کنید. این کار باعث خواهد شد که تنوع فضایی بیشتری در محوطه استخر داشته باشید.

سبک‌های چشمگیر در طراحی محوطه استخر

در سال‌های اخیر تمایل به برخی از سبک‌های طراحی محوطه افزایش یافته است. علت این موضوع را می‌توان در زیبایی بصری این سبک‌ها و تلفیق چشمگیر آن‌ها با عناصر طبیعی محوطه دانست. این سبک‌ها عبارتند از روستیک، سنتی و سبک مدیترانه‌ای. در سبک روستیک، طراحان به دنبال ایجاد حس و حالی روستایی و نوستالژیک هستند. به همین علت استفاده از سنگ، آجر و چوب در این سبک به وفور دیده می‌شود. اگر از طرفداران سبک سنتی هستید، می‌توانید از کاشی‌هایی با طرح سنتی و همچنین رنگ‌هایی مانند فیروزه‌ای در محوطه استخر استفاده نمایید. در سبک مدیترانه‌ای نیز باید به دنبال ایجاد حس و حالی ساحلی باشید. ترکیب رنگ‌های آبی در استخر و کرم و خاکی در سنگفرش‌ها ایده خوبی برای ایجاد سبک مدیترانه‌ای خواهد بود.

سبک-طراحی-محوطه
تصویر شماره 4 – طراحان در طراحی محوطه به سبک روستیک با به کارگیری متریال‌هایی مانند سنگ و چوب سعی در ایجاد حس و حالی روستایی دارند.

تلفیق شومینه و آتشدان در طراحی استخر

یکی دیگر از ایده‌های جذاب در طراحی محوطه استفاده از شومینه‌ها و آتشدان‌ها است. از این عناصر می‌توان در بخش نشیمن باغ در کنار استخر استفاده کرد. ایده دیگر تلفیق شومینه با استخر است. به این منظور در زمان طراحی نقشه استخر، باید این بخش را نیز در نظر بگیرید. شومینه معمولا با اندکی اختلاف در ارتفاعی متفاوت از استخر قرار دارد. با استفاده از شومینه‌ها و آتشدان‌ها، در محوطه خود ترکیبی از آب و آتش خواهید داشت که فضایی ویژه به وجود می‌آورند.

ایده-های-طراحی-استخر
تصویر شماره 5 – یکی از ایده های طراحی استخر تلفیق شومینه‌ها یا آتشدان‌ها با استخر است که فضایی چشمگیر ایجاد می‌کند.

از دیوارهای محوطه غافل نشوید

طراحی دیوارهای باغ‌ها معمولا چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرند. این در حالی است که با صرف اندکی زمان و هزینه می‌توان آن‌ها را به گونه‌ای خاص و متفاوت طراحی کرد. برای طراحی دیوارها باید حس و حال کلی محوطه را در نظر بگیرید. با توجه به سبک طراحی، مبلمان و عناصر محوطه، دیوارها را نیز طراحی نمایید. یکی از ایده‌های جذاب در طراحی دیوارهای باغ، نصب باکس‌های گل و گیاه یا دیوار سبز (گرین وال) است. این کار از یکنواخت شدن دیوارها جلوگیری کرده و به سرزندگی بیشتر فضا کمک می‌کند. ایده دیگری که در این مورد می‌توانید به کار ببرید، نصب تعدادی کاشی متناسب با متریال استخر یا کف حیاط است. با این اقدام محوطه ویلای شما ظاهری منحصر به فرد خواهد یافت.

گرین وال بابل مدل خانه کوچک
گرین وال بابل مدل خانه کوچک

فضای بازی کودکان در طراحی استخر

استخرها از بهترین فضاها برای بازی کودکان محسوب می‌شوند. با خرید تعدادی وسیله بازی مانند سرسره یا تاب در محوطه استخر، این فضا را برای آن‌ها جذاب‌تر خواهید کرد. به این ترتیب زمانی که شما در حال استراحت یا آشپزی در محوطه هستید، کودکتان می‌تواند محوطه‌ای مخصوص خود برای بازی داشته باشد. در این مورد توجه داشته باشید که استخر حتما عمق مناسبی برای کودکان داشته باشد. برای ایمنی بیشتر می‌توانید با خرید یک استخر کودک فضایی ایده‌آل برای کودکان خود ایجاد کنید.

استخر کودک فایبرگلاس بابل سایز بزرگ
استخر کودک فایبرگلاس بابل سایز بزرگ

در مطلب امروز ایده‌هایی برای طراحی استخر ویلایی را بررسی کردیم. این ایده‌ها به دلپذیرتر و زیباتر شدن طراحی محوطه بیرونی ویلای شما کمک می‌کنند. این ایده‌ها را می‌توانید متناسب با سلیقه و مساحت باغ خود تغییر دهید. به عنوان مثال متریال‌ها را هماهنگ با نمای ساختمان ویلا و همچنین مسیرهای محوطه انتخاب کنید. در صورت تمایل به خرید استخر پیش ساخته یا مبلمان محوطه می‌توانید به بخش تجهیزات فضای باز در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید.