وجود یک اتاق کار در منزل به افراد کمک می‌کند که با تمرکز بیشتر، پروژه‌های کاری خود را پیش ببرند. با لحاظ کردن مواردی در طراحی این اتاق کار می‌توان انگیزه و بهره‌وری را بالاتر برد و به زیباتر شدن دکوراسیون نیز کمک کرد. مبلمان اصلی فضای کار خانگی یک میز کار یا میز تحریر و یک صندلی است. به عبارت دیگر حتی در یک آپارتمان کوچک نیز می‌توانید بخشی را به کار و مطالعه اختصاص دهید. اگر می‌خواهید بدانید این امر چگونه ممکن است، در ادامه این مطلب از هوم استایل با ما همراه باشید. در مطلب امروز به چند نکته کلیدی برای طراحی یک فضای کار جذاب و کاربردی می‌پردازیم.  

از فضاها به صورت چند منظوره استفاده نمایید

اگر مساحت آپارتمان شما محدود است می‌توانید طراحی فضای کار را در یکی از اتاق‌های منزلتان انجام دهید. به طور کلی طراحی اتاق‌ها به صورت چند منظوره ایده خوبی برای خانه‌های کوچک است. به این منظور می‌توانید به کمک یک میز تحریر و صندلی، فضای کار را در اتاق خواب یا اتاق نشیمن ترکیب کنید. این ایده باعث می‌شود که از فضای موجود نهایت استفاده را ببرید.  

اتاق-کار
تصویر شماره 1 – در آپارتمان‌های کوچک می‌توانید به کمک پارتیشن‌ها یا قفسه‌ها بخشی از فضا را به اتاق کار اختصاص دهید.

در طراحی اتاق کار در منزل نیازهای خود را در نظر بگیرید

فضای کار در منزل باید محیطی آرام و مناسب برای انجام امور مربوط به شغل شما باشد. بنابراین پیش از خرید وسایل اتاق کار به نیازهای خود فکر کنید. چه نوع فضایی به شما آرامش می‌دهد؟ به چه سبک دکوراسیونی علاقه دارید؟ چه مدت از روز را به کار اختصاص می‌دهید؟ پاسخ به این پرسش‌ها باعث می‌شوند که طراحی فضای کار، ساده‌تر و متناسب با سلیقه و خواسته‌های شما انجام شود.

یک دیوار شاخص طراحی کنید

استفاده از کاغذ دیواری برای همه دیوارها می‌تواند دکوراسیون را بیش از حد شلوغ کند. اما اگر تنها در یکی از دیوارها از کاغذ دیواری یا یک طرح خاص استفاده کنید، به عنصری شاخص در طراحی تبدیل خواهد شد. از طرفی پس از همه‌گیری ویروس کرونا بسیاری از شرکت‌ها، دورکاری و بخش آنلاین خود را توسعه داده‌اند و بسیاری از جلسات کاری همچنان آنلاین برگزار می‌گردند. به همین علت طراحی یک دیوار شاخص می‌تواند پس زمینه خوبی برای جلسات کاری شما نیز ایجاد نماید.

دکوراسیون-اتاق-کار
تصویر شماره 2 – طراحی شاخص یکی از دیوارها در دکوراسیون اتاق کار، محل مناسبی برای شرکت در جلسات آنلاین به وجود خواهد آورد.

مبلمان مورد نیاز اتاق کار

پس از مشخص شدن فضای کار و اندازه‌گیری مساحت آن، نوبت به خرید مبلمان و وسایل می‌رسد. اگر اتاق کار مجزایی دارید، امکان افزودن وسایل مختلف را خواهید داشت. اما اگر مساحت منزل شما محدود است و قصد دارید بخشی از یک اتاق را به فضای کار اختصاص دهید، باید با دقت بیشتری انتخاب کنید. به طور کلی یک میز کار مناسب، کمد و قفسه‌هایی برای ذخیره‌سازی و نظم بخشیدن به دکوراسیون، یک صندلی و چراغ مطالعه از وسایل ضروری اتاق کار در منزل هستند. در ادامه نکاتی برای انتخاب بهتر این وسایل را بررسی خواهیم کرد.

میز کار

یکی از اولین وسایلی که در فضای کار باید در نظر بگیرید میز تحریر است. ساعات کاری، مقدار وسایل و مساحت موجود از جمله عوامل موثر بر ابعاد میز کار هستند. همچنین باید بهترین مدل میز را با توجه به نیازهای خود مشخص نمایید. ممکن است یک میز L شکل متناسب با نوع کار شما باشد در حالی که فرد دیگری یک میز مستطیلی را ترجیح دهد.

میز تحریر مونتاژی
میز تحریر مونتاژی

صندلی کار

علاوه بر میز، صندلی کار نیز یکی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها برای داشتن یک فضای کاری است. یک صندلی خوب در هنگام نشستن از ستون فقرات و شانه‌های شما محافظت می‌کند. پیش از خرید، از ویژگی‌هایی مانند امکان چرخش و کیفیت ساخت آن مطمئن شوید. ارگونومیک بودن صندلی نیز مورد دیگری است که باید مورد توجه قرار دهید. صندلی‌های ارگونومیک قابلیت تنظیم ارتفاع و همچنین پشتی راحت و استانداردی دارند که نشستن به مدت طولانی را آسان می‌کنند.

صندلی مدیریتی اروند با روکش چرم یا پارچه
صندلی مدیریتی اروند با روکش چرم یا پارچه

کمدهای مناسب

مورد دیگری که در اتاق کار در منزل اهمیت دارد، وجود فضای کافی برای پوشه‌ها و اسناد کاری است. فضای ذخیره‌سازی به مرتب ماندن فضا، نظم بیشتر و در نتیجه تمرکز بهتر شما کمک خواهد کرد. به این منظور می‌توانید تعدادی قفسه و کمد با ابعاد مناسب را به فضای کار خود بیفزایید.

نورپردازی اتاق کار

نورپردازی دفتر کار برای داشتن ساعات کاری موثر و با بهره‌وری بالا بسیار کلیدی است. این نورپردازی باید به گونه‌ای انجام شود که شما بتوانید بدون فشار بر چشم‌هایتان کار کنید. برای داشتن نورپردازی مناسب باید از چند لایه یا منبع نور استفاده نمایید. یک منبع نور مرکزی، یک چراغ دیواری و یک چراغ مطالعه به شما امکان می‌دهند که با توجه به زمان کار و نیاز خود، نور را تنظیم کنید. نکته قابل توجه دیگر این است که بهتر است میز کار خود را نزدیک به پنجره قرار دهید و از نور روز حداکثر بهره را ببرید.

میز-کار
تصویر شماره 3 – قرار دادن میز کار در کنار پنجره، امکان دسترسی به نور روز را برای شما فراهم می‌کند.

افزودن نشیمن به فضای کار

اگر در اتاق کار خود فضای کافی در اختیار دارید، بد نیست که نشیمن کوچکی رادر طراحی آن در نظر بگیرید. این فضا می‌تواند به عنوان محلی برای جلسات کاری غیر رسمی یا استراحت شما به کار رود. داشتن یک نشیمن کوچک با چند مبل راحتی و یک میز جلو مبلی فضا را راحت‌تر و صمیمانه‌تر خواهد کرد.

داشتن یک اتاق کار در منزل می‌تواند زندگی شغلی شما را بهبود ببخشد و توسعد دهد. اگر چنین فضایی در منزلتان ندارید می‌توانید به کمک نکاتی که در این مطلب گفتیم، این فضا را به راحتی ایجاد نمایید. برای خرید مبلمان مناسب فضای کار مانند میز تحریر و صندلی می‌توانید به بخش مبلمان دفتر کار در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید و از یک خرید آسان و مطمئن لذت ببرید.