برخی از طراحان داخلی اعتقاد دارند که تصمیم‌گیری در مورد پالت رنگ برای طراحی فضای داخلی دفاتر کار می‌تواند به اندازه استخدام کارمندان مناسب مهم باشد. شاید این جمله کمی اغراق‌آمیز به نظر برسد اما اگر از تاثیر رنگ در محیط آگاهی داشته باشید، چندان هم از این جمله متعجب نخواهید شد. در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم به اهمیت رنگ‌ها و به طور کلی روانشناسی رنگ در دکوراسیون دفتر کار بپردازیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

همان‌طور که اشاره شد تاثیر رنگ در محیط کار از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. رنگ‌ها بخش مهمی از تجربه بصری ما در هر فضا را شکل می‌دهند که به صورت ناخودآگاه بر مغز و در نتیجه بر نحوه کار ما اثر می‌گذارند. به عبارت دیگر رنگ‌ها می‌توانند در محیط کار بهره‌وری و خلاقیت را افزایش دهند. آن‌ها همچنین بر احساسات و خلق و خوی افراد نیز تاثیر خواهند گذاشت. به همین علت تصمیم‌گیری در مورد انتخاب پالت رنگ در فضای کار نیاز به اطلاعات کافی و دقیق دارد. اما برای ایجاد یک پالت رنگی مناسب، پیش از آشنایی با تاثیر هر رنگ در محیط باید کمی با روانشناسی رنگ در محیط کار آشنا شویم.

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ عبارت است از مطالعه رنگ‌ها و چگونگی تاثیر آن‌ها بر رفتار انسان. رنگ‌ها اغلب در سطح ناخودآگاه بر احساسات و فعالیت‌های افراد اثر می‌گذارند. از این جهت آشنایی با روانشناسی رنگ می‌تواند به انتخاب بهتر رنگ‌ها برای طراحی فضاها کمک کند.

روانشناسی-رنگ-در-محیط-کار
تصویر شماره 1 – طبق روانشناسی رنگ در محیط کار استفاده از رنگ سبز با افزایش بهره‌وری و خلاقیت همراه است.

تاثیر رنگ در محیط کار

روانشناسی رنگ ابزار مفید و موثری است که طراحان داخلی و معماران در طراحی فضاها از جمله فضاهای کاری از آن استفاده می‌کنند. طبق روانشناسی رنگ دفتر کار برخی رنگ‌ها می‌توانند به بهبود بهره‌وری و همکاری موثر کارمندان کمک کنند. در حالی که برخی از رنگ‌ها ممکن است مانع عملکرد مناسب افراد شوند. در ادامه به برخی از رنگ‌های اصلی و تاثیری که می‌توانند در محیط کار داشته باشند نگاهی می‌اندازیم:

آبی: زمانی که صحبت از رنگ مناسب برای دفتر کار به میان می‌آید، آبی یکی از گزینه‌های مناسب است. رنگ آبی حس اطمینان و فعالیت‌های ذهنی را تقویت می‌کند. استفاده از تناژهای مختلف رنگ آبی در یک دفتر کار، باعث ایجاد یک محیط آرام و باثبات می‌شود. این محیط به کارمندان کمک می‌کند که تمرکز بهتری داشته باشند. بنابراین بهتر است در بخش اداری و سالن کنفرانس از این رنگ استفاده کنید.

رنگ-مناسب-برای-دفتر-کار
تصویر شماره 2 – آبی به علت ایجاد آرامش، اطمینان و ثبات ذهنی یک رنگ مناسب برای دفتر کار است.

سفید: رنگ سفید در فضاها معمولا باعث ایجاد حس تازگی، تمیزی و مدرن بودن می‌شود. تاثیر رنگ سفید در محیط به بزرگ‌تر و گسترده‌تر به نظر رسیدن فضاها می‌انجامد. همچنین این رنگ فضا را دلبازتر می‌کند. بهتر است از رنگ سفید همراه با رنگ‌های دیگر برای ایجاد ظاهری متعادل استفاده کنید. طبق روانشناسی رنگ دفتر کار از این رنگ می‌توانید در اتاق‌های جلسات، لابی و فضاهای کار مشترک استفاده کنید.

قرمز: قرمز در روانشناسی رنگ در محیط به عنوان رنگی جسور و با اعتماد به نفس شناخته می‌شود. تاثیر رنگ قرمز در محیط به قدری است که می‌تواند ضربان قلب، جریان خون و اشتهای افراد را افزایش دهد. در نتیجه رنگ قرمز باعث ایجاد انرژی بیشتر در محیط کار خواهد شد. در استفاده از این رنگ در محیط کار توجه داشته باشید که مقدار زیاد آن می‌تواند منجر به سردرد، عصبانیت و پرخاشگری شود. به همین علت در میان رنگ های مناسب دفتر کار ، قرمز در رده پایین‌تری قرار می‌گیرد و باید از آن کمتر استفاده شود.

steelhamoon desk3 235x300 - آشنایی با تاثیر رنگ ها در محیط کار

سبز: سبز رنگی آرامش‌بخش است و تعادل بین بدن، ذهن و احساسات را برقرار می‌کند. بنابراین رنگ سبز اغلب با بهره‌وری و خلاقیت بالا همراه است.

این مورد تناژهای مختلف سبز را به انتخابی محبوب برای فضاهای کاری تبدیل کرده‌ است. در طراحی دفتر کار خود می‌توانید سبز را از طریق استفاده از گیاهان و همچنین در رنگ دیوارها یا مبلمان به کار ببرید.

زرد: رنگ زرد می‌تواند حس‌هایی مانند شادی، مثبت اندیشی و خوش بینی را به ذهن القا کند. در محیط کار برای تقویت خلاقیت افراد و تشویق آن‌ها به کار گروهی، حتما از این رنگ استفاده کنید. با این حال، باید ذکر کنیم که استفاده بیش از حد از رنگ زرد نیز می‌تواند منجر به خستگی چشم و بی‌انگیزگی شود، بنابراین باید در مصرف آن اعتدال را رعایت کرد.

بنفش: رنگ بنفش اغلب با تجمل، خلاقیت و آرامش همراه است. استفاده از بنفش در ترکیب با سایر رنگ‌ها، برای افزودن حس آرامش به محل کار ایده فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

روانشناسی-رنگ-دفتر-کار
تصویر شماره 3 – در روانشناسی رنگ دفتر کار ، سفید یکی از بهترین رنگ‌ها برای طراحی اتاق کنفرانس، لابی و فضای کار مشترک می‌باشد.

عوامل موثر در انتخاب رنگ مناسب برای دفتر کار

در مجموع می‌توان گفت که تاثیر رنگ در محیط کار بسیار زیاد است. اما رنگ‌هایی که برای محل کار خود انتخاب می‌کنید به عوامل مختلفی از جمله هویت برند شرکت، نوع فعالیتی که در آن فضای کاری انجام می‌شود و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد. با این حال، روانشناسی رنگ در محیط کار اطلاعات مفیدی در طراحی دفتر کار به شما خواهد داد.

arvand executive office chair 6014 model1 235x300 - آشنایی با تاثیر رنگ ها در محیط کار

اگر در حال طراحی و تجهیز دفتر کار خود هستید، از مواردی که در مطلب امروز در رابطه با تاثیر رنگ در محیط کار گفته شد می‌توانید استفاده کنید. ما در فروشگاه آنلاین هوم استایل انواع مبلمان اداری استاندارد و ارگونومیک را از برترین برندها و تولید کنندگان ایرانی شرکت مبل اروند، صنایع نظری و استیل هامون ارائه می‌کنیم. با بازدید از این بخش، می‌توانید انواع میز و صندلی‌های مناسب برای محل کار را مشاهده و بررسی نمایید.