آیا تمایل دارید که فرزندتان از کودکی به مطالعه و کتاب خواندن علاقه‌مند شود؟ اگر چنین است باید شرایط و محیط مناسبی را برای او فراهم کنید. کتابخانه کودک یکی از وسایلی است که در این زمینه اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. به طور کلی می‌توان گفت که دکوراسیون اتاق کودک بر علاقه‌مندی‌ها و خلق و خوی او تاثیر مستقیم دارد. بنابراین بهتر است که از ابتدا توجه ویژه‌ای به چگونگی طراحی اتاق کودکتان داشته باشید و کتابخانه را نیز در مبلمان اتاق او در نظر بگیرید. برای خرید بهترین کتابخانه یا ویترین کودک باید مواردی را در نظر داشته باشید. در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم این نکات و همچنین انواع کتابخانه‌ها از جمله کتابخانه کشودار و کتابخانه چوبی را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چرا کتابخانه کودک در دکوراسیون اتاق او اهمیت دارد؟

همان‌طور که اشاره شد دکوراسیون اتاق کودک در مراحل رشد او جایگاه ویژه‌ای دارد. وجود یک کتابخانه یا ویترین کودک علاوه بر کمک به نظم و سازماندهی وسایل او، در شکل‌گیری شخصیت و رشد فکری او نیز اهمیت خواهد داشت. بنابراین کتابخانه‌ها تنها عنصری برای زیبایی در دکوراسیون نیستند و عملکرد و نقش مهمی نیز دارند.

دکوراسیون-اتاق-کودک
تصویر شماره 1 – وجود یک کتابخانه در دکوراسیون اتاق کودک نقش مهمی در ایجاد نظم در فضا و همچنین علاقه‌مند کردن او به مطالعه ایفا می‌کند.

نکاتی که در خرید ویترین کودک باید مورد توجه قرار دهید

ابعاد کتابخانه کودک

مهم‌ترین نکته در انتخاب کتابخانه‌ای با ابعاد مناسب برای دکوراسیون اتاق کودک، تناسب آن با فضای موجود است. در واقع کتابخانه‌ها نباید بیش از حد بزرگ یا کوچک باشند. به همین علت بهتر است که در زمان طراحی دکوراسیون اتاق کودک محل قرارگیری کتابخانه را مشخص نمایید. به این ترتیب بهتر می‌توانید کتابخانه‌ای با ابعاد مناسب انتخاب کنید.

از طرف دیگر باید مطمئن شوید که کتابخانه‌های اتاق کودکان تمام وسایل و کتاب‌های آن‌ها را در خود جای خواهند داد. از این جهت یک کتابخانه کشودار می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. 

کتابخانه-کودک
تصویر شماره 2 – تناسب ابعاد کتابخانه کودک با فضای اتاق و قد او از جمله مواردی است که در زمان انتخاب کتابخانه باید مد نظر داشته باشید.

ایمن بودن کتابخانه‌ها

توجه به ایمنی کتابخانه‌ها به این معنی است که ارتفاع مناسبی داشته باشند و کودکان برای برداشتن وسایل دچار مشکل نشوند. همچنین ویترین کودک بهتر است که فاقد شیشه باشد چرا که کودکان نوپا تحرک زیادی دارند و امکان شکستگی شیشه وجود دارد. کتابخانه‌های اتاق کودکان باید سطحی کاملا صاف داشته باشند و هیچ‌گونه لبه تیز و برنده‌ای نداشته باشند.

طرح و رنگ کتابخانه

کتابخانه‌ای با طرح و فرم زیبا می‌تواند توجه کودکان را به سادگی جلب کند. بنابراین بهتر است به دنبال کتابخانه‌ای با طرح و رنگ مناسب برای اتاق کودک خود باشید. البته توجه داشته باشید که انتخاب رنگ باید با توجه به پالت رنگ دکوراسیون اتاق کودک انجام شود. اگر وسایل و مبلمان دیگر دارای رنگ‌های متنوع هستند، یک کتابخانه چوبی ساده می‌تواند انتخاب خوبی باشد. اما اگر پالت رنگ دکوراسیون از یک یا دو رنگ تشکیل شده است، می‌توانید برای ایجاد تنوع در فضای اتاق کودک از شلف‌های رنگی استفاده کنید.

نوع کتابخانه کودک

کتابخانه‌های کودکان را می‌توان بر اساس نوع و محل قرارگیری آن‌ها به سه دسته تقسیم کرد:

کتابخانه‌های مثلثی: این ویترین‌ها فرم مثلث شکل دارند و از آن‌ها می‌توان در کنج‌های اتاق استفاده کرد. با قرار دادن ویترین کودک در کنج اتاق از فضا به بهترین شکل استفاده خواهد شد. به همین علت این نوع کتابخانه‌ها برای اتاق‌های کوچک بسیار مناسب هستند.

شلف‌های دیواری: شلف‌های دیواری نیز از جمله گزینه‌های مناسب برای آپارتمان‌های کوچک هستند. این شلف‌ها به راحتی نصب و جابه‌جا می‌شوند. یکی دیگر از مزایای آن‌ها این است که ارتفاع آن‌ها را می‌توان متناسب با قد کودک تنظیم کرد.

کتابخانه‌های ایستاده: این نوع کتابخانه‌ها متداول‌ترین نوع آن‌ها هستند که به صورت ایستاده و جلوی دیوارها قرار می‌گیرند. مزیت این کتابخانه‌ها این است که می‌توانید از آن‌ها به عنوان پارتیشن نیز استفاده کنید. به عنوان مثال اگر فرزندانتان یک اتاق مشترک دارند، می‌توانید به وسیله یک کتابخانه ایستاده، برای هر یک از آن‌ها فضای مخصوص به خودشان را ایجاد کنید.

کتابخانه چوبی کاراملی آپادانا مدل هاروارد
کتابخانه چوبی کاراملی آپادانا مدل هاروارد

متریال و جنس کتابخانه کودک

جنس کتابخانه نکته دیگری است که در زمان خرید باید مورد توجه قرار دهید. کتابخانه چوبی یکی از انواع کتابخانه‌های مناسب برای کودکان می‌باشد. چرا که در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی تولید می‌شود و از نظر ایمنی نیز مناسب است. کتابخانه‌های پلاستیکی نیز به علت سبک بودن می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. همچنین کتابخانه‌های فلزی یا ترکیبی از چوب و فلز نیز ظاهری شیک و مدرن به اتاق کودک می‌بخشند. از دیگر نکات قابل توجه برای انتخاب متریال کتابخانه کودک این است که هر نوع متریال به کار رفته در ساخت آن باید سالم و عاری از مواد شیمیایی باشد.

ویترین-کودک
تصویر شماره 3 – ویترین کودک می‌تواند از متریال‌های مختلف از جمله چوب، فلز یا پلاستیک ساخته شود.

در مطلب امروز هوم استایل مهم‌ترین نکات خرید کتابخانه کودک را مورد بررسی قرار دادیم. توجه به ایمنی و استحکام، مناسب بودن ابعاد و همچنین نوع مناسب کتابخانه از جمله مواردی است که در زمان خرید ویترین کودک باید به یاد داشته باشید. در زمان خرید حتما به کافی بودن فضای ذخیره‌سازی نیز توجه داشته باشید. یک کتابخانه کشودار به علت داشتن فضاهای ذخیره‌سازی متنوع، گزینه خوبی برای دکوراسیون اتاق کودک محسوب می‌شود. در مجموع افزودن یک کتابخانه به اتاق کودکان، علاوه بر افزایش نظم و ترتیب، آن‌ها را به مطالعه نیز علاقه‌مند خواهد کرد. اگر قصد خرید کتابخانه‌ای مناسب برای اتاق فرزندتان را دارید می‌توانید از بخش کتابخانه کودک و نوجوان در فروشگاه آنلاین هوم استایل بازدید نمایید.