در برخی از خانه‌ها به علت کمبود فضا در حیاط یا به منظور افزودن جذابیت بیشتر به طراحی بام، استخر را در پشت بام قرار می‌دهند. به هر علتی که قصد دارید استخر را بر روی بام طراحی و اجرا کنید، باید بدانید که این کار تفاوت‌های زیادی با استخرهای داخل حیاط دارد. روش ساده‌تری که برای انجام این کار وجود دارد، استفاده از استخر آماده بر روی بام است؛ اما در تمام روش‌ها باید قواعد مخصوصی را رعایت کنید. در مطلب امروز هوم استایل به نکات مهمی که برای استفاده از انواع طرح استخر بر روی بام نیاز خواهید داشت، می‌پردازیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

اگر قصد دارید خودتان طرح استخر را بر روی بام اجرا کنید باید در نظر داشته باشید که مراحل این کار با استخرهای روی زمین متفاوت است. اولین و شاید اساسی‌ترین تفاوت آن‌ها عدم امکان حفر زمین بر روی بام است. در استخرهای داخل حیاط، معمولا ابتدا عملیات خاکبرداری را انجام می‌دهند. اما چنین اقدامی بر روی پشت بام ممکن نیست. به همین علت این استخرها را باید در ارتفاع بالاتری به وسیله بلوک یا متریال دیگری بسازید.  

قواعد طراحی استخر یا استفاده از استخر آماده بر روی بام

همان‌طور که اشاره شد برای ساخت یا استفاده از استخر بر روی پشت بام قواعدی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.  

میزان مقاومت بام

اولین نکته‌ای که پیش از خرید استخر فایبرگلاس یا طراحی استخر باید مد نظر قرار دهید، مقاوم بودن بام ساختمان است. یک استخر آماده یا عادی علاوه بر وزن تجهیزات، میزان زیادی آب نیز در خود دارد. وزن آب مسئله‌ای است که در زمان طراحی باید محاسبه گردد و میزان مقاومت بام نیز باید حتما توسط مهندس سازه تایید شود. در صورت تایید میزان مقاومت بام می‌توانید کار طراحی استخر را آغاز نمایید.

استخر-روی-بام
تصویر شماره 1 – نکته بسیار مهم در طراحی استخر بر روی پشت بام، مطمئن شدن از مقاوم بودن بام و تحمل بار استخر و آب توسط آن است.

مجوزهای ساخت استخر و استفاده از استخر آماده بر روی پشت بام

پس از تصمیم‌گیری برای طراحی استخر باید مراحل اداری لازم برای اخذ مجوزهای مورد نیاز را طی کنید. همچنین باید از نظر بیمه نیز مشکلی برای ساخت استخر وجود نداشته باشد. این مجوزها در صورت عدم اطمینان از ایمن بودن قرارگیری استخر بر روی بام صادر نخواهند شد.

محل قرارگیری استخر

مورد با اهمیت دیگر در استفاده از هر نوع طرح استخر، انتخاب محل مناسب برای استقرار آن است. محل استخر بر روی بام باید به گونه‌ای انتخاب شود که نظافت و سرویس آن به سادگی و بدون هیچ مشکلی قابل انجام باشد. نکته دیگر در این رابطه کنترل دید از بیرون و حفظ حریم خصوصی است که در زمان انتخاب موقعیت استخر حتما باید به آن توجه کنید.

انتخاب متریال مناسب برای استخر

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای استخرهای روی پشت بام به وجود آید، نشت آب از بدنه استخر یا آسیب دیدن آن است. به همین علت استفاده از متریال مناسب و همچنین عایق‌کاری در استخرها اهمیت بسیار زیادی دارد. روش ساده‌ و کارآمدی که برای این مشکل پیشنهاد می‌شود خرید یک استخر فایبرگلاس است. فایبرگلاس را از ترکیب الیاف و رزین می‌سازند. این ماده بسیار بادوام و مقاوم است. از طرف دیگر این استخرها تمام لایه‌های پوششی و عایق مورد نیاز را نیز در خود دارند. بنابراین خرید یک استخر فایبرگلاس آماده می‌تواند بهترین گزینه برای قرار دادن بر روی پشت بام باشد.

استخر فایبرگلاس آماده زرفام 55000 لیتری
استخر فایبرگلاس آماده زرفام 55000 لیتری

طراحی شکل استخر

در زمان طراحی استخر شکل و ساختار آن نیز اهمیت دارد. این موضوع بیش از آنکه از نظر زیبایی اهمیت داشته باشد، از نظر ایمنی مهم است. استخرها باید طوری طراحی شوند که وزن خود و آب را به بهترین شکل به سازه ساختمان و در نهایت به زمین منتقل کنند.

طرح-استخر
تصویر شماره 2 – شکل و طرح استخر علاوه بر جنبه زیبایی‌شناسی، در انتقال بهتر بار به سازه نیز اهمیت دارد.

طراحی محوطه استخر

زمانی که نوع طرح استخر مشخص شد و مجوزهای لازم را کسب کردید، می‌توانید اجرای استخر بر روی بام را آغاز کنید. در این زمان موضوع دیگری که قابل توجه است، چگونگی طراحی محوطه اطراف استخر است. این موضوع شباهت‌هایی به طراحی بام سبز (روف گاردن) دارد و می‌توانید از همان اصول در محوطه استخر بام نیز استفاده نمایید. یکی از موارد مشترک انتخاب مبلمان مناسب مانند تخت استخر و میز و صندلی‌های فضای باز است.

تخت استخری حصیری بورنووی مدل مارس
تخت استخری حصیری بورنووی مدل مارس

خرید تعدادی تخت استخر و صندلی مناسب برای طراحی پشت بام، فضایی راحت و آرامش‌بخش برای شما به وجود خواهد آورد.

تخت-استخر
تصویر شماره 3 – خرید مبلمان مناسب مانند تخت استخر و نیمکت‌ها، محوطه پشت بام منزل شما را جذاب‌تر و کاربردی‌تر خواهند کرد.

نورپردازی استخر آماده

برای استفاده ایمن در ساعات پس از غروب آفتاب از استخر روی بام لازم است که روشنایی کافی در محوطه وجود داشته باشد. برخی از استخرها خود دارای چراغ‌های هالوژن هستند و مشکل روشنایی را برطرف می‌کنند. در غیر این صورت می‌توانید با استفاده از لوازم روشنایی مناسب محیط پشت بام را روشن نمایید و فضایی ایمن و مناسب طراحی کنید.

در مطلب امروز هوم استایل به قواعد مهم استفاده از استخر در پشت بام پرداختیم. پیش از طراحی و اجرای استخر بر روی بام آپارتمان خود حتما این نکات را مد نظر قرار دهید. اگر به فکر قرار دادن یک استخر آماده فایبرگلاس بر روی بام منزل خود هستید، حتما از بخش مبلمان و تجهیزات فضای باز فروشگاه آنلاین ما دیدن فرمایید. در این بخش علاوه بر استخر، انواع تخت استخر، ست مبلمان و میز و صندلی‌های فضای باز نیز موجود می‌باشند.