یک کاغذ دیواری که به دقت انتخاب شده باشد، می‌تواند زیبایی و هماهنگی دکوراسیون منزل شما را تکمیل نماید. این اتفاق زمانی می‌افتد که طرح کاغذ دیواری به خوبی با مبلمان ست شده باشد. اما چطور باید این کار را انجام دهید؟ در مطلب امروز هوم استایل نکات مربوط به انتخاب کاغذهای دیواری را بررسی خواهیم کرد. تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید.

از کجا شروع کنیم؟

اولین و احتمالا مهم‌ترین مرحله خرید کاغذ دیواری پذیرایی، اتاق خواب یا هر فضای دیگری، انتخاب رنگ آن است. ممکن است تصور کنید که انتخاب رنگ کار ساده‌ای است و نیاز به دانش خاصی ندارد؛ اما چنین نیست. در ادامه سه نکته کلیدی که در انتخاب رنگ به کارتان خواهند آمد را مرور می‌کنیم.

ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهید که به دنبال ایجاد چه نوع فضایی هستید؟ یک اتاق خواب آرامش بخش یا یک نشیمن پرجنب و جوش؟ به منظور داشتن یک اتاق خواب راحت و آرام می‌توانید از تناژهای مختلف رنگ آبی یا سبز استفاده کنید. در فضای نشیمن یا ناهارخوری رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی گزینه‌های بهتری هستند.

کاغذ-دیواری
تصویر شماره 1 – در دکوراسیون اتاق خواب می‌توانید از یک کاغذ دیواری با رنگ‌های ملایم به منظور ایجاد فضایی آرامش‌بخش استفاده کنید.

در مرحله بعدی مشخص کنید که نورپردازی فضای مورد نظر شما به چه صورت انجام شده است؟ به طور کلی چه میزان نور در فضا وجود دارد؟ اگر اتاقی که قصد دارید در آن کاغذ دیواری را نصب کنید، روشن و دلباز است، می‌توانید از رنگ‌های طیف سرد استفاده نمایید. آبی، خاکستری و سبز از جمله رنگ‌های سرد هستند. اما در صورتی که نور فضا کافی نیست بهتر است از رنگ‌های گرم مانند قرمز و قهوه‌ای استفاده کنید.

پس از این دو مرحله، باید طرح و رنگ کاغذ دیواری را متناسب با مبلمان انتخاب نمایید. برای انجام این کار به بهترین شکل باید به چند نکته توجه کنید. در ادامه مطلب به طور مفصل به این موضوع می‌پردازیم.

چطور طرح کاغذ دیواری را هماهنگ با مبلمان انتخاب نماییم؟

طرح‌ها، سبک‌ها و رنگ‌های متعددی در انواع کاغذ و پوستر دیواری وجود دارد که می‌توان از میان آن‌ها انتخاب کرد. ممکن است خرید مبلمان پیش از کاغذ دیواری انجام شده باشد. در حالت ایده‌آل کاغذهای دیواری و مبلمان به صورت همزمان و متناسب با یکدیگر انتخاب می‌شوند. در هر صورت اصولی برای هماهنگ کردن این دو عنصر مهم دکوراسیون داخلی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پالت رنگ نزدیک به مبلمان

اولین روش برای ایجاد هماهنگی میان مبلمان و کاغذهای دیواری استفاده از رنگ‌های به کار رفته در مبل‌ها است. در این روش می‌توان از تناژهای نزدیک به رنگ اصلی در کاغذهای دیواری استفاده کرد. به عنوان مثال اگر رنگ مبلمان ترکیبی از سبز و طوسی است، کاغذ دیواری پذیرایی را به رنگ سبز یا طوسی با اندکی تفاوت در تناژ انتخاب نمایید. در واقع در این روش رنگ‌های مجاور و نزدیک به رنگ اصلی در چرخه رنگ به کار می‌روند. به کمک این روش در نهایت فضایی متعادل و آرام خواهید داشت. 

استفاده از تضاد رنگی مبلمان و کاغذ دیواری 

اگر همسانی رنگ با سلیقه شما سازگار نیست، می‌توانید رنگ‌های متضاد را به کار ببرید. به کمک این روش فضایی فعال و پرجنب و جوش ایجاد خواهد شد. بنابراین اگر به دنبال چنین فضایی هستید از تضاد میان رنگ‌ها بهره ببرید. به این منظور باید یکی از رنگ‌های به کار رفته در مبلمان را انتخاب نمایید و رنگ متضادی را برای کاغذ دیواری به کار ببرید. به عنوان مثال اگر رنگ مبلمان شما کرم یا یکی دیگر از رنگ‌های خنثی است، برای کاغذ یا پوستر دیواری از رنگ‌هایی مانند قرمز یا نارنجی استفاده کنید. با این روش کاغذهای دیواری به یک پس‌زمینه خاص و جذاب تبدیل می‌شود. این روش به برجسته‌تر شدن مبلمان و کاغذهای دیواری کمک خواهد کرد.  

کاغذ-دیواری-پذیرایی
تصویر شماره 2 – با انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی طرح‌دار در کنار مبلمان ساده، تضاد بصری و تنوع فضایی ایجاد خواهد شد.

کاربرد رنگ‌های مکمل

در روش اول در رابطه با استفاده از رنگ‌های نزدیک به هم در چرخه رنگ توضیح دادیم. در روش رنگ‌های مکمل از رنگ‌های مقابل در چرخه رنگ استفاده می‌شود. به عنوان مثال اگر مبلمان منزل شما آبی است، پوستر دیواری را نارنجی و یا از رنگ‌های نزدیک به آن انتخاب نمایید. ایده دیگر استفاده از کاغذهای دیواری بافت‌دار یا با طرح‌های گیاهی و متنوع است. این طرح‌ها معمولا رنگ‌های متعددی دارند. به این ترتیب دکوراسیون دارای عمق و بافت خواهد شد. همچنین پالت رنگی جذابی نیز خواهید داشت.

تطبیق کاغذ دیواری با اکسسوری‌ها

در این روش به جای رنگ‌ مبل‌ها، رنگ اکسسوری‌ها مبنای انتخاب قرار می‌گیرند. به عنوان مثال از رنگ کوسن‌های روی مبل یا قالیچه‌ها در کاغذ دیواری پذیرایی استفاده کنید. با این کار پالت رنگی متنوع‌تری خواهید داشت. همچنین تناسب و هماهنگی دکوراسیون نیز حفظ خواهد شد.

طرح-کاغذ-دیواری
تصویر شماره 3 – طرح کاغذ دیواری می‌تواند با طرح کوسن‌ها ست شود و در عین تناسب، به فضا تنوع ببخشد.

کاغذ‌های دیواری نیز مانند سایر عناصر دکوراسیون تاثیر خاص خود را بر فضا خواهند گذاشت. از طرفی به علت سطح وسیع دیوارها انتخاب این عناصر به دقت بیشتری نیاز دارد. به همین علت انتخاب رنگ، بافت و طرح کاغذ یا پوستر دیواری اهمیت ویژه‌ای دارد. در مجموع انتخاب کاغذ دیواری مناسب ترکیبی از سلیقه و الهام گرفتن از سایر عناصر دکوراسیون است. به کمک روش‌هایی که در مطلب امروز مورد بررسی قرار دادیم، می‌توانید فضایی جذاب و چشم‌نواز ایجاد نمایید. برای خرید انواع پوشش کف و دیوار می‌توانید به صفحه مخصوص آن در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید.