چمن مصنوعی سال‌ها است که در استادیوم‌ها و فضاهای ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوشش محوطه به لحاظ ظاهری به چمن طبیعی بسیار نزدیک است. به همین علت این روزها محوطه سازی با چمن مصنوعی و یا استفاده از آن در زمین‌های بازی نیز به روشی بسیار معمول و محبوب تبدیل شده است. این نوع کفپوش در کارخانه و با مواد شیمیایی تولید می‌شود. سهولت شستشو و نگهداری، علت دیگر محبوبیت این کفپوش جذاب است. در مطلب امروز هوم استایل به انواع طرح های تزئین حیاط با چمن مصنوعی می‌پردازیم. همچنین مزایا و معایب آن را نیز بررسی خواهیم کرد. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

طرح-چمن-مصنوعی
تصویر شماره 1 – ترکیب چمن مصنوعی با سنگ، سنگریزه یا ترموود یکی از طرح های محبوب برای استفاده از آن در طراحی محوطه است.

مزایا و معایب چمن مصنوعی

می‌توان گفت که اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت چمن مصنوعی نگهداری ساده و آسان آن است. این چمن‌ها مانند چمن طبیعی نیازی به آبیاری، چمن‌زنی، کود دهی و از بین بردن آفات ندارند. همچنین این چمن‌ها در تمام طول سال نیز سبز می‌مانند. انواع با کیفیت این کفپوش‌های محوطه، تابش آفتاب و سایر شرایط آب و هوایی را نیز به خوبی تحمل می‌کنند. از طرف دیگر در برابر ضربه و ساییده شدن نیز مقاوم هستند.

از معایب این نوع چمن می‌توان به هزینه آن اشاره کرد که ممکن است در نگاه اول زیاد به نظر برسد. اما این هزینه در طول زمان و با محاسبه میزان صرفه‌جویی در مصرف آب و هزینه نگهداری نزدیک به صفر، جبران خواهد شد. همچنین ممکن است بسیاری از افراد ظاهر و حس چمن طبیعی را ترجیح دهند. اما شاید بتوان به علت کاهش مصرف آب، کود و سموم شیمیایی، این نوع کفپوش‌ها را نوعی محصول دوستدار محیط زیست به حساب آورد. بنابراین اگر طبیعت را دوست دارید، احتمالا چمن‌های مصنوعی انتخاب بهتری برای شما خواهند بود.

چمن مصنوعی ظریف مصور مدل آلما
چمن مصنوعی ظریف مصور مدل آلما

در چه فضاهایی می‌توان از چمن مصنوعی استفاده کرد؟

محوطه سازی با چمن غیر طبیعی را می‌توان به چند دسته اصلی تقسیم کرد. در واقع این موارد از محبوب‌ترین کاربردهای این کفپوش‌ها هستند. فضاهایی که می‌توان در آن‌ها از این کفپوش مصنوعی استفاده کرد عبارتند از:

1- زمین‌های بازی

در زمین‌های بازی می‌توان از این چمن‌ها در بخش اصلی و یا کناره‌های زمین استفاده کرد. یک لایه پلاستیکی در زیر چمن می‌تواند سطح نرم‌تری ایجاد کرده و از صدمات احتمالی به کودکان در هنگام بازی جلوگیری کند.

2- تزئین حیاط 

برای طراحی حیاط ویلایی نیز می‌توانید این کفپوش‌ها را به کار ببرید. این چمن‌ها مانند یک فرش سرسبز عمل می‌کنند و حیاط شما را به محیطی جذاب‌تر تبدیل خواهند کرد. از آن‌ها می‌توانید در حیاط پشتی منزل خود نیز استفاده کنید. زیر یا اطراف مبلمان فضای بیرون و گلدان‌های فضای باز می‌تواند محل مناسبی برای قرار دادن این کفپوش محوطه کاربردی باشد.

محوطه-سازی-با-چمن-مصنوعی
تصویر شماره 2 – یکی از مزایای محوطه سازی با چمن مصنوعی این است که می‌توانید این کفپوش را به شکل دلخواه خود برش بزنید.

3- چمن مصنوعی برای بالکن

بالکن‌ها نیز فضای دیگری هستند که این روزها در آن‌ها از این نوع چمن استفاده می‌شود. نبود حیاط و فضای باز کافی در بسیاری از آپارتمان‌های امروزی یک مشکل به حساب می‌آید. برای حل این مسئله می‌توان بالکن‌های کوچک را به بهترین شکل آراست. استفاده از این چمن‌ها یکی از روش‌های داشتن بالکنی دلپذیر می‌باشد. این فضای دلپذیر باعث خواهد شد که زمان بیشتری را در فضای بیرونی سپری کنید.

4- کنار استخرها 

چمن مصنوعی یک کفپوش نرم و سرسبز برای لبه کنار استخرها نیز می‌باشد. البته باید توجه داشته باشید که مواد شیمیایی که برای پاکسازی استخر به کار می‌برید بر روی چمن نریزد. این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد لکه‌هایی بر روی چمن شود.

5- بام سبز (روف گاردن)

یکی دیگر از کاربردهای این کفپوش‌ها در روف گاردن یا همان بام سبز ساختمان‌ها است. در بام‌های سبز می‌توان این چمن‌ها را در برخی قسمت‌ها به کار برد و فضایی آرام و دلنشین به وجود آورد.

چند طرح چمن مصنوعی برای محوطه سازی

1- ترکیب چمن مصنوعی با ترموود

یکی از روش‌های محبوب برای استفاده از چمن مصنوعی، ترکیب کردن آن با ترموود است. ترموود ظاهری دنج و گرم به محوطه می‌دهد. چمن نیز حسی از طبیعت را به ذهن منتقل خواهد کرد. به کار بردن این دو متریال در کنار یکدیگر انتخابی فوق‌العاده برای سلیقه‌های مختلف خواهد بود.

2- ترکیب با کفپوش‌های بتنی یا سنگفرش

اگر به دنبال ظاهری مدرن در طراحی محوطه هستید، از ترکیب چمن‌های مصنوعی با بتن یا سنگ غافل نشوید. به این منظور می‌توانید بین کفپوش‌های بتنی یا سنگفرش‌های مسیر رفت و آمد از چمن استفاده کنید. سرسبزی چمن در کنار ظاهر مدرن بتن یا سنگ، ترکیبی شیک و امروزی به حیاط شما خواهد داد.

چمن-مصنوعی
تصویر شماره 3 – ترکیب چمن مصنوعی و کفپوش بتنی ظاهری مدرن و جذاب به حیاط شما می‌بخشد.

3- ترکیب با سنگریزه

ایده خلاقانه‌ دیگری که در طراحی محوطه ویلا یا باغ خود می‌توانید به کار ببرید استفاده از سنگریزه است. ترکیب چمن مصنوعی با سنگریزه، تنوع بافتی جذابی در محوطه ایجاد خواهد کرد. همچنین به کار بردن سنگریزه نسبت به ترموود یا سنگ مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

همان‌طور که در این مطلب گفته شد این چمن‌ها نوعی کفپوش برای محوطه‌ سازی در فضای بیرونی ساختمان هستند. چمن مصنوعی کفپوشی مناسب و کاربردی برای بالکن ‌ها، حیاط‌ها، محوطه ویلا و زمین‌های بازی است. اگر قصد انجام محوطه سازی با چمن مصنوعی را دارید برای مقایسه و خرید انواع آن می‌توانید به بخش محوطه‌ سازی در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید. برترین تولیدکننده ها در این حوزه شرکتهای آسیا چمن و ظریف مصور هستند که میتوانید قیمت آنها را از لینک بالا مقایسه کنید.