با محبوب‌تر شدن و افزایش استفاده از محوطه در باغ‌ها و ویلاها، اتاق‌ها و فضاهای بیرونی مانند آلاچیق‌ها نیز جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند. داشتن یک آلاچیق در باغ یا حیاط ویلایی باعث ایجاد راحتی و آسایش بیشتر افراد در زمان وقت گذراندن در محوطه خواهد بود. در واقع آلاچیق‌ها با تعدادی ستون و یک سقف، سازه‌ای ساده و مناسب جهت لذت بردن از چشم‌انداز اطراف هستند. در عین حال در برابر تابش آفتاب و بارش نیز از شما محافظت خواهند کرد. از طرفی افزودن یک آلاچیق باغ ، باعث جذاب‌تر شدن محوطه ویلای شما نیز خواهد شد و نوعی ارزش افزوده محسوب خواهد شد. در مطلب امروز هوم استایل به مزایای داشتن آلاچیق‌ها و چند طرح آلاچیق می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

آلاچیق چیست؟

برای شروع مطلب بد نیست بدانیم آلاچیق‌ها دقیقا چه ساختاری دارند. آلاچیق‌ها در واقع یک سازه باغی محسوب می‌شوند که از پایه‌ها یا ستون‌هایی تشکیل شده‌اند. این پایه‌ها، تیرها را نگه می‌دارند و سقف نیز بر روی تیرها قرار می‌گیرد. برخی از آلاچیق‌ها برای حفظ حریم خصوصی، در جداره‌های خود نوعی پوشش دارند. این پوشش می‌تواند پارچه‌ای یا حصیری باشد.

طراحی آلاچیق در محوطه چه مزایایی دارد؟

آلاچیق-باغ
تصویر شماره 1 – از مزایای داشتن یک آلاچیق باغ می‌توان به ایجاد فضایی نیمه باز اشاره کرد که امکان استفاده از محوطه را در عین راحتی و آسایش فراهم می‌کنند.

برخی افراد به علت علاقه به ظاهر آلاچیق‌ها، به فکر ساخت آن‌ها می‌افتند. اما این سازه‌ها  غیر از جذابیت بصری، مزایا و اهداف دیگری نیز دارند.

آلاچیق‌ها با تعریف یک فضای مشخص در محوطه به طراحی کامل‌تر محوطه کمک می‌کنند. در واقع داشتن یک آلاچیق باغ محدوده‌ای را به عنوان نشیمن، محل استراحت یا غذاخوری فراهم می‌آورد.

مزیت دیگر آلاچیق‌ها، به وجود آوردن فضایی متفاوت برای رشد گیاهان است. گیاهانی مانند انگور، پیچک‌های رونده و گیاهان آبشاری می‌توانند محوطه شما را به فضایی منحصر به فرد تبدیل کنند. همچنین از گلدان‌های آویز نیز می‌توان در گوشه و کنار آلاچیق‌ها استفاده کرد.

ایجاد سایه و آسایش محیطی در روزهای گرم و آفتابی و همچنین محافظت در برابر بارش باران و برف نیز یکی دیگر از مزایای آلاچیق محوطه است. به علت باز بودن دیواره‌های آلاچیق‌ها، جریان هوا به راحتی عبور می‌کند و محیطی مطبوع به وجود می‌آورد.

آلاچیق مدرن دو طبقه حصیری بورنووی مدل پایا پلاس
آلاچیق مدرن دو طبقه حصیری بورنووی مدل پایا پلاس

انواع آلاچیق

آلاچیق‌ها را می‌توان از سه جنبه تقسیم‌بندی کرد: به لحاظ سبک، از جنبه طرح و همچنین جنس و متریال آن‌ها. در ادامه این سه تقسیم‌بندی را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

سبک آلاچیق‌ها

طراحی‌ آلاچیق‌ها مانند سایر اجزای طراحی محوطه می‌تواند از سبک خاصی پیروی کند یا ترکیبی از چند سبک باشد. سبک طراحی در واقع یکی از ویژگی‌های فرمی محسوب می‌شود و شخصیت وسایل و لوازم را شکل می‌دهد. به لحاظ سبکی طرح آلاچیق ‌ها را می‌توان در سه دسته روستیک، کلاسیک و آلاچیق مدرن قرار داد. آلاچیق‌های کلاسیک عموما با تزئینات بیشتر به ویژه در بخش ستون‌ها ساخته می‌شوند. در آلاچیق‌های مدرن شاهد خطوط ساده و حداقل تزئینات هستیم. آلاچیق‌های روستیک نیز با استفاده از رنگ‌ها و بافت‌های طبیعی طراحی می‌شوند و ظاهری مشابه خانه‌های روستایی دارند.

آلاچیق-مدرن
تصویر شماره 2 – یکی از سبک‌های محبوب در طراحی آلاچیق، سبک مدرن است. ویژگی اصلی آلاچیق‌‌های مدرن، تزئینات بسیار کم یا بدون آن و خطوط ساده می‌باشد.

متریال آلاچیق‌ها

آلاچیق‌ها سازه‌ای برای فضای باز هستند و به همین علت در ساخت آن‌ها باید از متریال‌های مقاوم و با دوام استفاده شود. برخی از رایج‌ترین متریال‌ها برای ساخت آن‌ها عبارتند از:

  • چوب: آلاچیق‌های چوبی حس گرما و زیبایی چوب طبیعی را به همراه دارند. به همین علت استفاده از آن‌ها در محوطه‌ها و در کنار درختان و گیاهان سرسبز، جلوه‌ای دلپذیر خواهد داشت.
  • حصیر: آلاچیق حصیری نوع دیگری از آلاچیق‌ها است که از حصیرِ بافته شده بر روی چهارچوب فلزی تشکیل شده است. اگر به دنبال یک آلاچیق مدرن یا روستیک هستید، یک آلاچیق حصیری می‌تواند گزینه خوبی برای محوطه شما باشد.
آلاچیق حصیربافت کوهبر مدل ۱۷۸
آلاچیق حصیربافت کوهبر مدل ۱۷۸
  • فلز: آلاچیق‌‌های فلزی معمولا از آلومینیوم یا فولاد ساخته می‌شوند. روی پایه‌های فلزی را می‌توان با رنگ دلخواه پوشاند و با فضای اطراف هماهنگ کرد.

انواع طرح آلاچیق

آلاچیق‌ها طرح‌ها و اشکال متنوعی نیز دارند که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

  • آلاچیق مستطیلی: اشکال کشیده مانند مستطیل گزینه خوبی برای داشتن فضای نشیمن بیشتر هستند. آلاچیق مستطیلی همچنین برای داشتن دید گسترده‌تر به مناظر روبه‌رو نیز بسیار مناسب هستند.
  • آلاچیق‌های شش وجهی و هشت وجهی: از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع آلاچیق‌ها هستند. استفاده از اشکال شش یا هشت ضلعی فضای بیشتری در اختیار افراد قرار می‌دهد. می‌توان دور تا دور این فضا را با نیمکت پوشاند و از یک میز در مرکز آن استفاده کرد.
  • آلاچیق مدور: این آلاچیق‌ها فضایی گرم و صمیمانه به وجود می‌آورند. آلاچیق‌های مدور فضای کمتری اشغال می‌کنند و انتخاب خوبی برای محوطه‌های کوچک و متوسط هستند.
  • پرگولا: پرگولا نوعی از آلاچیق است که قسمت سقف آن به طور کامل محصور نشده است. این نوع آلاچیق‌ها برای استفاده در آب و هوای معتدل بسیار مناسب می‌باشند. سایه روشن‌های ایجاد شده از نور خورشید محیط دلپذیری را برای ساکنان ایجاد می‌کنند.
طرح-آلاچیق
تصویر شماره 3 – یکی از طرح های آلاچیق، پرگولا است که سقف آن را به صورت نیمه باز طراحی می‌کنند.

آلاچیق‌ها به عنوان یک عنصر طراحی و زیباسازی منظر و محوطه به کار می‌روند. همچنین هر آلاچیق با تعریف فضایی مشخص برای استراحت یا صرف غذا به چندین هدف در طراحی محوطه کمک می‌کند. این عناصر همچنین به علت مرتفع بودن، وزن بصری محوطه را نیز متعادل می‌کنند. می‌توان گفت که یک آلاچیق باغ به عنوان واسطه‌ای میان فضای بسته خانه و فضای باز باغ عمل می‌کند. اگر قصد خرید یک آلاچیق مناسب را برای محوطه باغ خود دارید، حتما از بخش تجهیزات فضای باز فروشگاه آنلاین هوم استایل دیدن فرمائید. در این بخش می‌توانید آلاچیق‌هایی در سبک‌های مختلف از جمله آلاچیق مدرن با متریال‌های جذاب مانند حصیر و چوب را مشاهده نمایید.