اجرای روف گاردن یا بام سبز یکی از روش‌های طراحی محوطه باز در آپارتمان‌ها و منازل است. این روش در بسیاری از خانه‌های امروزی که با مشکل کمبود فضا مواجه هستند به کار می‌رود. چرا که رووف گاردن می‌تواند با ایجاد یک باغ سبز بر روی پشت بام نیاز به فضای سبز ساکنان را تامین نماید. در مطلب امروز هوم استایل تعدادی از جدیدترین مدل‌های سقف سبز را بررسی خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

روف گاردن چیست؟

در ابتدا و پیش از پرداختن به مدل‌های جدید رووف گاردن بهتر است که تعریفی از آن ارائه کنیم. به طور کلی بام سبز به نوعی محوطه‌سازی بر روی بام ساختمان‌ها گفته می‌شود. این ساختمان‌ها ممکن است مسکونی، اداری یا تجاری باشند. ساخت یک باغ سبز بر روی بام به افراد امکان می‌دهد که علاوه بر داشتن فضایی آرامش‌بخش، برخی از انواع سبزیجات را نیز پرورش دهند. از طرفی وجود بام‌های سبز، به سالم‌تر شدن هوا و زیباتر شدن محیط شهرها نیز کمک خواهد کرد.

جدیدترین مدل‌های رووف گاردن

مانند طراحی محوطه و باغ‌سازی در طراحی رووف گاردن نیز ایده‌های بسیار متنوعی وجود دارد. در ادامه برخی از ایده‌های جدید و پرطرفدار این باغ‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

استفاده از آلاچیق در روف گاردن

یکی از ایده‌های جالب در طراحی بام‌های سبز، به کار بردن آلاچیق است. معمولا آلاچیق را در محوطه باغ‌ها و حیاط ویلاها به کار می‌برند. اما نصب آن‌ها بر روی بام سبز نیز امکان پذیر است. افزودن یک آلاچیق به پشت بام، می‌تواند فضای سرپوشیده‌ای در اختیار شما قرار دهد. به این ترتیب امکان استفاده از پشت بام را در روزهای مختلف سال با شرایط آب و هوایی گوناگون خواهید داشت.

سقف-سبز
تصویر شماره 1 – با ساخت آلاچیق در سقف سبز، علاوه بر جذاب‌تر شدن محیط، فضایی سرپوشیده نیز در اختیار خواهید داشت.

ایجاد باغچه‌های سبزیجات در سقف سبز

داشتن چند باغچه کوچک در خانه‌های امروزی علاوه بر کمک به سرسبزتر شدن فضا، امکان کاشت سبزیجات مورد نیاز را نیز به افراد می‌دهد. اگر در حیاط منزل خود به اندازه کافی فضا ندارید، می‌توانید بر روی سقف چند باغچه اجرا کنید. در زمان اجرای باغچه‌ها باید از عایق بودن کف آن‌ها اطمینان حاصل کنید. چرا که رطوبت موجود در خاک ممکن است به پشت بام آسیب برساند.

نورپردازی روف گاردن با ریسه‌های نور

نورپردازی یکی از بخش‌های مهم در طراحی هر نوع محوطه باز به حساب می‌آید. در طراحی رووف گاردن نیز استفاده از چند نوع نورپردازی به زیباتر شدن محوطه کمک خواهد کرد. همچنین نورپردازی مناسب ایمنی مورد نیاز در ساعات پس از غروب آفتاب را نیز تامین خواهد کرد. یکی از ایده‌های جذاب نورپردازی در محوطه‌ها، به کار بردن ریسه‌های نور است. نور این ریسه‌ها فضا را خودمانی‌تر و دنج‌تر خواهد کرد. به همین علت می‌توانید از آن‌ها به عنوان یکی از لایه‌های نورپردازی استفاده نمایید. همچنین استفاده از انواع چراغ‌های باغی و محوطه نیز ایده جالب دیگری است که می‌توان در روف گاردن به کار برد.

ست آباژور حصیری فضای باز بورنووی کد۲۲۱۰
ست آباژور حصیری فضای باز بورنووی کد۲۲۱۰

زون بندی رووف گاردن

زون بندی و تقسیم فضاها یکی از اصول مهم طراحی محوطه محسوب می‌شود. با انجام زون بندی، چند عملکرد متفاوت در محوطه خواهید داشت. این کار را بر روی روف گاردن نیز می‌توانید انجام دهید. به عنوان مثال با ایجاد فضای نشیمن، بخش کاشت سبزیجات و یک فضای بازی می‌توانید رووف گاردن منزل خود را به محوطه‌ای چند عملکردی و متنوع تبدیل کنید.  

بام-سبز
تصویر شماره 2 – به منظور داشتن فضایی چند عملکردی در بام سبز، باید از زون بندی استفاده کنید.

قرار دادن گلدان‌ها در باغ سبز

یکی از بخش‌های اصلی در طراحی بام سبز، طراحی فضای سبز است. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از تعدادی گلدان پر از گل و گیاه است. در انتخاب گیاهان به متناسب بودن آن‌ها با شرایط آب و هوایی توجه کنید. به علت تابش مستقیم نور آفتاب بر روی بام‌ها، بهتر است از گیاهان مقاوم در برابر نور استفاده نمایید. همچنین می‌توانید از درختچه‌ها نیز به منظور طراحی بهتر فضا و ایجاد تنوع بصری بیشتر بهره ببرید. این درختچه‌ها می‌توانند به ایجاد حریم خصوصی نیز کمک کنند و دید از بیرون را کنترل نمایند. ایده دیگر در این زمینه استفاده از چمن مصنوعی می‌باشد. چمن مصنوعی را می‌توانید در چند بخش و در ترکیب با پوشش کف به کار ببرید. 

افزودن سایبان به سقف سبز

اگر امکان ساخت یا نصب آلاچیق را بر روی روف گاردن ندارید، می‌توانید از یک سایبان کمک بگیرید. سایبان با کنترل تابش نور آفتاب، آسایش بیشتری برای شما به وجود می‌آورد. همچنین در برابر بارش باران نیز از شما محافظت خواهد کرد. بنابراین در روزهای مختلف سال می‌توانید از فضای روف گاردن استفاده کنید. این سایبان می‌تواند به صورت جمع شونده طراحی شود. به این ترتیب در زمان‌هایی که به آن نیاز ندارید می‌توانید آن را ببندید.

روف-گاردن
تصویر شماره 3 – نصب سایبان بر روی روف گاردن به افراد امکان می‌دهد که در روزهای آفتابی یا بارانی از فضای باز بهره ببرند.

ساخت تنور بر روی روف گاردن

داشتن یک تنور در رووف گاردن ایده خوبی برای پخت انواع کباب یا پیتزا خواهد بود. یک اجاق یا تنور کوچک فضای چندانی اشغال نمی‌کند اما وسیله‌ای بسیار کاربردی برای روزهای تعطیل می‌باشد. با خرید یک باربیکیو آماده به جای ساخت تنور، تا حد زیادی در زمان صرفه‌جویی خواهد شد.  

باربیکیو ذغالی مدل Charcoal-062
باربیکیو ذغالی مدل Charcoal-062

در مطلب امروز هوم استایل برخی از ایده‌های جالب و جدید طراحی روف گاردن را بررسی کردیم. طراحی محوطه بر اساس سلیقه افراد می‌تواند پالت رنگ و عناصر متفاوتی داشته باشد. اما برخی از ایده‌ها مانند افزودن آلاچیق یا ریسه‌های نور می‌تواند انواع بام سبز را در سبک‌های مختلف جذاب‌تر و زیباتر کند. برای خرید انواع وسایل و مبلمان مناسب محوطه بیرونی از جمله سقف سبز می‌توانید از بخش تجهیزات فضای باز در وبسایت ما دیدن فرمایید.