زمانی که صحبت از طراحی محوطه و گذراندن وقت در خارج از خانه به میان می‌آید، وجود یک آتشگاه یکی از عواملی است که جذابیت فضای باز را چند برابر می‌کند. اگر به فکر افزودن یک آتشدان، میز آتش یا شومینه هیزمی باغی به حیاط ویلایی و محوطه باغ خود هستید احتمالا سعی دارید که با ویژگی‌های هر یک از آن‌ها آشنا شوید. این کار به شما کمک خواهد کرد که با توجه به فضای موجود و نیازهای خود، بهترین انتخاب را داشته باشید. در مطلب امروز هوم استایل اطلاعات بیشتری را در رابطه با انواع آتشگاه با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آتشدان

یکی از محبوب‌ترین آتشگاه‌ها برای فضای باز، آتشدان‌ها هستند. آتشدان‌ها در اندازه و سبک‌های مختلف تولید می‌شوند و به همین علت برای تمام سلیقه‌ها می‌توان یک آتشدان مناسب یافت. این نوع از مبلمان محوطه معمولا از سنگ یا فلز ساخته می‌شود. برخی از آتشدان‌ها را نیز می‌توانید در محوطه و با استفاده از آجر یا بتن بسازید. باید توجه داشته باشید که در این حالت امکان جابه‌جایی آن‌ها وجود ندارد و باید محل ثابتی را برای قرار دادنشان در محوطه در نظر بگیرید. همچنین انواع سرامیکی آن‌ نیز در برخی فروشگاه‌ها موجود است.

آتشدان
تصویر شماره 1 – استفاده از آتشدان در محوطه باغ یا ویلا به شما امکان می‌دهد که محلی دنج و صمیمی در فضای باز ایجاد کنید.

آتشدان‌ها را می‌توان از نظر سوخت مورد نیاز به انواع هیزمی، گازی و ذغالی تقسیم‌بندی کرد. اگر در محوطه باغ خود به گاز شهری دسترسی ندارید، یک آتشدان هیزمی می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

آتشدان هیزمی مدل گرد لوله ای سه پایه کد ۳۰۶
آتشدان هیزمی مدل گرد لوله ای سه پایه کد ۳۰۶

شومینه

شومینه‌ها هم در فضای داخلی و هم فضای بیرونی قابل استفاده هستند و انواع مختلفی نیز دارند. تفاوت شومینه‌های فضای باز و فضای داخلی تنها در مکان استقرار آن‌ها است و از نظر عملکرد مشابه هستند. شومینه‌های فضای باز باید از متریالی ساخته شوند که در برابر شرایط آب و هوایی گوناگون از جمله بارش باران و برف و یا تابش شدید آفتاب، مقاومت داشته باشند.

شومینه‌ها نیز مانند انواع آتشدان می‌توانند سوخت‌های متفاوتی داشته باشند. شومینه هیزمی باغی و شومینه‌های گازی از جمله انواع آن‌ها هستند.

شومینه
تصویر شماره 2 – یکی از عناصر محوطه که در زیبایی و جذابیت فضای باز نقش موثری دارد، شومینه است که با متریال‌هایی مانند آجر و سنگ ساخته می‌شوند.

آبنمای آب و آتش

یکی دیگر از گزینه‌های موجود در طراحی محوطه، آبنماهای آب و آتش هستند. این آبنماها ترکیبی از آبنما و آتشگاه هستند. معمولا آتشدان در بخش مرکزی آن‌ها قرار می‌گیرد و آبنما آن را احاطه می‌کند. قرار گرفتن آب و آتش در کنار یکدیگر می‌تواند جلوه جالبی به محوطه شما بدهد.

میز آتش

اگر به دنبال یک گزینه متفاوت برای مبلمان محوطه باغ خود هستید، میز آتش می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. میزهای آتش در واقع هم به عنوان میز و هم به عنوان آتشدان قابل استفاده هستند و دو عملکرد دارند. مرکز این میزها حفره‌ای دارد که آتشدان در آنجا قرار می‌گیرد. میزهای آتش معمولا از گاز به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.  

میز-آتش
تصویر شماره 3 – میز آتش یکی از آتشگاه‌های جذاب و کاربردی در محوطه است که به عنوان میز نیز قابل استفاده می‌باشد.

می‌توان گفت که بزرگ‌ترین مزیت این میزها، فرم منحصر به فرد آن‌ها است. وجود آتش در مرکز میز آن را به یک نقطه کانونی در طراحی فضای باز تبدیل می‌کند. میزهای آتش در سبک‌ها و اشکال گوناگون تولید می‌شوند؛ از مدل‌های روستیک گرفته تا مدرن و امروزی. بنابراین انتخاب‌های زیادی برای خرید خواهید داشت.

میز اتشدان فلزی گازی نهالسان
میز اتشدان فلزی گازی نهالسان

نکات مهم در انتخاب آتشگاه

حال که با انواع اصلی آتشگاه در طراحی محوطه آشنا شدید ممکن است مطمئن نباشید که کدام گزینه برای شما بهتر و مناسب‌تر است. برای انتخاب از میان گزینه‌های موجود باید به چند نکته دقت کنید:

  • در زمان خرید آتشگاه فضای موجود و امکانات باغ خود را در نظر بگیرید. آیا این فضا برای ساخت یک شومینه بزرگ مناسب است یا بهتر است به دنبال گزینه‌های کوچک‌تر مانند آتشدان باشید؟
  • نکته دیگر تعداد افرادی است که از فضا استفاده می‌کنند. اگر به دنبال فضایی دنج و صمیمی با تعداد کمی از افراد خانواده هستید، یک میز آتش انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. اما اگر تعداد کاربران فضای بیرونی زیاد است، بهتر است به فکر خرید یک آتشدان یا شومینه هیزمی باغی باشید.
  • مورد بعدی که در انتخاب آتشگاه مناسب باید مد نظر قرار دهید، هماهنگی و تناسب آن با سایر مبلمان محوطه و سبک آن‌ها است. به عنوان مثال اگر یک ست میز و صندلی باغی مدرن و امروزی برای باغ خود خریداری کرده‌اید، بهتر است از یک آتشدان یا میز آتش فلزی و مینیمال استفاده نمایید.  
  • در نهایت باید شکل آتشگاه باغ را انتخاب کنید. آتشدان‌ها در اشکال مختلف از جمله چهارگوش و گرد تولید می‌شوند و با توجه به سلیقه و چیدمان مبلمان محوطه می‌توانید بهترین نوع را خریداری نمایید.

 

در نظر گرفتن یک آتشگاه در طراحی محوطه روش خوبی برای استفاده از فضای بیرونی در روزهای سرد سال خواهد بود.

 

شما می‌‌توانید با خرید یک آتشدان یا شومینه هیزمی باغی، علاوه بر افزایش جذابیت بصری محوطه ویلای خود، گرمای مورد نیاز را نیز فراهم کنید. آتشگاه‌ها همچنین فضای مناسبی برای جمع شدن اعضای خانواده و دوستان ایجاد می‌کنند و محیطی دنج و آرامش‌بخش به وجود می‌آورند. در بخش تجهیزات فضای باز فروشگاه آنلاین هوم استایل می‌توانید انواع آتشدان و میز آتش را مشاهده و مقایسه کنید. اگر قصد خرید یک اتشگاه برای محوطه باغ خود را دارید حتما از این بخش دیدن فرمایید.