چه کسی است که علاقه‌ای به داشتن باغی سرسبز و رنگارنگ در محوطه ویلای خود نداشته باشد؟ کاشت چند درخت فضای سبز و گیاهان مناسب حیاط هر باغی را زیباتر خواهد کرد. اما برای ایجاد چشم‌اندازی جذاب و رویایی باید از انواع درختان و گیاهان اطلاع داشته باشید. انتخاب درخت های تزئینی برای باغ و گلهای گلدانی مخصوص حیاط اگر به درستی انجام شود، باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های شما خواهد شد. در مطلب امروز هوم استایل به معرفی گیاهان و انوع درخت مناسب برای دور باغ می‌پردازیم. اگر قصد دارید محوطه سازی و طراحی حیاط ویلایی خود را به بهترین شکل انجام دهید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. 

انواع درخت فضای سبز

درخت-فضای-سبز
تصویر شماره 1 – مکان‌یابی درخت های فضای سبز باید با دقت انجام شود و در مسیرها مانعی ایجاد نکند. در صورت قرار گرفتن در محل درست برخی از این درخت‌ها می‌توانند به نقطه کانونی محوطه تبدیل شوند.

انتخاب درختان در مقایسه با انواع دیگر گیاهان محوطه، به دقت بیشتری نیاز دارد. اشتباه در کاشت سایر گیاهان چندان مشکل‌زا نخواهد بود، اما اگر یک درخت را که به سرعت رشد می‌کند در جایی نامناسب بکارید، ممکن است در طراحی سایر بخش‌های محوطه دچار مشکل شوید. در این حالت نه تنها امکان اشکال در تردد وجود دارد، بلکه باید زمان و هزینه‌ای اضافی نیز برای جابه‌جایی درخت صرف کنید.  

موضوع دیگری که اهمیت انتخاب هوشمندانه درخت های مناسب برای دور باغ را به خوبی مشخص می‌کند، سرعت رشد متفاوت درختان نسبت به سایر گیاهان است. بسیاری از درختان رشد چندان سریعی ندارند. در واقع شما باید سال‌ها صبر کنید تا رشد درخت کامل شود و از مزایای کاشت مانند میوه یا سایه آن، بهره‌مند شوید. پس از سپری شدن این دوره قطعا تمایل ندارید با درختی غیر از آنچه انتظار داشتید مواجه شوید. بنابراین پیش از کاشت درختان باید تحقیقات کاملی انجام دهید. به طور کلی درختان را می‌توان در چند دسته اصلی قرار داد، که عبارتند از:

 • درخت های تزئینی برای باغ مانند بید مجنون و ارغوان
 • درختان با رشد سریع مانند زیتون، چنار و سرو نقره‌ای
 • درختان میوه مانند انواع مرکبات، انار، آلبالو و توت که با توجه به محل زندگی خود می‌توانید چند گونه از آن‌ها را در باغ خود بکارید.
 • درخت های مناسب برای دور باغ مانند شمشاد، کاج و سرو که به علت ارتفاع زیاد، به حفظ حریم خصوصی کمک می‌کنند.

گل‌ها و درختچه‌ها

گل-های-طراحی-محوطه
تصویر شماره 2 – در انتخاب گل‌ های طراحی محوطه بهتر است از رنگ‌های متنوع برای جذاب‌تر و چشمگیرتر شدن فضای سبز استفاده کنید.

درختچه‌ها و گل‌ها دسته دیگری هستند که در محوطه سازی اهمیت ویژه‌ای دارند. گل‌ها و درختچه‌های مختلف را می‌توان لایه میانی در طراحی فضای سبز دانست که به فضا رنگ و عطر می‌افزایند. از آنجایی که این گل‌ها در ارتفاع دید انسان قرار دارند چگونگی ترکیب و قرار گرفتن آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. نکته‌ای که در کاشت گل‌ها باید مورد توجه قرار دهید، امکان دریافت نور مناسب است. به عبارت دیگر باید مطمئن شوید که گل‌ها به مرور زمان در سایه درختان قرار نمی‌گیرند و همواره نور کافی دریافت خواهند کرد. برخی از محبوب‌ترین گل‌های محوطه عبارتند از:

 • گل رز یکی از این درختچه‌ها است که به لحاظ بصری تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی محوطه می‌گذارد. کاشت چند رنگ مختلف گل رز، باغ شما را رنگارنگ و رویایی خواهد کرد. این گل‌ها علاوه بر زیبایی بصری، بسیار خوشبو نیز هستند و به همین علت از گزینه‌های بسیار محبوب در طراحی محوطه به شمار می‌آیند.
 • گل میخک نیز یکی از انواع گل‌های مناسب برای طراحی محوطه است. این گل معطر در رنگ‌های سفید، صورتی، بنفش و قرمز وجود دارد و در افزایش جذابیت فضای سبز بسیار کاربردی خواهد بود.
 • گل بنفشه یکی از گل‌های فصلی است که معمولا در اواخر زمستان کاشته می‌شود و در بهار گل می‌دهد. بنابراین اگر به فکر افزودن کمی رنگ به باغچه خود برای فصل بهار هستید، بنفشه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.
 • گل شب بو نیز یکی دیگر از گزینه‌های معطر و خوشبو برای طراحی محوطه است که عطر آرامش‌بخشی دارد. این گل رنگ‌های متنوعی از جمله سفید، صورتی، یاسی و قرمز دارد و در کنار گل‌های دیگر به باغ شما ظاهری دلپذیر خواهد داد.
گلدان گرد حصیری دکورز
گلدان گرد حصیری دکورز

گیاهان پوششی مناسب حیاط

گلهای-گلدانی-مخصوص-حیاط
تصویر شماره 3 – یکی از ایده‌های جذاب در طراحی فضای سبز برای ویلاها و باغ‌ها به کار بردن گلهای گلدانی مخصوص حیاط در میان گیاهان پوششی است.

دسته سوم از گیاهان طراحی محوطه، گیاهان پوششی هستند. این گیاهان ارتفاع کمی (حداکثر یک متر) دارند و سطح محوطه را پوشش می‌دهند. گیاهان پوششی رشد سریعی دارند و در کنار چمن به زیباسازی بیشتر فضای سبز کمک می‌کنند. برخی از انواع این گیاهان مناسب حیاط عبارتند از:

 • بومادران: این گیاه آفتاب دوست است و در برابر خشکی خاک تحمل بالایی دارد. 
 • بابونه: گل‌های بابونه یکی از بهترین گزینه‌ها برای پوشش محوطه هستند. این گیاه در زمین‌های شیبدار نیز رشد خوبی دارد.
 • آویشن خزنده: این نوع آویشن ارتفاع کم و گل‌های کوچک و خوش بویی دارد. گل‌های آویشن خزنده به رنگ صورتی و ارغوانی هستند.
 • دایکوندرا: این گیاه که با نام شبدر آمریکایی نیز شناخته می‌شود، در بسیاری از فضاهای سبز از جمله میادین و پارک‌ها به کار می‌رود و انتخاب مناسبی برای محوطه ویلاها نیز خواهد بود.  
گلدان نورانی آذین پلی نور مدل مستطیل
گلدان نورانی آذین پلی نور مدل مستطیل

در پایان باید اشاره کنیم که برای طراحی محوطه و انتخاب گیاهان مناسب حیاط بهتر است از تلفیق مناسبی از انواع درختان، درختچه‌ها و گل‌ها استفاده کنید. همچنین توجه به اقلیم محل سکونت و تناسب درختان و گیاهان با آن، نکته مهم دیگری در محوطه سازی می‌باشد که باید مورد توجه قرار دهید. در مجموع زمانی که صحبت از زیباسازی محوطه به میان می‌آید، گزینه‌های بسیار زیادی پیش روی شما قرار دارد. یکی از بهترین روش‌ها در طراحی فضای سبز، تهیه فهرستی از گونه‌های گیاهی مورد علاقه و مناسب و کاشت تدریجی آن‌ها در باغ است. ما در بخش محوطه سازی فروشگاه آنلاین هوم استایل انواع گلدان گل و گیاه و فلاورباکس و همچنین ابزارهای باغبانی را ارائه می‌کنیم. پس از انتخاب گیاهان، می‌توانید آن‌ها را در این گلدان‌ها بکارید و محوطه باغ خود را دلپذیرتر و جذاب‌تر کنید.