وجود انواع مختلف باربیکیو در فروشگاه‌های لوازم خانگی، می‌تواند تصمیم‌گیری برای خرید را سخت کند. برای راحتی بیشتر شما در انتخاب کباب پز، در مطلب امروز هوم استایل انواع باربیکیو را بررسی خواهیم کرد و از مزایا و معایب هر کدام خواهیم گفت. اگر به دنبال یک بار بی کیو برای حیاط ویلایی یا باغ خود هستید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. پیش از بررسی مدل‌های مختلف کباب پز بد نیست اشاره کنیم که انتخاب یک باربیکیو با توجه به نیازهای افراد انجام می‌شود. انواع باربیکیو را می‌توان از نظر نوع سوخت، ابعاد و همچنین داشتن لوازم جانبی دسته‌بندی کرد.

باربیکیو-گازی
تصویر شماره 1 – باربیکیو گازی به علت استفاده سریع و آسان و همچنین بدون دود بودن برای آپارتمان‌ها مناسب‌تر است.

انواع باربیکیو بر اساس نوع سوخت

در هنگام خرید کباب پز با گزینه‌های متعددی مواجه خواهید شد. صدها بار بی کیو وجود دارد و در صورتی که از انواع آن‌ها مطلع نباشید، این موضوع انتخاب را دشوار و پیچیده خواهد کرد. یکی از روش‌های دسته‌بندی انواع باربیکیو تقسیم‌بندی آن‌ها بر اساس نوع سوخت مصرفی است. مشخص کردن نوع سوخت کباب پز می‌تواند گزینه‌های شما را مشخص‌تر و انتخاب را تا حد زیادی ساده‌تر کند. برای این کار باید به این پرسش کلیدی پاسخ دهید که چه نوع کباب پزی برای شما مناسب است؟ پاسخ این سوال به این بستگی دارد که به دنبال چه روش پختی هستید. همچنین مساحت و نوع منزل شما و امکانات موجود نیز در انتخاب نوع کباب پز موثر خواهد بود. 

در آپارتمان‌ها به علت کمبود فضا و نیاز به پخت بدون دود، کباب پزهای گازی گزینه مناسب‌تری هستند. در حالی که در خانه‌های ویلایی می‌توان از انواع مختلف باربیکیوهای گازی یا ذغالی استفاده کرد.

باربیکیو گازی تمام کابینت آتش مهر
باربیکیو گازی تمام کابینت آتش مهر

باربیکیو گازی

کباب پز گازی یکی از رایج‌ترین انواع آن است. این نوع بار بی کیو را می‌توان به سادگی به لوله گاز شهری یا مخزن گاز متصل کرد. باربیکیوهای گازی در دو نوع قابل حمل که ابعاد کوچک‌تری دارند و مناسب مسافرت هستند و انواع بزرگ‌تر که در بالکن‌ها و حیاط ویلاها قابل استفاده‌اند، عرضه می‌شوند. این کباب پزها دارای چند شعله مجزا هستند که امکان تنظیم شدت همه آن‌ها برای افراد وجود دارد.

برخی از انواع باربیکیو گازی دارای امکانات جانبی مانند قفسه، پیشخوان آماده‌سازی و پلوپز هستند که برای راحتی بیشتر در نظر گرفته می‌شوند.

مزایای کباب پز گازی

  • پخت و پز با باربیکیو گازی سریع، آسان و بدون دود است.
  • پس از استفاده از این کباب پزها می‌توان آن‌ها را به سادگی تمیز کرد.
  • تنظیم حرارت شعله‌ها به صورت مجزا انجام می‌شود و این موضوع کار با این نوع باربیکیو را بسیار راحت می‌کند.

معایب باربیکیو گازی

  • برخی از آشپزهای حرفه‌ای اعتقاد دارند که پخت و پز با باربیکیوهای گازی نمی‌تواند طعم اصلی غذای گریل شده را ایجاد کند. این موضوع به علت نبود دود در این باربیکیوها است. اما این موضوع برای اکثر افراد مسئله چندان بزرگی به حساب نمی‌آید. از طرفی به کمک انواع ادویه‌ها نیز می‌توان عطر و طعم مورد نظر را به غذاها افزود.
  • مورد دیگر متکی بودن این باربیکیوها به گاز است. اگر لوله‌کشی گاز در محوطه ویلای شما وجود نداشته باشد، مجبور به استفاده از کپسول‌ها هستید که تعویض و جابه‌جایی آن‌ها ممکن است شما را به زحمت بیندازد.

باربیکیو-ذغالی
تصویر شماره 2 – اگر به دنبال عطر و طعم واقعی کباب هستید یک باربیکیو ذغالی گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

باربیکیو ذغالی

کباب پز‌ ذغالی نوع سنتی باربیکیو محسوب می‌شود. این کباب پزها عطر و طعم دودی به غذاها می‌دهند که همان مزه واقعی کباب در ذهن افراد است. این کباب پزها نیز در ابعاد و اشکال مختلف تولید می‌شوند و انواع مسافرتی آن‌ها نیز در ابعاد کوچک و قابل حمل در فروشگاه‌ها موجود می‌باشند.

در برخی از کباب پزهای ذغالی نیز مانند کباب پزهای گازی لوازم جانبی مانند پیشخوان آماده‌سازی غذا وجود دارد.

مزایای کباب پز ذغالی

  • کباب پزهای ذغالی با استفاده از ذغال چوب کار می‌کنند. به همین علت عطر و طعم غذاهای پخته شده با این کباب پزها بسیار مطلوب و محبوب است.
  • این باربیکیوها مقرون به صرفه هستند و قیمت مناسبی دارند.

 

معایب کباب پز ذغالی

  • در این نوع کباب پزها به زمان بیشتری برای آماده‌سازی باربیکیو نیاز دارید. باربیکیوهای گازی به محض روشن شدن آماده استفاده هستند اما در باربیکیوهای ذغالی باید مقداری زمان صرف کنید.
  • تمیز کردن این کباب پزها پس از استفاده در مقایسه با انواع گازی می‌تواند کمی دشوار باشد. چرا که باید خاکستر ذغال‌ها را جمع‌آوری کرده و دور بریزید.
باربیکیو ذغالی با خوراک پز و میز بغل
باربیکیو ذغالی با خوراک پز و میز بغل

ابعاد کباب پز

زمانی که تصمیم گرفتید چه نوع سوختی برای کباب پز مناسب‌تر است، باید به ابعاد و اندازه آن فکر کنید. ابعاد مناسب بیشتر از هر چیز به تعداد افراد بستگی دارد. اگر معمولا برای چهار نفر یا کمتر غذا می‌پزید یک باربیکیو ذغالی کوچک تا متوسط و یا کباب پز گازی دو یا سه شعله گزینه مناسبی خواهد بود. برای تعداد افراد بیشتر بهتر است به سراغ کباب پزهای بزرگ‌‌تر یا با شعله‌های بیشتر بروید.

باربیکیو
تصویر شماره 3 – در انتخاب ابعاد باربیکیو، تعداد افراد و همچنین مساحت موجود را در نظر داشته باشید.

در مجموع می‌توان گفت که انتخاب باربیکیو به دو عامل اصلی بستگی دارد: نوع سوخت و ابعاد. این دو عامل را در مطلب امروز مورد بررسی قرار دادیم و مزایا و معایبی که در هنگام خرید کباب پز باید مد نظر داشته باشید را مرور کردیم. در فروشگاه آنلاین هوم استایل می‌توانید انواع باربیکیو و آشپزخانه محوطه را با بهترین کیفیت مشاهده و خریداری نمایید.