طراحی اتاق کودک نیاز به دقت و توجه خاصی دارد و تا اندازه‌ای با اتاق بزرگسالان متفاوت است. در نتیجه برای دیزاین اتاق کودک بهتر است که متناسب با نیازها و سن آن‌ها تصمیم بگیرید و نکات مربوط به آن را در ذهن داشته باشید. در این مسیر امکان خطا و اشتباهاتی نیز وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد احساس ناخوشایند در کودکان شده و تمرکز آن‌ها را هنگام مطالعه پایین بیاورد. به همین علت در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم شما را با مهم‌ترین اشتباهات دکوراسیون و چیدمان اتاق کودک آشنا کنیم تا بتوانید از آن‌ها پرهیز نمایید. تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

چیدمان اتاق کودک با تعداد زیادی از وسایل

یکی از اشتباهات والدین در طراحی اتاق کودک، خرید وسایل و مبلمان غیر ضروری است. این کار باعث خواهد شد که فضای اتاق بیش از حد شلوغ شود و در نتیجه رفت و آمد را برای کودکتان دشوار کند. بهترین حالت در دیزاین اتاق کودک خرید وسایل و مبلمان اصلی و مورد نیاز او و خالی گذاشتن مقداری از فضا برای بازی و فعالیت‌های او می‌باشد. توجه داشته باشید که اگر دکوراسیون اتاق بیش از حد شلوغ باشد، بر فعالیت ذهنی کودکتان نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت و تمرکز او را پایین خواهد آورد.

چیدمان-اتاق-کودک
تصویر شماره 1 – همواره سعی کنید که در چیدمان اتاق کودک از حداقل وسایل استفاده نمایید.

عدم توجه کافی به ایمنی در طراحی اتاق کودک

توجه به ایمنی به ویژه در طراحی اتاق کودکان نوپا اهمیت ویژه‌ای دارد. به این منظور باید مطمئن شوید که هیچ یک از بخش‌های اتاق، دارای لبه‌های تیز و برنده نباشد. در واقع تمام سطوح در اتاق کودکان باید بی‌خطر و ایمن باشند. از طرفی کودکان ممکن است در برخی موارد از وسایل به گونه‌ای نامناسب و اشتباه استفاده کنند، به همین علت باید از این نظر نیز تمام وسایل و مبلمان موجود را به دقت بررسی نمایید. از قرار دادن وسایل تزئینی و ریز در اتاق کودکان تا حد امکان خودداری نمایید. مورد دیگری که برای ایمنی بهتر اتاق می‌توانید انجام دهید، خرید یک فرش مناسب است. با این کار سطحی نرم بر روی کف اتاق خواهید داشت که در صورت زمین خورد احتمالی کودکان، از آسیب‌دیدگی آن‌ها جلوگیری خواهد شد.

نورپردازی نامناسب در دیزاین اتاق کودک

نورپردازی و استفاده صحیح از نور طبیعی از اصول اساسی در دیزاین اتاق کودک و همچنین در تمام فضاها محسوب می‌شوند. استفاده از تنها یک منبع نور در اتاق کودکان یکی از اشتباهات دیزاین در این فضاها می‌باشد. در اتاق کودکان نیز مانند فضاهای دیگر منازل، باید از چند منبع نور متفاوت استفاده نمایید.

در برخی موارد می‌توانید نورپردازی را به عنوان تزیین اتاق کودک نیز به کار ببرید. به عنوان مثال با نصب ریسه‌های نور یا خرید چراغ‌های رومیزی فانتزی می‌توانید فضایی خاص و جذاب در اتاق کودکتان به وجود آورید. علاوه بر این به یک منبع نور مرکزی و یک منبع دیواری نیز نیاز خواهید داشت که مطابق با نیاز می‌توانید از یک یا چند منبع نور استفاده نمایید. توجه به این مورد اهمیت ویژه‌ای برای زمان مطالعه خواهد داشت. چرا که در صورت عدم وجود نور مناسب، علاوه بر آسیب به بینایی کودک شما، بهره‌وری او نیز کاهش خواهد یافت.

دیزاین-اتاق-کودک
تصویر شماره 2 – عدم توجه به نورپردازی در دیزاین اتاق کودک، مشکلاتی برای سلامتی چشم و کاهش تمرکز او به دنبال خواهد داشت.

عدم وجود فضای ذخیره‌سازی کافی و مناسب

یکی از مواردی که در اتاق کودکان و نوجوانان اهمیت دارد، توجه به وجود فضای ذخیره‌سازی کافی می‌باشد. کودکان و نوجوانان علاوه بر لباس، وسایل دیگری نیز دارند که به محل مناسبی برای نگهداری آن‌ها احتیاج خواهند داشت. بنابراین در طراحی اتاق کودک حتما باید کمدها و قفسه‌های مناسبی تعبیه شود. عدم توجه به این نکته اتاقی نامرتب و شلوغ را در پی خواهد داشت که تمرکز و یادگیری را برای کودک دشوار خواهد کرد.

کتابخانه چوبی آپادانا مدل رامونا
کتابخانه چوبی آپادانا مدل رامونا

نبود فضای بازی و سرگرمی در دکوراسیون اتاق کودکان

تمرکز بر ایجاد فضای مطالعه و غفلت از وجود فضایی مناسب برای تفریح و سرگرمی در طراحی اتاق کودک نیز یکی از اشتباهات رایج است. حتی اگر مساحت اتاق چندان زیاد نیست، فضایی هر چند کوچک را برای بازی در نظر بگیرید.‌

استفاده اغراق‌آمیز از یک تم خاص در تزیین اتاق کودک

یکی دیگر از اشتباهاتی که احتمال اجرای آن در دیزاین اتاق کودک وجود دارد، استفاده بیش از حد از عناصر یک تم خاص در دکوراسیون است. درست است که بسیاری از معماران و طراحان داخلی بر استفاده از تم‌ها و عناصر مورد علاقه کودکان تاکید دارند، اما به یاد داشته باشید که به کار بردن اغراق‌آمیز یک تم دکوراسیون نیز می‌تواند منجر به شلوغ شدن فضا از نظر بصری شود.  

طراحی-اتاق-کودک
تصویر شماره 3 – استفاده متعادل از تم دکوراسیون از نکات مهم در طراحی اتاق کودک می‌باشد.

در مطلب امروز هوم استایل به اشتباهاتی که می‌توانند در طراحی اتاق کودک رخ دهد پرداختیم. شناخت این اشتباهات به شما کمک خواهد کرد که تزیین و چیدمان اتاق کودک خود را به بهترین شکل انجام دهید. برای این کار به نورپردازی مناسب، فضای ذخیره‌سازی کافی و چیدمان صحیح نیاز خواهید داشت. ما در فروشگاه آنلاین هوم استایل بخش ویژه‌ای را برای فروش مبلمان اتاق کودک و نوجوان در نظر گرفته‌ایم. در این بخش انواع مبلمان مورد نیاز این فضا آماده سفارش می‌باشد. با مراجعه به این بخش می‌توانید در زمانی کوتاه سفارش خود را ثبت و دریافت نمایید.