انتخاب صحیح پرده اتاق خواب از چند جهت اهمیت دارد: پرده‌ها با فیلتر کردن نور و در عین حال دید از بیرون به تنظیم میزان نور ورودی و حفظ حریم خصوصی کمک می‌کنند. همچنین یک پرده مناسب می‌تواند به عنوان عایق صوت و حرارت نیز عمل کند و آسایش اتاق خواب را افزایش دهد. از طرفی پرده‌ها با افزودن بافت و رنگ به فضا، دکوراسیون اتاق را ارتقا می‌دهند. اما پرده‌ها مدل‌های گوناگونی دارند از جمله پرده پانچ، پرده زبرا و پرده شیدرول، برای یک خرید مناسب لازم است که با انواع این مدل‌ها آشنایی داشته باشید. در مطلب امروز هوم استایل انواع پرده را از نظر جنس و مدل بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پرده-در-دکوراسیون
تصویر شماره 1 – پرده‌ در دکوراسیون با کنترل نور، دید و تا حدی صوت، نقش مهمی در آسایش و آرامش بیشتر افراد ایفا می‌کند.

جنس پرده اتاق خواب

بسیاری از طراحان داخلی و دکوراسیون پیشنهاد می‌کنند که برای پرده‌های اتاق خواب بهتر است که از پارچه‌های ضخیم یا ترکیب دو نوع پارچه استفاده کنید که نور را به طور کامل فیلتر کنند. این پیشنهاد یک دلیل مشخص علمی دارد. در بدن ما یک رشته عصبی، شبکیه چشم‌ها را به هیپوتالاموس مغز متصل می‌کنند. این شبکه از طریق نور تحریک می‌شود و باعث کاهش ترشح ملاتونین یا هورمون خواب و در نتیجه باعث بیدار شدن فرد می‌گردد. به همین علت بسیار مهم است که پرده‌های اتاق خواب شما از ورود نور‌های بیرونی جلوگیری کنند. در ادامه برخی از محبوب‌ترین پارچه‌های دوخت پرده را بررسی می‌کنیم.

پرده‌ اتاق خواب مخمل

مخمل پارچه‌ای نسبتا ضخیم و پرزدار است. الیاف متراکم این پارچه به خوبی جلوی ورود نور را می‌گیرند. همچنین پرده‌های مخملی عایق خوبی در برابر سرما هستند و سر و صدای بیرون را نیز تا حدی کاهش می‌دهند. این پرده‌ها به علت بافت زیبای پارچه مخمل، برای داشتن فضایی لوکس و تجملی بسیار مناسب می‌باشند. با توجه به این ویژگی‌ها مخمل یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده به عنوان پرده اتاق خواب است.  

پرده‌های ابریشمی

ابریشم نیز مانند مخمل پارچه‌ای مجلل است که ظاهری لوکس و رسمی به دکوراسیون می‌افزاید. پرده‌های ابریشمی بافت متراکم و خاصی دارند که پنجره‌ها را به عناصر شاخص اتاق شما تبدیل خواهند کرد. باید توجه کنید که نور مستقیم می‌تواند به پارچه ابریشم آسیب برساند. به همین علت بهتر است از این پرده‌ها در سمت جنوب که نور بیشتری دریافت می‌کند، استفاده نکنید.  

پرده بامبو و حصیری

غیر از پارچه می‌توان از متریال‌هایی نظیر بامبو و حصیر نیز به عنوان پرده استفاده کرد. پرده بامبو و حصیری برای ایجاد دکوراسیونی آرامش‌بخش و با حس و حال طبیعی کاملا مناسب هستند. اگر به داشتن فضایی ساده و امروزی در سبک بوهو علاقه‌مند هستید، پرده اتاق خواب بامبو یا حصیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم. کرکره چوبی نیز نوع دیگری از پوشش پنجره است که برای علاقه‌مندان به متریال‌های طبیعی بسیار مناسب است و فضایی گرم و خودمانی به وجود می‌آورد.

پرده‌های کتان و حریر

کتان و حریر دو پارچه بسیار محبوب و پرکاربرد برای دوخت پرده‌ها هستند. این دو پارچه نسبت به مخمل و ابریشم نازک‌تر هستند. بنابراین نور بیشتری را از خود عبور می‌دهند اما می‌توانند دید را کنترل کنند. معمولا از کتان و حریر در ترکیب با پارچه‌های دیگر مانند مخمل و ژاکارد یا در ترکیب با یکدیگر استفاده می‌کنند.

پرده-پانچ
تصویر شماره 2 – استفاده ترکیبی از دو نوع پارچه در یک پرده پانچ ظاهری مدرن و جذاب به اتاق خواب شما خواهد داد.

انواع مدل‌های پرده اتاق خواب

علاوه بر جنس، پرده‌ها از نظر مدل نیز دارای تنوع بسیار زیادی هستند که در ادامه برخی از انواع آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

پرده پانچ

پرده‌های پانچ یکی از انواعی هستند که اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. این پرده‌ها به علت سهولت نصب، قیمت مناسب و همچنین تنوع بسیار زیاد یکی از بهترین گزینه‌ها برای آپارتمان‌های مدرن محسوب می‌شوند.

پرده پانچ حریر و ژاکارد طرح آبادیس
پرده پانچ حریر و ژاکارد طرح آبادیس

پرده رومن

یکی دیگر از مدل‌های پرده‌ها، رومن است. پرده‌های رومن به صورت عمودی باز و بسته می‌شوند. این پرده‌ها به علت داشتن چین‌ها و لایه‌هایی روی پارچه، ظاهری جذاب به اتاق خواب شما خواهند داد.

پرده شیدرول

شیدرول شباهت بسیاری به پرده‌های رومن دارد. این نوع پرده‌ها نیز به صورت عمودی باز و بسته می‌شوند. تفاوت آن‌ها در نبود چین و سادگی دوخت پارچه است.

پرده شید رول آلبوم نیلوفر
پرده شید رول آلبوم نیلوفر

پرده زبرا

نوع دیگری از پرده‌ها که برای نصب در اتاق خواب مناسب هستند، زبرا است. پرده‌های زبرا نیز مانند شیدرول، عمودی هستند. این پرده‌ها معمولا از دو نوع پارچه تشکیل می‌شوند که به یکدیگر دوخته شده‌اند.  

پرده سیلوئت

این پرده‌ها از دو بخش اصلی کرکره‌ها و یک لایه پارچه توری تشکیل شده‌اند. لایه توری به صورت عمودی دور کرکره‌ها قرار می‌گیرد و در هنگام باز بودن آن‌ها دید را تا حدی کنترل می‌نماید.

پرده سیلوئت ساده آلبوم نارنجی
پرده سیلوئت ساده آلبوم نارنجی

نکات مهم در انتخاب پرده‌های اتاق خواب

در هنگام انتخاب پرده‌های اتاق خواب یا هر فضای دیگر باید چند مورد را به یاد داشته باشید:

  • رنگ مناسب برای پرد‌ه‌ها را باید با توجه به پالت رنگ دکوراسیون و مبلمان انتخاب نمایید. برای این کار می‌توانید رنگ پرده‌ها را با روتختی ست کنید. ایده دیگر این است که با طیف‌های مختلف یکی از رنگ‌های پالت، بازی کنید و فضایی جذاب به وجود آورید.
  • سبک پرده‌ها را نیز باید با توجه به سبک دکوراسیون اتاق خود انتخاب نمایید. در فضاهای لوکس و مجلل از پرده‌های مخمل یا ابریشم استفاده کنید. از طرفی در اتاق‌های مدرن می‌توان از ترکیب دو نوع پارچه مانند حریر و ژاکارد یا حریر و کتان استفاده کرد.
  • در اتاق‌های با وسایل زیاد بهتر است بافت و طرح پرده‌ها، ساده انتخاب شوند. در اتاق‌هایی که فضای ساده و یکنواختی دارند می‌توان از پرده‌های طرحدار برای ایجاد تنوع در دکوراسیون کمک گرفت.   
پرده-اتاق-خواب
تصویرشماره 3 – برای انتخاب و خرید پرده اتاق خواب مناسب، سبک دکوراسیون و پالت رنگی فضا را مد نظر قرار دهید.

همان‌طور که در مطلب امروز مشاهده کردید، پرده‌ها تنوع بسیار زیادی دارند و برای انتخاب بهترین گزینه باید به سلیقه، نیازها و دکوراسیون منزل خود دقت کنید. اگر به دنبال گزینه مناسبی برای استفاده به عنوان پرده اتاق خواب هستید، شما را دعوت می‌کنیم که از بخش پرده و کرکره در فروشگاه آنلاین ما دیدن فرمایید. در این بخش می‌توانید انواع پرده پانچ، پرده زبرا، پرده بامبو و حصیری و پرده شیدرول را که از پارچه‌های باکیفیت تهیه شده‌اند، خریداری نمایید.