اگر قصد دارید برای اولین بار طراحی حیاط ویلایی و محوطه سازی باغ خود را انجام دهید، ممکن است با پرسش‌ها و چالش‌های زیادی مواجه شوید. در این مسیر انتخاب‌های بسیاری خواهید داشت که برگزیدن بهترین گزینه از میان آن‌ها به دانش و دقت نظر شما نیازمند است. از چه نوع گیاهان و درخت‌هایی در طراحی باغچه حیاط استفاده خواهید کرد؟ آیا بهتر است مسیرها را با خطوط مستقیم طراحی کنید یا از خطوط منحنی برای این کار استفاده نمایید؟ کدام مبلمان‌ها برای طراحی محوطه مناسب خواهند بود؟ دیوار سبز یا آبنما را در کدام بخش از فضای باز قرار خواهید داد؟

این‌ها برخی از سوالاتی خواهند بود که در این مسیر باید پاسخ داده شوند. در مطلب امروز هوم استایل اصول و نکات اساسی طراحی فضای باز را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. برای آشنایی با این نکات و یافتن پاسخ سوالات خود تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

پیش از پرداختن به نکات مهم طراحی باغ، باید با عناصر اصلی در محوطه سازی آشنا شویم. این عناصر عبارتند از: فرم، خط، رنگ، بافت و مقیاس.

این پنج عنصر در طراحی منظر، طراحی نما و طراحی داخلی اهمیت دارند و باید در نظر گرفته شوند. در ادامه به هر کدام از این عناصر بیشتر می‌پردازیم.

فرم: فرم در طراحی محوطه، هم در رابطه با عناصر طبیعی و هم در رابطه با مبلمان اهمیت دارد. نکته مهم در این زمینه توجه به تناسب و هماهنگی فرم‌هایی است که در محوطه سازی به کار می‌برید. به عنوان مثال شکل درختان که می‌تواند کروی یا استوانه‌ای باشد بر ظاهر کل فضا تاثیر خواهد گذاشت. همچنین فرم مبلمان محوطه از جمله آبنما و ست مبل راحتی نیز مواردی هستند که باید با سبک کلی فضا هماهنگی داشته باشند.

خط: خط به حرکت و جریان چشم افراد در محوطه اشاره دارد. به عبارت دیگر باید توجه داشته باشید که در ارتفاع دید افراد در زمان ورود به محوطه چه چیزهایی قرار دارند.

این خطوط دید می‌توانند هم به صورت افقی و هم عمودی طراحی شوند.

طراحی-حیاط-ویلایی
تصویر شماره 1 – خطوط عمودی و افقی از عناصر مهم در طراحی حیاط ویلایی هستند و مسیر حرکت چشم افراد را مشخص می‌کنند.

بافت: یکی دیگر از عناصر مهم در طراحی محوطه، بافت است. بافت در تمام بخش‌ها از برگ درختان گرفته تا تنه آن‌ها، پوشش کف و کوسن‌های روی مبل وجود دارد. در محوطه سازی باغ بهتر است از مبلمان با بافت طبیعی مانند حصیر استفاده کنید. چرا که مبلمان حصیری تناسب زیادی با فضای سبز دارند.

رنگ: بخش بزرگی از هر محوطه بیرونی را درختان و گیاهان تشکیل می‌دهند که باعث سرسبز شدن باغ‌ها می‌شوند. به کار بردن رنگ‌ها در محوطه سازی می‌تواند بر اساس چرخه رنگ و استفاده از رنگ‌های مکمل یا طیف رنگ‌های نزدیک به هم انجام شود. به عنوان مثال در محوطه‌ای که یک دیوار سبز یا آبنما وجود دارد، می‌توان به کمک تناژهای مختلف رنگ‌های سبز و آبی، ترکیب زیبایی به وجود آورد. روش دیگر استفاده از رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی در مبلمان است که در کنار رنگ سبز درختان ترکیب چشمگیری ایجاد می‌کنند.

مقیاس: منظور از مقیاس در محوطه سازی باغ تناسب اندازه‌ها و ابعاد عناصر مختلف است. در واقع شما باید توجه داشته باشید که هر جز در حیاط، نسبت به اجزا مجاورش ابعاد مناسبی داشته باشد. همچنین در کل محوطه نیز باید این هماهنگی و تناسب مقیاس‌ها دیده شود.

علاوه بر این پنج عنصر طراحی حیاط ویلایی، سه اصل اساسی نیز وجود دارد که بر حس و حال محوطه اثر می‌گذارند. این سه اصل عبارتند از: ریتم، تعادل و یکپارچگی.

ریتم: ریتم به معنای تکرار یک الگوی مشخص در طراحی است. به عنوان مثال تکرار ردیف‌هایی از چند نوع گل. این کار باعث حرکت چشم در محوطه می‌شود و درک فضا را برای افراد راحت‌تر خواهد کرد. همچنین به جذابیت بصری بیشتر طراحی حیاط ویلایی نیز خواهد انجامید.

تعادل: تعادل در واقع به معنی وجود ثبات بصری در محوطه باغ می‌باشد. شما باید تلاش کنید که در بخش‌های مختلف محوطه از رنگ‌ها و بافت‌هایی استفاده کنید که وزن بصری متناسبی داشته باشند و نگاه‌ها را تنها به یک سمت نکشند.

یکپارچگی: اصل اساسی یکپارچگی در طراحی محوطه به پیوستگی و هماهنگی بین اجزا و عناصر اشاره دارد. در یک فضای طراحی شده باید تمام عناصر بخشی از یک کل منسجم باشند.

در ادامه با نکات مهم در طراحی فضای سبز آشنا خواهید شد.

فهرستی از نیازها و خواسته‌های طراحی حیاط ویلایی را مشخص کنید

اولین قدم در طراحی هر فضایی مشخص کردن نیازها و خواسته‌های کاربران است. چند نفر از محوطه استفاده خواهند کرد؟ آیا به فضای مخصوصی برای بازی کودکان نیاز خواهید داشت؟ زمین ورزش چطور؟ آیا می‌خواهید باغچه مخصوص کاشت سبزیجات نیز در محوطه باغ خود داشته باشید؟ با پاسخ به این سوالات نیازها و خواسته‌های اصلی پروژه مشخص خواهند شد. به کمک این اطلاعات چند طرح کلی از محوطه سازی باغ تهیه کنید. این طرح‌ها باید ایده‌های اصلی مورد نظر شما را نمایش دهند.  

به موقعیت مکانی هر بخش فکر کنید

برای مشخص کردن محل قرارگیری هر کدام از بخش‌های محوطه باید ابتدا الگوهای جهت تابش نور آفتاب و وزش باد را به خوبی بررسی کنید. با این کار از اشتباهات احتمالی در طراحی حیاط ویلایی جلوگیری خواهید کرد. به عنوان مثال ممکن است قصد داشته باشید در قسمت غربی باغ خود یک فضای نشیمن طراحی کنید اما با بررسی زاویه تابش متوجه شوید که در هنگام غروب با نور ناخوشایندی روبه‌رو خواهید شد. جهت باد نیز در محل قرارگیری آتشدان، شومینه و باربیکیو اهمیت خواهد داشت.

آبنما
تصویر شماره 2 – تعیین محل بخش‌ها و عناصر مختلف از جمله فضای نشیمن و آبنما به عواملی مانند جهت تابش آفتاب، وزش باد و چشم‌انداز بستگی دارد.

زمانی را به تعیین چشم‌اندازهای محوطه اختصاص دهید

انتخاب عجولانه محل نشیمن در فضای باز یا سایر بخش‌ها می‌تواند امکان اشتباه را بالا ببرد. برای داشتن انتخاب‌های صحیح، بهتر است زمانی را در محوطه باغ خود بگذرانید و بهترین چشم‌اندازها را مشخص کنید. با این کار متوجه خواهید شد که کدام بخش در هنگام صرف شام بهترین منظره را خواهد داشت.

با قدم‌های کوچک پیش بروید

تغییر و تحول کامل محوطه سازی باغ شما می‌تواند در یک هفته به اتمام برسد. اما این امر به هزینه و نیروی کار زیادی نیاز خواهد داشت. از طرفی با پیش بردن قدم به قدم اجرای محوطه می‌توانید هر قسمت را ارزیابی کنید و در صورت نیاز تغییراتی در آن اعمال نمایید. بنابراین نگران طولانی‌ شدن تکمیل پروژه اجرای حیاط ویلایی خود نباشید، صرف زمان بیشتر و روند آهسته‌تر مراحل، به شما اجازه خواهد داد که با دقت بالاتری کار را به اتمام برسانید.

در طراحی حیاط ویلایی یک نقطه کانونی طراحی کنید

وجود نقطه کانونی در طراحی هر فضایی نقش بسیار مهمی دارد. در واقع می‌توان گفت یک طراحی خوب حتما یک نقطه کانونی یا مجموعه‌ای از نقاط کانونی خواهد داشت. نقطه کانونی در واقع یکی از عناصر طراحی است که بلافاصله توجه افراد را به خود جلب می‌کند. در محوطه سازی باغ این نقاط شاخص می‌توانند یک آبنما یا یک درخت خاص باشند. شومینه‌ها و آتشدان‌ها نیز مثال‌های دیگری از نقاط کانونی هستند که می‌توانید در طراحی فضای باز در نظر بگیرید.  

آتشدان هیزمی مدل هوددار کد ۳۱۰
آتشدان هیزمی مدل هوددار کد ۳۱۰

نورپردازی در محوطه سازی باغ

نکته دیگری که در زمان طراحی محوطه باید در نظر بگیرید، نورپردازی مناسب و کاربردی است. یک نورپردازی خوب با استفاده از لوازم روشنایی مناسب و همچنین تعیین محل قرارگیری آن‌ها انجام می‌شود. از تجهیزات روشنایی پرکاربرد در باغ‌ها می‌توان به چراغ‌های پایه دار مسیر و چراغ‌های دیواری اشاره کرد. برای تعیین محل نصب لوازم روشنایی توجه داشته باشید که مسیرها و فضای نشیمن باید روشنایی کافی داشته باشند. همچنین در میان درختان باغچه حیاط نیز باید تعداد مناسبی از چراغ‌ها قرار گیرد.

نورپردازی-محوطه
تصویر شماره 3 – نورپردازی محوطه با لوازم روشنایی مناسب علاوه بر بالا بردن ایمنی، جذابیت بصری محوطه را نیز افزایش خواهد داد.

طراحی باغچه حیاط

برای طراحی باغچه‌های محوطه باید ابتدا مشخص کنید که چه تعداد باغچه می‌توانید داشته باشید. سپس نوع گیاهان و درختان را تعیین نمایید. اگر به کاشت سبزیجات نیز علاقه‌مند هستند، یک باغچه مجزا برای این کار در نظر بگیرید. در انتخاب درختان و گیاهان و همچنین محل کاشت آن‌ها به تناسب اندازه‌های آن‌ها توجه کنید. همچنین به وجود تنوع در انواع درختان و گل‌های باغچه‌ها نیز دقت داشته باشید.

مبلمان مناسب طراحی محوطه باغ و ویلا

نکته بعدی در محوطه سازی باغ انتخاب مبلمان مناسب محوطه و فضای بیرونی است. خرید مبلمان فضای باز به چند مورد بستگی دارد. اولین مورد مقدار فضای موجود در حیاط شما است؛ اگر یک محوطه کوچک در اختیار دارید، ممکن است تنها امکان داشتن یک فضای نشیمن داشته باشید. در محوطه‌های بزرگ‌تر می‌توانید علاوه بر نشیمن، یک فضای مجزا برای میز و صندلی‌های غذاخوری و یک آشپزخانه بیرونی نیز در نظر بگیرید. مورد بعدی سبک طراحی محوطه است که در انتخاب فرم و سبک مبلمان اثرگذار خواهد بود. علاوه بر ست مبلمان و باربیکیو وسایلی مانند دیوار سبز و آبنما نیز زیبایی و جذابیت محوطه‌ها را افزایش خواهند داد. به یاد داشته باشید که جنس مبلمان محوطه باید در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم باشد. انواع مبلمان حصیری به علت دوام بالا، سبکی وزن و سهولت نظافت می‌توانند گزینه خوبی برای محوطه‌های بیرونی باشند.

ست صندلی و میز حصیری دکورز مدل وارنا
ست صندلی و میز حصیری دکورز مدل وارنا

انتخاب کفپوش برای محوطه ویلا

مورد آخر در طراحی حیاط ویلایی مربوط به انتخاب کفپوش‌ها است. کفپوش‌های محوطه انواع مختلفی دارند. بنابراین گزینه‌های متعددی خواهید داشت که هریک مزایا و معایب خاص خود را دارند. برخی از محبوب‌ترین پوشش‌های کف محوطه عبارتند از ترموود، چمن مصنوعی و تایل‌های بتنی. با توجه به سبک طراحی و همچنین بودجه مورد نظر خود می‌توانید کفپوش مناسب را خریداری کنید. استفاده ترکیبی از دو یا چند نوع کفپوش نیز اخیرا بسیار رایج شده است و به کمک این روش می‌توانید فضاهای جذاب‌تری در محوطه باغ و ویلا ایجاد کنید.

طراحی-محوطه-ویلا
تصویر شماره 4 – آجر، تایل‌های بتنی و چمن مصنوعی از کفپوش‌های مناسب و محبوب برای طراحی محوطه ویلا به شمار می‌آیند.

با توجه به آنچه در مطلب امروز گفته شد می‌توانید طراحی حیاط ویلایی و محوطه سازی باغ خود را با یک روند منطقی پیش ببرید. برای این کار به یک برنامه‌ریزی و رویکرد اصولی نیاز خواهید داشت. پس از مشخص شدن نیازها و خواسته‌های پروژه، به کمک عناصر اساسی مانند بافت و رنگ و همچنین نکات طراحی فضای باز قادر خواهید بود که فضای سبز دلخواه خود را در محوطه ویلا به وجود آورید. اگر هنوز مبلمان محوطه و فضای باز مناسبی برای محوطه باغ خود خریداری نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از بخش تجهیزات فضای باز در فروشگاه آنلاین ما دیدن کنید. با خرید آنلاین از فروشگاه هوم استایل محصولات مورد نظر خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت خواهید کرد.