یکی از ایده‌های محبوب و نسبتا جدید دکوراسیون در آپارتمان‌های امروزی، طراحی دیوار پشت تلویزیون است. این طراحی به اشکال مختلف و در سبک‌های گوناگون و متنوع انجام می‌شود. آینه کاری دیوار پشت تلویزیون یکی از این ایده‌ها است. طرح آینه کاری با توجه به سبک دکوراسیون و سلیقه اشخاص متفاوت خواهد بود. در مطلب امروز هوم استایل به انواع آینه کاری منزل و مدل‌های آن می‌پردازیم. تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

اهمیت دیوار پشت تلویزیون در دکوراسیون

در اکثر اتاق‌های نشیمن، دیوار پشت تلویزیون نقشی برجسته ایفا می‌کند. این دیوار به علت وجود تلویزیون، معمولا در ساعات زیادی از روز توجهات را به خود جلب می‌نماید. بسیاری از خانواده‌ها در این بخش از فضای نشیمن دور هم جمع می‌شوند و به گفتگو، تماشای تلویزیون و صرف میان وعده می‌پردازند. با توجه به این موارد می‌توان گفت که نوع پوشش دیوار پشت تلویزیون بر فضای کلی اتاق نشیمن تاثیر قابل توجهی دارد. بنابراین برای طراحی آن باید زمان و هزینه کافی اختصاص داده شود.  

 طراحی دیوار پشت تلویزیون

همان‌طور که گفته شد دیوار پشت تلویزیون یکی از بخش‌هایی است که در طراحی اتاق نشیمن اهمیت خاصی دارد. در صورت طراحی نامناسب یا عدم طراحی این دیوار، دکوراسیون نشیمن ناکامل به نظر خواهد رسید. از طرف دیگر در صورت طراحی مناسب، این دیوار قابلیت تبدیل شدن به نقطه کانونی اتاق نشیمن را خواهد داشت. نکته مهم در طراحی این بخش از فضا، توجه به هماهنگی و تناسب آن با کل دکوراسیون است. به عبارت دیگر تلویزیون و دیوار پشت آن باید به خوبی با دکوراسیون تلفیق شوند و فضایی یکپارچه ایجاد نمایند. طرح‌ها و ایده‌های مختلفی برای طراحی این دیوار وجود دارد که آینه کاری یکی از آن‌ها می‌باشد. اما پیش از پرداختن به انواع آینه کاری دیوار، برخی از طرح‌های دیوار پشت تلویزیون را به صورت اجمالی مرور می‌کنیم.

آینه-کاری-مدرن
تصویر شماره 1 – طراحی دیوار پشت تلویزیون می‌تواند به روش‌های مختلفی از جمله نصب قفسه، پنل‌های چوبی و سنگی یا آینه کاری مدرن انجام گیرد.

استفاده از پنل‌های چوبی و سنگی یا دیوارپوش‌های سیمانی

یکی از روش‌های محبوب طراحی دیوار پشت تلویزیون استفاده از پنل‌های چوبی، سنگی یا سیمانی است. این پنل‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند. همچنین انواع سه بعدی دیوارپوش‌های چوبی به فضای نشیمن بُعد و در نتیجه جذابیت ظاهری بیشتری می‌بخشند. دیوارپوش‌های سیمانی نیز در اشکال متنوع تولید می‌شوند. این دیوارپوش‌های مقاوم و زیبا در فضاهای داخلی و بیرونی منازل قابل استفاده هستند.

نصب شلف‌ها

روش دیگری که طراحان بسیاری از آن بهره می‌برند، نصب شلف‌ها و ایجاد فضای ذخیره‌سازی در کنار تلویزیون است. از این قفسه‌ها می‌توان به منظور قرار دادن اشیا دکوراتیو، گلدان و قاب عکس‌های خانوادگی استفاده کرد. بنابراین می‌توان گفت که این طرح‌ها هم دکوراتیو و هم کاربردی هستند.

طراحی-دیوار-پشت-تلویزیون
تصویر شماره 2 – نصب تعدادی شلف در طراحی دیوار پشت تلویزیون یکی از بهترین ایده‌ها برای آپارتمان‌های کوچک است.

ترکیبی از پنل چوبی، شلف و آینه کاری دیوار پشت تلویزیون

به کار بردن ترکیبی از پنل‌های چوبی، آینه کاری و شلف‌ها همراه با نورپردازی مناسب ممکن است همان گزینه مد نظر شما باشد. در صورتی که به طرح‌ها و ایده‌های ترکیبی علاقه دارید، توجه داشته باشید که دکوراسیون نشیمن بیش از حد شلوغ نشود. معمولا از طرح‌های ترکیبی با رویکردی مینیمال استفاده می‌کنند. به این ترتیب علاوه بر تنوع بصری، تعادل و سادگی نیز وجود خواهد داشت.

آینه کاری دیوار پشت تلویزیون

اگر طرح‌ها و ایده‌هایی که گفته شد به نظرتان تکراری و خسته‌کننده هستند، چرا از یک آینه کاری مدرن استفاده نمی‌کنید؟ آینه کاری دیوار پشت تلویزیون ایده بسیار جذاب و چشمگیری در دکوراسیون آپارتمان‌ها محسوب می‌شود. این طرح آینه کاری با استفاده از آینه‌های دکوراتیو انجام می‌شود. آینه‌ دکوراتیو یا تراشدار نوعی آینه خاص و متفاوت است که در تولید آن از دستگاه سی‌ان‌سی به منظور ایجاد طرح‌های مختلف استفاده می‌کنند. نصب آینه‌ها در هر بخش از منزل به بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر رسیدن فضا کمک می‌کنند. آینه‌های دکوراتیو علاوه بر این مزایا، طرح و تنوع بصری نیز به فضا می‌افزایند. 

آینه-کاری-دیوار-پشت-تلویزیون
تصویر شماره 3 – آینه کاری دیوار پشت تلویزیون با ایجاد فضایی چشمگیر، عنصر شاخص دکوراسیون اتاق نشیمن خواهد شد.

آینه طرح لوزی

آینه‌های دکوراتیو طرح لوزی نمونه‌ای از آینه کاری مدرن به شمار می‌آیند. این طرح آینه کاری در عین سادگی، جذابیت محیط را چند برابر می‌کند. استفاده از این طرح در دیوار پشت تلویزیون، ایده‌ای جذاب و متفاوت برای آپارتمان‌های مدرن و امروزی است. توجه داشته باشید که طرح‌های لوزی و مثلثی خود انواع گوناگونی دارند. به همین علت بهتر است که پیش از خرید طرح‌های مختلف آن‌ها را با یکدیگر مقایسه نمایید.   

آینه تراشدار طرح لوزی حاشیه دار ایران گلسکو
آینه تراشدار طرح لوزی حاشیه دار ایران گلسکو

آینه‌ کاری دیوار پشت تلویزیون با آینه طرح درخت

یکی از گزینه‌های خاص و منحصر به فرد، آینه دکوراتیو با طرح درخت است. این طرح از نوع آینه‌های دکوراتیو سندبلاست می‌باشد. در این نوع آینه‌ها از سندبلاست به منظور ایجاد طرح‌های مختلف بر روی سطح آینه استفاده می‌کنند. در روش سندبلاست دانه‌های ماسه را به وسیله کمپرسور بر روی آینه اسپری می‌کنند و با مات کردن بخش‌هایی از آن، طرح دلخواه را ایجاد می‌نمایند. برای ساخت آینه‌های سندبلاست برخلاف سایر آینه‌های دکوراتیو، از دستگاه سی‌ان‌سی استفاده نمی‌شود.  

آینه تراشدار طرح درخت سندبلاست ایران گلسکو
آینه تراشدار طرح درخت سندبلاست ایران گلسکو

آینه تراشدار طرح مربع

در یک دکوراسیون کلاسیک نیز می‌توان از آینه‌های دکوراتیو بهره برد. اگر سبک دکوراسیون اتاق نشیمن منزل شما کلاسیک است، آینه‌های طرح مربع و مستطیل می‌توانند انتخاب خوبی برای شما باشند. به علت وجود جزئیات در مبلمان کلاسیک، این آینه‌ها با طرحی ساده، دکوراسیون را از نظر بصری متعادل می‌کنند. البته این طرح‌ها برای داشتن یک آینه کاری مدرن نیز قابل استفاده هستند. نکته مهم در این مورد توجه به هماهنگی و تناسب سبک دکوراسیون، مبلمان و آینه کاری است.

آینه تراشدار طرح مربع ایران گلسکو
آینه تراشدار طرح مربع ایران گلسکو

در مطلب امروز به انواع آینه کاری دیوار پشت تلویزیون پرداختیم. اگر تمایل دارید طراحی جذابی در دکوراسیون اتاق نشیمن منزلتان داشته باشید، آینه‌های دکوراتیو گزینه خوبی خواهند بود. همان‌طور که در مطلب امروز مشاهده کردید، این آینه‌ها انواع گوناگونی دارند. بهتر است که با توجه به سبک دکوراسیون و مبلمان نشیمن بهترین مدل را انتخاب نمایید. برای مشاهده انواع آینه‌های دکوراتیو می‌توانید به بخش پوشش کف و دیوار در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید. همچنین در این بخش انواع پنل‌های سیمانی و چوبی نیز قابل سفارش می‌باشند.