آشپزخانه‌ها معمولا یکی از محیط‌های شلوغ و پر رفت و آمد خانه‌ها محسوب می‌شوند. بنابراین کفپوش آشپزخانه باید کاملا مستحکم، بادوام و مناسب باشد. با توجه به محیط آشپزخانه، دوام و مقاومت این کفپوش‌ها در برابر لکه‌ها و رطوبت نیز لازم و ضروری است. پارکت لمینیت و کاشی دو گزینه مناسب به منظور استفاده در آشپزخانه هستند. اما از میان این دو کدام یک برای آشپزخانه شما بهتر است؟ و به طور کلی بر چه اساس باید انتخاب خود را انجام دهید؟ در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم به مقایسه و چگونگی انتخاب از میان کف پوش لمینیت و کاشی بپردازیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مقایسه پارکت لمینیت و کاشی

برای مقایسه میان لمینیت کف و کاشی باید چندین عامل را در نظر بگیریم. میزان اهمیت هر یک از این عوامل به نیازها و سلیقه شخصی افراد بستگی دارد. بنابراین برای اطمینان از یک خرید مناسب، بهتر است که با دقت تمام آن‌ها را بررسی نمایید.

کفپوش-آشپزخانه
تصویر شماره 1 – کاشی گزینه‌ای مناسب و زیبا برای کفپوش آشپزخانه به شمار می‌آید که از نظر طرح و رنگ نیز بسیار متنوع است.

زیبایی ظاهری پارکت لمینیت و کاشی

یکی از اولین عواملی که در زمان انتخاب کفپوش مورد توجه قرار می‌گیرد، زیبایی ظاهر آن است. کاشی‌ها تنوع بسیار زیادی از نظر رنگ و طرح دارند. در حالی که کف پوش لمینیت گزینه‌های محدودتری را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. اما باید توجه داشت که رنگ‌ها و طرح‌های پارکت‌های لمینیت به خوبی با اکثر سبک‌های دکوراسیون و پالت‌های رنگی هماهنگ می‌شوند. بنابراین در این مورد بیشتر سلیقه افراد تعیین‌کننده خواهد بود.

کاشی دست ساز طرح آجری لعاب فیروزه ای گل دار
کاشی دست ساز طرح آجری لعاب فیروزه ای گل دار

ایمنی و راحتی کفپوش آشپزخانه

از نظر راحتی کفپوش می‌توان گفت که پارکت لمینیت تا حدی راحت‌تر از کاشی است. چرا که تایل‌های لمینیت شامل یک لایه زیرین هستند. این لایه باعث می‌شود که رویه تایل‌ها به طور مستقیم به کف متصل نباشد. بنابراین با ایجاد مقداری فضای بیشتر بین لایه‌ها، راه رفتن بر روی لمینیت کف راحتی بیشتری خواهد داشت. این در حالی است که کاشی‌ها لایه‌ای اضافی ندارند و به طور مستقیم به زمین متصل می‌شوند. از طرفی اگر کفپوش‌ها در معرض نور خورشید قرار داشته باشند، تایل‌های لمینیت گرمای متعادل‌تری خواهند داشت. در صورتی که کاشی‌ها در برابر تابش مستقیم خورشید می‌توانند بسیار گرم یا گاهی داغ شوند.  

کف-پوش-لمینیت
تصویر شماره 2 – کف پوش لمینیت به علت دارا بودن یک لایه زیرین که رویه بر روی آن قرار می‌گیرد، حرکت افراد را راحت‌تر می‌کند.

نگهداری و مراقبت از کفپوش‌ها

عامل دیگری که در انتخاب کفپوش آشپزخانه اهمیت دارد، سهولت نگهداری و تمیز کردن آن است. این موضوع به ویژه در رابطه با آشپزخانه به عنوان یک فضای پر تردد اهمیت دارد. می‌توان گفت که سطح لمینیت و کاشی هر دو به سادگی تمیز می‌شوند. تفاوت آن‌ها در وجود بندکشی در کاشی‌ها است. بندکشی بین کاشی‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارد و باید به صورت دوره‌ای بررسی و گاهی ترمیم شود. این مورد از نظر نظافت و همچنبن نفوذ رطوبت اهمیت خواهد داشت.  

دوام و ماندگاری

هر دو نوع کفپوش کاشی و لمینیت در برابر فشار، تحمل و دوام قابل قبولی دارند. در برابر رطوبت این احتمال وجود دارد که مایع به درون لایه‌های لمینیت نفوذ کند. در آن صورت ممکن است که تایل لمینیت خراب شود. به منظور جلوگیری از این اتفاق بهتر است از لمینیت‌های سازگار با رطوبت استفاده نمایید. همچنین لمینیت‌های مقاوم در برابر خش و سایش دوام و طول عمر بسیار بالایی دارند. بنابراین در زمان خرید حتما به این نکات توجه داشته باشید. توجه داشته باشید که کاشی‌ها در برابر سایش تا حدی آسیب‌پذیر هستند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

پارکت لمینیت هیلو کد 6021
پارکت لمینیت هیلو کد 6021

نصب کفپوش آشپزخانه

نصب کردن کاشی بر روی کف یک فرایند چند مرحله‌ای است. در مرحله اول باید سطح کار تراز و آماده شود. سپس ملات سیمان و آب را بر روی سطح ریخته و کاشی‌ها را بر روی آن نصب می‌کنند. نصب کاشی‌ها باید کاملا دقیق و با فاصله مشخصی انجام شود. در پایان نیز فاصله بین کاشی‌ها با دوغاب پر می‌شود. در مقابل نصب لمینیت کف ساده‌تر است و با کمی صرف وقت می‌توان آن را انجام داد. برای نصب کف پوش لمینیت نیز باید از هموار و مسطح بودن کف مطمئن شوید. سپس با استفاده از یک لایه فوم، پنل‌ها به زمین متصل می‌شوند. خود پنل‌ها نیز به وسیله زبانه‌هایی که دارند در یکدیگر چفت می‌شوند. در واقع نکته مهم در نصب پارکت لمینیت چفت شدن پنل‌ها و ایجاد سطحی بدون درز است.

مقایسه هزینه پارکت لمینیت و کاشی

هزینه لمینیت و کاشی بر اساس کیفیت، نوآوری و جزئیات طرح آن‌ها تعیین می‌شود. به همین علت در هر دو نوع کفپوش قیمت‌های متفاوتی وجود دارد. علاوه بر قیمت کفپوش که معمولا بر حسب متر مربع محاسبه می‌شود، هزینه نصب را نیز باید در نظر بگیرید. همچنین نصب کاشی به وسایل و متریال‌های دیگری از جمله سیمان و دوغاب نیز نیاز خواهد داشت. از طرف دیگر نصب لمینیت کف تنها به فوم نیاز دارد. بنابراین برای محاسبه هزینه باید قیمت موارد اضافی و هزینه نصب را نیز به کفپوش بیفزایید.

لمینیت-کف
تصویر شماره 3 – به منظور محاسبه دقیق هزینه‌های لمینیت کف یا کاشی، باید وسایل و متریال مورد نیاز و همچنین هزینه نصب را نیز به مجموع قیمت کفپوش اضافه نمایید.

طراحی داخلی آشپزخانه یکی از چالش‌های اساسی در دکوراسیون خانه‌ها محسوب می‌شود. چرا که این فضا به ملاحظات زیادی نیاز دارد و انواع لوله‌کشی و سیم‌کشی‌ها باید در آن محیط انجام شوند. همچنین ایمنی و بهینه بودن نیز در طراحی آشپزخانه یکی از نکات کلیدی است. کف آشپزخانه یکی از بخش‌های قابل توجه هم از نظر ایمنی و هم زیبایی است. به همین علت انتخاب کفپوش مناسب گام مهمی در طراحی داخلی این فضا محسوب می‌شود. پارکت لمینیت و کاشی دو گزینه مناسب برای این فضا هستند که با توجه به ویژگی‌های آن‌ها و همچنین سلیقه و نیاز خود می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. ما در فروشگاه آنلاین هوم استایل بهترین انواع لمینیت کف، کاشی و سرامیک را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای مشاهده و خرید این کفپوش‌ها می‌توانید به بخش پوشش کف و دیوار وبسایت ما مراجعه فرمایید.