یکی از جذابیت‌های طراحی داخلی و دکوراسیون منزل، لذت بردن از آن به همراه خانواده و دوستان است. بسیاری از افراد از به دست آمدن هر فرصتی برای پذیرایی از عزیزانشان در خانه بهره می‌برند. اگر شما هم از میزبان بودن لذت می‌برید یا به فکر طراحی یک اتاق مهمان هستید، مطلب امروز هوم استایل را تا پایان دنبال کنید. در ادامه راجع به چگونگی چیدمان دکوراسیون اتاق مهمان مطالبی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

هدف از چیدمان اتاق مهمان این است که در نهایت فضایی راحت، آرام و خودمانی به وجود آورید. همچنین این فضا باید به مهمان شما این احساس را منتقل کند که در خانه خودش است. برای رسیدن به این هدف در ادامه برخی از نکات طراحی اتاق مهمان را با هم بررسی خواهیم کرد.

یک نقطه کانونی در نظر بگیرید

اولین نکته‌ای که در طراحی اتاق باید در نظر بگیرید، مشخص کردن یک نقطه کانونی است. یکی از بهترین عناصر برای استفاده به عنوان نقطه کانونی در اتاق خواب، تخت است. در طراحی اتاق مهمان نیز می‌توانید سایر مبلمان را حول تخت چیدمان کنید. برای این کار بهتر است تخت را در مرکز یکی از دیوارها قرار دهید. در صورت امکان از تاج تخت یا لمسه کاری دیوار برای شاخص‌تر شدن فضای خواب استفاده نمایید.

تخت تولیکا مدل رونیکا
تخت تولیکا مدل رونیکا

ایجاد محلی برای نشستن در دکوراسیون اتاق مهمان

اگر در اتاق به اندازه کافی فضا دارید، یکی از بهترین ایده‌ها، افزودن محلی برای نشستن مهمانان است. این فضا به آن‌ها احساس راحتی بیشتری خواهد داد؛ چرا که با در نظر گرفتن فضای نشیمن، مهمانان شما محلی برای مطالعه و انجام پروژه‌های کاری خود خواهند داشت. در طراحی این فضای نشیمن نیازی نیست که از یک ست کامل مبلمان یا میزها و کمدهای بزرگ استفاده کنید. به کمک یک مبل راحتی و یک میز جلو مبلی نیز می‌توانید به راحتی این نشیمن کوچک را طراحی و اجرا نمایید.

توجه به نورپردازی مناسب

نورپردازی مناسب در دکوراسیون اتاق مهمان به اندازه سایر اتاق‌ها اهمیت دارد. ممکن است فکر کنید که تنها یک منبع نور مرکزی برای این فضا کافی خواهد بود. اما باید اشاره کنیم که داشتن چند منبع نور به ایجاد حس بهتر در مهمانان شما کمک خواهد کرد. یک نورپردازی مناسب از یک منبع نور مرکزی، یک منبع دیواری و یک منبع نور رومیزی مثلا یک آباژور یا چراغ خواب دیواری تشکیل می‌شود. به این ترتیب می‌توان نور را با توجه به نیازهای افراد تنظیم کرد.

اتاق-مهمان
تصویر شماره 1 – با استفاده از یک آباژور در کنار منبع نور اصلی، می‌توانید اتاق مهمان را به فضایی آرامش‌بخش و دلپذیر تبدیل کنید.

استفاده از گل و گیاه

گیاهان آپارتمانی علاوه بر تصفیه هوا، حس و حال بهتری نیز در فضاهای داخلی به وجود می‌آورند. بنابراین خوب است که برای افزودن کمی سرسبزی و نشاط به چیدمان اتاق مهمان، از تعدادی گل و گیاه طبیعی استفاده کنید. این گیاهان را در پشت پنجره‌، روی میز پاتختی یا کنار مبل قرار دهید.

فضای ذخیره‌سازی

مورد دیگری که در طراحی دکوراسیون اتاق مهمان نقشی کلیدی دارد، در نظر گرفتن فضای ذخیره‌سازی کافی و مناسب است. مهمانان شما احتمالا با خود چمدان یا ساک خواهند داشت. به همین علت مهم است که کمدهایی برای قرار دادن وسایلشان در نظر بگیرید. با این کار به مرتب ماندن فضا و آرامش ذهنی آن‌ها کمک خواهید کرد. 

دکوراسیون-اتاق-مهمان
تصویر شماره 2 – نصب آینه‌هایی بر روی کمدها دکوراسیون اتاق مهمان را بزرگ‌تر و دلبازتر خواهد کرد.

اگر فضای چندانی برای خرید یک کمد ندارید، می‌توانید از شلف‌های دیواری یا یک میز پاتختی برای وسایل استفاده نمایید. بد نیست که برخی از وسایل ضروری مانند خمیر دندان، مسواک و دستمال کاغذی را از قبل در کشوهای پاتختی یا کمد قرار دهید.

پاتختی چوبی تک کشو تولیکا مدل تویا
پاتختی چوبی تک کشو تولیکا مدل تویا

عناصر تزئینی و دکوراتیو

نکته بعدی در چیدمان اتاق مهمان استفاده از چند عنصر دکوراتیو است. چند قاب عکس زیبا یا تعدادی نقاشی فضای اتاق را متنوع و جذاب‌تر خواهند کرد. همچنین می‌توانید از مجسمه‌ها، تعدادی شمع و یک ساعت زیبا برای تزئین بیشتر کمک بگیرید. با این کار قطعا مهمانانتان سلیقه و دقت شما را تحسین خواهند کرد.

بافت‌های مختلف را ترکیب کنید

بافت‌ها به دکوراسیون هر فضا، گرما و جذابیت می‌افزایند. در دکوراسیون اتاق مهمان نیز می‌توانید از بافت‌ها برای داشتن فضایی دلنشین‌تر بهره ببرید. همچنین بافت‌ها به فضا بُعد می‌دهند و آن را از یکنواختی خارج می‌کنند. این بافت‌ها در پرده‌ها، فرش، روتختی و رومیزی مشاهده می‌شوند و ترکیب درست آن‌ها با یکدیگر، طراحی اتاق را تکمیل خواهد کرد.

طراحی-اتاق-مهمان
تصویر شماره 3 – به کار بردن پارچه‌هایی با بافت‌ها و رنگ‌های متنوع در طراحی اتاق مهمان، جذابیت بصری فضا را افزایش خواهد داد.

استفاده چند منظوره از اتاق مهمان

نکته کاربردی و مهمی که در طراحی اتاق‌های مهمان می‌توان در نظر گرفت، امکان استفاده چند منظوره از این فضاها است. به عبارت دیگر می‌توان مبلمان و طراحی فضا را به گونه‌ای انجام داد که در روزهای عادی از آن به عنوان اتاق کار یا مطالعه استفاده کرد و در زمان‌هایی که مهمان دارید آن را در اختیار آن‌ها قرار دهید. این مورد به ویژه در آپارتمان‌های کوچک می‌تواند بسیار مفید باشد.

همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره شد مهم‌ترین نکته در طراحی اتاق مهمان توجه به راحتی و آسایش آن‌ها است. به کمک نکاتی که در مطلب امروز به آن‌ها پرداختیم می‌توانید دکوراسیون اتاق مهمان را از یک اتاق معمولی به یک فضای فوق‌العاده تبدیل کنید. برای خرید وسایل و مبلمان اتاق‌های مهمان می‌توانید به بخش سرویس اتاق خواب در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه نمایید. در این بخش انواع تخت خواب، کمد و میز پاتختی قابل مشاهده و خریداری می‌باشند.