استفاده از آبنما به علت ویژگی آرامش‌بخش جریان آب می‌تواند فضایی خیره‌کننده‌ و دلپذیر در فضاهای مسکونی، اداری و تجاری ایجاد کند. از آبنماها می‌توان هم در فضاهای داخلی مانند نشیمن‌ها و سالن‌های غذاخوری و هم در فضاهای بیرونی مانند طراحی حیاط ویلایی و باغ‌ استفاده کرد. تنوع سبکی این وسایل نیز بسیار زیاد است از آبنما مدرن گرفته تا کلاسیک و سبک‌ روستیک را می‌توان به راحتی در فروشگاه‌ها یافت. در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم به اصول انتخاب آبنما برای فضاهای مختلف داخلی و خارجی بپردازیم. با توجه به نکاتی که در ادامه خواهید خواند، انتخاب و خرید آبنما بسیار ساده خواهد شد. تا پایان ما را همراهی کنید.

آبنما
تصویر شماره 1 – هر آبنما به علت زیبایی و جذابیت بصری و همچنین صدای دلنشین آب در هر فضایی به نقطه کانونی تبدیل می‌شود.

انواع آبنما بر اساس متریال استفاده شده در ساخت

در اولین بخش از این مطلب به انواع آبنماها بر اساس متریال آن‌ها می‌پردازیم. شناخت متریال‌ها به تصمیم‌گیری بهتر شما در هنگام خرید کمک خواهد کرد.

آبنمای فلزی: آبنماهای فلزی در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم هستند و ظاهری مدرن به فضا می‌دهند. براق بودن فلز باعث انعکاس نور می‌شود و جلوه این آبنماها را بیشتر می‌کند. از آبنماهای فلزی در فضاهای داخلی و خارجی می‌توانید استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که در ساخت آن‌ها از فلزهای ضد زنگ استفاده شده باشد. در غیر این صورت احتمالا به سرعت تغییر رنگ می‌دهند و اکسید خواهند شد.

آبنمای حصیری: نوع دیگری از آبنماها، انواع حصیری آن‌ها است. مدل حصیری از الیاف پلی راتان ساخته می‌شوند و بسیار سبک هستند. بافت جذاب آبنماهای حصیری زیبایی محوطه شما را چند برابر خواهد کرد. این آبنماها را می‌توانید با مبل‌های حصیری محوطه ست کنید.

آبنما حصیری بورنووی مدل دنیز
آبنما حصیری بورنووی مدل دنیز

آبنماهای شیشه‌ای: بسیاری از آبنماهای شیشه‌ای دارای لامپ‌های ال‌ای‌دی در داخل محفظه خود هستند. به همین علت این آبنماها در شب و با روشن کردن این لامپ‌ها، جلوه‌ای جذاب می‌یابند.

آبنما سنگی : اگر به دنبال ظاهری لوکس در محوطه ویلای خود هستید، آبنمای سنگی حیاط گزینه خوبی برای شما خواهد بود. بدنه این آبنماها از سنگ ساخته می‌شود و در ابعاد و مدل‌های گوناگون تولید می‌گردند.

آبنمای-سنگی-حیاط
تصویر شماره 2 – قرار دادن آبنمای سنگی حیاط در میان درختان و گیاهان، ترکیب جذابی از عناصر طبیعی را به باغ شما خواهد افزود.

آبنمای بتنی: متریال دیگری که در ساخت برخی از آبنماها به کار می‌رود بتن است. این آبنماها وزن زیادی دارند و به همین علت استفاده از آن‌ها برای فضاهای داخلی توصیه نمی‌شود.

آبنمای خود را در کجا قرار می‌دهید؟

یکی از مهم‌ترین نکات در خرید آبنما، انتخاب محل قرارگیری آن است. آبنما را در جایی قرار دهید که به لوله‌کشی آب و پریز برق نزدیک باشد. به این ترتیب امکان استفاده از فواره و نورپردازی را نیز خواهید داشت. البته بیشتر آبنماها دارای چند متر کابل هستند و نیازی نیست که حتما به پریز برق چسبیده باشند. مورد دیگر آبنما دیواری است که یک صفحه عمودی دارد و باید به یک دیوار متصل شود. اگر تمایل دارید یک آبنمای دیواری بخرید حتما دیوار مورد نظر و فضای جلوی آن را به دقت اندازه‌گیری کنید. این آبنماها در مدل‌ها و سبک‌های مختلف مانند مدرن و کلاسیک طراحی می‌شوند و نسبت به آبنماهای مرکزی فضای کمتری اشغال می‌کنند. بنابراین اگر فضای کمی در اختیار دارید، آبنما دیواری می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

آبنما-دیواری
تصویر شماره 2 – برای فضاهای داخلی یا محوطه‌های کوچک می‌توانید یک آبنما دیواری خریداری کنید.

بهتر است در اطراف آبنما فضای کافی وجود داشته باشد. به این ترتیب جلوه و زیبایی آن بیشتر و بهتر نمایان خواهد شد. جلوی ورودی‌ها و در بخش میانی نشیمن بیرونی از جمله فضاهای مناسب برای قرار دادن آبنما هستند. همچنین میان باغ‌ها و باغچه‌ها نیز فضای خوبی برای آبنماها خواهد بود و ترکیب درختان با آب، آرامش محیط را بیشتر خواهد کرد. به یاد داشته باشید که در هنگام نصب آبنما به برق، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. بهتر است پیش از استفاده از کارشناسان این حوزه راهنمایی بگیرید.

ابعاد مناسب آبنما

نکته دیگری که در انتخاب آبنما اهمیت دارد، ابعاد آن است. ابعاد آبنماها بیش از هر چیز به فضای منزل شما بستگی دارد. هم در فضاهای داخلی و هم در فضاهای بیرونی باید محل قرارگیری آبنما را مشخص و اندازه‌گیری نمایید. همان‌طور که اشاره شد بهتر است در اطراف آبنماها نیز فضایی برای بهتر دیده شدن آن و همچنین رفت و آمد راحت افراد خالی بماند. دقت داشته باشید که اگر آبنما نسبت به محوطه داخلی یا بیرونی شما بسیار بزرگ باشد، فضا تنگ و کوچک به نظر خواهد رسید و اگر آبنما بیش از حد کوچک باشد، به چشم نخواهد آمد. با مشخص شدن مساحت موجود انتخاب آبنمای مناسب چندان سخت نخواهد بود. چرا که آبنماها در سایزها و ابعاد گوناگون ساخته می‌شوند و برای هر فضایی به راحتی می‌توان نوع مناسب را خریداری کرد.

سبک طراحی آبنماها

مورد بعدی که در خرید آبنماها باید مورد توجه قرار دهید، سبک طراحی آن‌ها است. سبک آبنماها باید متناسب با سبک محوطه یا فضای مورد نظر شما انتخاب شود. به عنوان مثال در یک اتاق نشیمن امروزی که در آن از مبلمان مینیمال استفاده شده است بهتر است به دنبال یک آبنما مدرن باشید و در فضاهای کلاسیک و لوکس، ابنما سنگی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

stone fountain ajianeh wall 803x1024 - اصول انتخاب آبنما برای دکوراسیون داخلی و محوطه باز

 

صرف نظر از اینکه چه میزان فضا در اختیار دارید آبنماها می‌توانند به نقطه کانونی منزل یا محل کار شما تبدیل شوند. این وسایل با افزودن صدای جریان آب به محیط، آرامش بیشتری برای افراد ایجاد خواهند کرد. اگر قصد خرید یک آبنمای مناسب را دارید، حتما از بخش مبلمان و تجهیزات فضای باز در فروشگاه آنلاین هوم استایل دیدن فرمائید. انواع آبنمای سنگی حیاط و داخلی و همچنین آبنمای حصیری در این بخش قابل مشاهده و خریداری هستند.