اگر در ویلای خود یک استخر پیش ساخته یا حتی یک حوض دارید، می‌توانید با صرف کمی زمان و هزینه در اطراف آن، محوطه جذابی به وجود آورید. طراحی محوطه یک استخر ویلایی می‌تواند کاری بسیار هیجان‌انگیز باشد. برای انجام این پروژه به مبلمان و وسایلی نیاز خواهید داشت؛ برخی از این وسایل عبارتند از: تخت استخر، نیمکت و یک تاب خانگی. در مطلب امروز هوم استایل با ما همراه باشید و در مورد چگونگی طراحی محوطه استخرهای ویلایی با این وسایل بیشتر بخوانید.

وسایل و تجهیزات طراحی استخر ویلایی

پیش از هر چیز باید اشاره کنیم که یک محوطه استخر ویلایی که به صورت مناسبی طراحی شده باشد، تکمیل کننده سایر عناصر محوطه و ساختمان ویلا خواهد بود. به همین علت مهم است که بدانید از چه وسایلی در چه بخش‌هایی استفاده نمایید. بهترین ایده‌های طراحی محوطه استخر از وسایل و تجهیزاتی استفاده می‌کنند که متناسب با سبک طراحی ویلا و اقلیم منطقه باشند. در ادامه به مبلمان و وسایل مورد نیاز برای طراحی فضای استخر بیشتر می‌پردازیم.

انتخاب استخر مناسب

بدیهی است که اولین وسیله‌ای که در طراحی محوطه استخر نیاز خواهید داشت، یک استخر مناسب خواهد بود. این استخر را می‌توانید به دو صورت تهیه کنید: در حالت اول باید پس از طراحی استخر، محل مورد نظر را خاکبرداری، شیب‌بندی و بتن‌ریزی کنید. در مرحله بعد کف استخر، آرماتوربندی می‌شود و تاسیسات روی میلگردها قرار می‌گیرند. پس از این مرحله باید دیواره‌ها را بسازید و عایق‌بندی کنید. این روش به صرف هزینه و زمان زیادی نیاز دارد.

در حالت دوم می‌توانید یک استخر را با تمام امکانات لازم خریداری نمایید. اگر به دنبال روشی سریع و مقرون به صرفه برای داشتن یک استخر هستید، خرید یک استخر فایبرگلاس گزینه خوبی برای شما خواهد بود. یک استخر پیش ساخته تمام لایه‌های مورد نظر یک استخر مناسب را به صورت آماده در اختیار شما قرار می‌دهد. این استخرها معمولا ضد جلبک نیز هستند و از نظر بهداشتی، قابل اعتماد می‌باشند.

استخر-پیش-ساخته
تصویر شماره 1 – با خرید یک استخر پیش ساخته با تمام امکانات و تجهیزات مورد نیاز، می‌توانید در زمان و هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

یکی از مهم‌ترین نکات در خرید یک استخر مناسب، توجه به ابعاد و اندازه آن است. قبل از سفارش استخر پیش ساخته، محل آن را مشخص کنید. سپس آنجا را به طور دقیق اندازه‌گیری نمایید. به این ترتیب قادر خواهید بود که استخری با ابعاد مناسب خریداری کنید.

استخر فایبرگلاس پیش ساخته زرفام ۱۸۰۰۰ لیتری
استخر فایبرگلاس پیش ساخته زرفام ۱۸۰۰۰ لیتری

مبلمان مناسب محوطه استخر ویلایی

یکی از وسایل ضروری در طراحی فضای باز، مبلمان کاربردی و مناسب است. وجود انواع مختلف مبلمان محوطه، انتخاب و خرید را برای سلیقه‌های گوناگون ساده کرده است. یکی از پر کاربردترین انواع مبلمان فضای باز، میز و صندلی‌ها هستند که هم برای استراحت و هم برای صرف غذا مناسب می‌باشند. این میز و صندلی‌ها عموما حصیری، پلاستیکی یا فلزی هستند و در ابعاد و اشکال گوناگون تولید می‌گردند.

تخت-استخر
تصویر شماره 2 – با خرید مبلمان مناسب محوطه، مانند میز، صندلی و تخت استخر فضای اطراف استخر را کاربردی و زیبا نمایید.

یکی دیگر از انواع مبلمان جذاب برای طراحی فضای باز، صندلی آویز است. این صندلی‌ها با نام صندلی تابی نیز شناخته می‌شوند. صندلی تابی وسیله مناسبی برای استراحت و لذت بردن از فضای باز ویلا می‌باشد. خرید یک یا چند صندلی آویز مناسب فضای باز، در کنار میز و صندلی‌ها، مبلمان محوطه شما را تکمیل خواهد کرد.

صندلی آویز حصیری تک نفره دکورز مدل سینویا
صندلی آویز حصیری تک نفره دکورز مدل سینویا

نیمکت‌های فضای باز و کاناپه محوطه نیز نوع دیگری از مبلمان مناسب محوطه هستند. خرید یک نیمکت یا کاناپه، فضای نشستن برای تعداد افراد بیشتری را مهیا خواهد کرد.

تخت استخر

علاوه بر میز و صندلی فضای باز، تخت استخر نیز وسیله دیگری است که باعث راحتی بیشتر شما در محوطه خواهد شد. تخت های استخر مدل‌های بسیار متنوعی دارند. به همین علت به راحتی می‌توانید مدل مناسب برای محوطه خود را بیابید. جنس این تخت‌ها می‌تواند از حصیر، پلاستیک یا با روکش چرم باشد.  

تخت آفتاب حصیری دکورز مدل مارگاریت
تخت آفتاب حصیری دکورز مدل مارگاریت

تاب خانگی در طراحی محوطه

تاب خانگی می‌تواند به تنهایی یا همراه با انواع دیگر مبلمان در طراحی فضای باز استفاده شود. این تاب‌ها به صورت یک، دو یا سه نفره طراحی می‌شوند. جنس آن‌ها مانند سایر مبلمان محوطه، حصیری یا فلزی است. این تاب‌ها به منظور راحتی بیشتر معمولا همراه با سایبان طراحی می‌شوند. به این ترتیب در روزهای گرم، تابش نور خورشید کنترل می‌شود و افراد می‌توانند به راحتی در محیط بیرون استراحت کنند.  

تاب حصیری فلزی بورنووی مدل ارم
تاب حصیری فلزی بورنووی مدل ارم

نورپردازی محوطه استخر ویلایی

اگر قصد دارید در ویلای خود محوطه‌ای طراحی کنید که پس از غروب آفتاب نیز قابل استفاده باشد، حتما به نورپردازی نیاز خواهید داشت. یک نورپردازی مناسب علاوه بر ایجاد محیطی ایمن، فضایی دلپذیر برای گذراندن وقت در کنار خانواده را نیز فراهم خواهد کرد. ایده‌های گوناگونی برای روشنایی محوطه استخر وجود دارند که می‌توانید با استفاده از یک یا تعدادی از آن‌ها، نورپردازی محوطه را انجام دهید. استخر های فایبرگلاس پیش ساخته معمولا تعدادی چراغ هالوژن ضد آب دارند که به منظور روشنایی استخر به کار می‌روند. علاوه بر این چراغ‌ها می‌توانید از تعدادی چراغ پایه دار مسیر و چراغ دیواری نیز استفاده نمایید. ایده جذاب دیگری که برای نورپردازی محوطه طرفداران بسیاری دارد، خرید مبلمان نورانی است. این نوع مبلمان علاوه بر کاربردی بودن با انتشار نور، به روشن شدن محوطه نیز کمک می‌کنند.

استخر-ویلایی
تصویر شماره 3 – نورپردازی مناسب استخر ویلایی به شما امکان می‌دهد که پس از غروب آفتاب نیز بتوانید به صورت ایمن از محوطه ویلای خود لذت ببرید.

داشتن یک محوطه جذاب در کنار استخر ویلایی، محل مناسبی برای وقت گذراندن در کنار اعضای خانواده به ویژه در روزهای گرم سال خواهد بود. در مطلب امروز مهم‌ترین وسایلی که در طراحی فضای باز کنار استخر به کار می‌روند را به شما معرفی کردیم. یک ست میز و صندلی، یک تاب خانگی و تعدادی تخت استخر هر محوطه‌‌ای را کاربردی‌تر و از نظر بصری جذاب‌تر خواهند کرد. نورپردازی مناسب نیز موضوع دیگری است که در زمان طراحی محوطه استخر ویلایی باید مد نظر قرار دهید. برای خرید تجهیزات و وسایل استخر و همچنین انواع استخر پیش ساخته فایبرگلاس می‌توانید به بخش تجهیزات فضای باز در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید.