بسیاری از افراد بیشتر فعالیت‌های روزانه خود از دور هم بودن با اعضای خانواده گرفته تا تماشای تلویزیون و حتی کار و مطالعه را در اتاق نشیمن انجام می‌دهند. بنابراین می‌توان گفت نشیمن یکی از فضاهایی است که اعضای خانواده زمان زیادی را در آن‌جا سپری می‌کنند. به همین علت می‌توان دکوراسیون پذیرایی و اتاق نشیمن را از مهم‌ترین بخش‌های دکوراسیون هر خانه دانست. از طرف دیگر اتاق نشیمن و پذیرایی معمولا اولین فضاهایی هستند که در دکور منزل ، طراحی می‌شوند. یک دکوراسیون پذیرایی حساب شده و زیبا به سرعت افراد را به سمت خود جذب می‌کند. اما طراحی این فضا به علت وجود گزینه‌های متعدد می‌تواند تا حدی دشوار و چالش‌برانگیز باشد. برای کمک به شما در این زمینه در مطلب امروز هوم استایل بهترین ایده‌های طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی و اتاق نشیمن را گردآوری کرده‌ایم. در ادامه مطلب امروز ما را همراهی کنید.

درست است که در طراحی دکوراسیون پذیرایی و نشیمن چند اصل بدیهی وجود دارد. اصولی مانند داشتن ست مبلمان مناسب یا میز تلویزیون؛ اما چند نکته کلیدی نیز وجود دارند که در داشتن یک فضای نشیمن دلپذیر مفید و موثر خواهند بود. به کمک نکاتی که در مطلب امروز به آن‌ها پرداخته خواهد شد به سادگی می‌توانید یک نشیمن کاربردی و زیبا طراحی کنید.

انتخاب مبلمان مناسب برای دکور منزل

چه بخواهید دکور منزل جدیدتان را از ابتدا طراحی کنید و چه قصد ایجاد تغییراتی در دکوراسیون فعلی را داشته باشید، یکی از گام‌های اولیه بررسی مبلمان و وسایل خواهد بود. برای انتخاب بهترین مبلمان باید توجه کنید که هر کدام از وسایل برای فضای شما مناسب هستند یا خیر. این مناسب بودن هم به لحاظ ابعاد و اندازه‌های وسایل و هم از نظر سبک و نوع طراحی آن‌ها باید بررسی شود. به یاد داشته باشید که انتخاب مبلمان راحتی مناسب می‌تواند دکوراسیون پذیرایی منزل شما را چندین درجه بهتر کند. همان‌طور که انتخاب مبلمان نامناسب می‌تواند دکوراسیون فضای نشیمن را چندین درجه تنزل دهد.

یک نقطه کانونی تعیین کنید 

نقطه کانونی هر اتاق قسمتی است که وقتی افراد برای اولین بار وارد آن‌جا می‌شوند، نگاهشان به آن سمت کشیده می‌شود. برای روشن‌تر شدن مفهوم نقطه کانونی چند مثال‌ را با هم بررسی می‌کنیم. یک اتاق نشیمن با مبلمان خنثی را در نظر بگیرید که یک شومینه زیبا با تزئینات خاص در آن قرار دارد. این شومینه همان نقطه کانونی این نشیمن خواهد بود. یک آینه بزرگ با قاب منحصر به فرد، یک مبلمان راحتی با طراحی خاص یا یک تابلوی نقاشی با رنگ‌های چشمگیر نیز نمونه‌های دیگری از نقاط کانونی در دکور منزل هستند.

پس از مشخص شدن نقطه کانونی دکوراسیون داخلی پذیرایی، سایر وسایل و مبلمان را با توجه به آن و به صورت هماهنگ و منسجم انتخاب کنید.

نقطه-کانونی-دکوراسیون-پذیرایی
تصویر شماره 1 – در طراحی دکوراسیون پذیرایی بهتر است یک نقطه کانونی مانند شومینه یا یک تابلوی نقاشی زیبا را در نظر داشته باشید.

پالت رنگ دکوراسیون پذیرایی را مشخص نمایید

انتخاب یک پالت رنگ، یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی دکوراسیون هر فضا محسوب می‌شود. فرقی نمی‌کند که به پالت‌های مونوکروم (طیف‌هایی از یک رنگ) علاقه داشته باشید یا از ترکیب رنگ‌های مختلف لذت ببرید، در هر صورت پیش از انتخاب وسایل و مبلمان باید پالت رنگی فضا را مشخص کنید. داشتن یک پالت رنگ مشخص، انتخاب وسایل را تا حد زیادی برای شما ساده‌تر خواهد کرد. این کار به شما یک چارچوب کلی برای طراحی دکوراسیون نیز خواهد داد.

در انتخاب رنگ‌های پالت اتاق نشیمن و پذیرایی توجه داشته باشید که آن‌ها می‌توانند بر احساسات افراد حاضر در فضا تاثیر بگذارند. به همین علت بهتر است از رنگ‌های بسیار گرم یا بسیار سرد به صورت مونوکروم استفاده نکنید. رنگ‌های خنثی می‌توانند گزینه مناسبی برای دیوارها و کف اتاق نشیمن باشند. این رنگ‌ها زمینه و بستر مناسبی برای قرار دادن مبلمان و اکسسوری‌ها فراهم خواهند کرد.

در مجموع سعی کنید که در پالت رنگ فضاهای منزل خود حسی متعادل به وجود آورید. به عنوان مثال اگر از رنگ آبی که یک رنگ سرد است برای دیوارها استفاده می‌کنید، به کمک مبلمان یا فرش‌هایی با زمینه رنگی گرم، فضا را متعادل کنید.

حفظ تعادل میان عملکرد و زیبایی

مورد دیگری که در طراحی باید مد نظر داشته باشید، توجه به تعادل میان عملکرد و زیبایی است. به عبارت دیگر اتاق‌ نشیمن یا پذیرایی شما همان‌قدر که زیبا و جذاب است، باید کاربردی نیز باشد. برای داشتن یک نشیمن کاربردی از تعدادی شلف و کتابخانه برای ذخیره‌سازی وسایل اضافی استفاده کنید. همچنین در انتخاب مبل‌ها حتما راحت بودن آن‌ها را نیز در نظر بگیرید.

دکوراسیون-منزل
تصویر شماره 2 – انتخاب کفپوش، دیوارپوش و پرده‌های مناسب از جمله مواردی هستند که در طراحی دکوراسیون منزل باید مورد توجه قرار دهید.

به رنگ و پوشش دیوارها و سقف توجه داشته باشید

از آنجایی که اتاق نشیمن و پذیرایی یکی از فضاهای عمومی خانه‌ است و همه افراد از آن استفاده می‌کنند، در انتخاب رنگ و پوشش دیوارها و سقف آن باید به دقت عمل کرد. برای پوشش دیوارها می‌توانید از انواع کاغذدیواری، رنگ‌های مناسب یا دیوارپوش‌های جذاب استفاده نمایید. دیوارپوش‌ها و کاغذدیواری‌ها می‌توانند علاوه بر رنگ، بافت جذابی نیز به دکوراسیون پذیرایی منزل شما اضافه کنند.

توجه به تزئینات و جزئیات در طراحی دکوراسیون پذیرایی

منظور از تزئینات و جزئیات در طراحی داخلی، قرنیزها، سقف‌های کاذب و تزئینات دیگر در سقف، کف یا دیوارها است. این تزئینات می‌توانند محل برخورد دیوارها و کف یا تیرهای سقف را بپوشانند و به زیباتر شدن دکوراسیون نیز کمک کنند. با توجه به سبک دکور منزل خود می‌توانید از عناصر و جزئیات کلاسیک، مدرن یا روستیک استفاده نمایید.

از یک کفپوش شیک و راحت استفاده کنید

مورد مهم دیگری که در اتاق نشیمن و پذیرایی اهمیت دارد، انتخاب یک پوشش مناسب برای کف است. کفپوش فضای نشیمن باید بادوام و مقاوم باشد. همچنین این کفپوش باید ظاهر زیبایی داشته باشد و به جذابیت بیشتر دکوراسیون نیز کمک کند.

کفپوش‌های با رنگ‌های خنثی باعث تمرکز بیشتر بر فرش‌ها و قالیچه‌ها می‌شوند. سرامیک‌ها و پارکت‌ها از انواع محبوب کفپوش برای اتاق نشیمن و پذیرایی هستند.

چیدمان صحیح مبلمان در دکوراسیون نشیمن

همان‌طور که اشاره شد اتاق‌های نشیمن، فضایی برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده هستند. بنابراین بهتر است چیدمان مبلمان این فضا به صورتی انجام شود که افراد بتوانند به راحتی با هم گفتگو کنند. برای این کار باید مبل‌ها را مقداری با فاصله از دیوارها بچینید. همچنین آن‌ها را با فاصله‌ای متناسب از یکدیگر قرار دهید.

اگر اتاق نشیمن منزل شما بزرگ است، می‌توانید از دو ست مبلمان در آن استفاده کنید. خرید یک مبل ال در کنار ست مبلمان رسمی به داشتن فضایی صمیمانه و راحت کمک خواهد کرد. استفاده از پاف و اتومان نیز به شما امکان می‌دهد که فضای نشستن بیشتری در اتاق پذیرایی منزلتان داشته باشید.

به نورپردازی دکوراسیون پذیرایی فکر کنید

نورپردازی یکی دیگر از نکات کلیدی در طراحی نشیمن و پذیرایی است. نورپردازی در اتاق نشیمن باید به گونه‌ای انجام شود که به ایجاد حالتی آرامش‌بخش و راحت بینجامد. به این منظور بهتر است که نورپردازی را در چند لایه‌ انجام دهید. در نورپردازی لایه‌ای به یک منبع نور مرکزی نیاز خواهید داشت. سپس از لایه‌های نوری دیگر مانند چراغ‌های دیواری و همچنین آباژورها برای تکمیل نورپردازی استفاده کنید.

فضایی برای قرار دادن تلویزیون طراحی کنید

تماشای فیلم‌، سریال و سایر برنامه‌های سرگرم‌کننده یکی از فعالیت‌های معمول در اتاق نشیمن است. اگر شما نیز در اتاق نشیمن منزلتان تلویزیون تماشا می‌کنید، حتما فضایی برای قرار دادن تلویزیون در نظر بگیرید. میزهای تلویزیون می‌توانند همراه با قفسه و کشو طراحی شوند. به این ترتیب عملکردی دو گانه خواهند داشت و امکان ذخیره‌سازی و نگهداری وسایل را نیز به شما خواهند داد.

دکوراسیون-داخلی-پذیرایی
تصویر شماره 3 – فضای قرار دادن تلویزیون در دکوراسیون داخلی پذیرایی می‌تواند در ترکیب با کتابخانه و شلف‌ها طراحی شود.

استفاده از اکسسوری‌ها و لوازم دکوراتیو در دکوراسیون اتاق نشیمن

مورد دیگری که در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی و نشیمن نقش موثری ایفا می‌کند، استفاده از اکسسوری‌ها و لوازم دکوراتیو است. برای داشتن یک اتاق نشیمن جذاب می‌توانید یکی از دیوارها را به نصب تابلوهای نقاشی اختصاص دهید و به این ترتیب یک گالری کوچک در خانه داشته باشید. استفاده از کوسن‌ها، مجسمه‌های کوچک و انواع شمع نیز به جذابیت بیشتر دکوراسیون این فضاها کمک خواهند کرد.

در خانه‌های با پلان باز، زون‌های فضایی را مشخص کنید

اگر فضای نشیمن و پذیرایی منزل شما به صورت پلان باز طراحی شده است، می‌توانید به کمک روش‌هایی این فضای یکپارچه را تقسیم‌بندی کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از پارتیشن‌ها و دیوارهای جداکننده است. پارتیشن‌ها به راحتی قابل جابه‌جایی و جمع شدن هستند و هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‌ها را به محل دیگری انتقال دهید. همچنین تنوع زیاد در رنگ، بافت و متریال استفاده شده در ساخت آن‌ها نیز باعث شده است که برای سبک‌های مختلف دکوراسیون گزینه‌های متعددی وجود داشته باشد.

روش دیگر زون‌بندی در پلان باز استفاده از دو پالت رنگی مختلف است. به عنوان مثال می‌توانید پالت رنگ فضای ناهارخوری را متفاوت از نشیمن انتخاب نمایید.

از پرده‌ها غافل نشوید

استفاده از پرده‌ها می‌تواند باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا یا بلندتر به نظر رسیدن سقف شود. انواع پرده علاوه بر نقش عملکردی خود برای تنظیم نور، می‌توانند عنصری تزئینی در دکوراسیون نیز باشند. پرده پانچ، پرده زبرا و شیدرول چند نوع از محبوب‌ترین مدل‌های پرده هستند.‌

یک فرش مناسب برای دکوراسیون پذیرایی

یکی دیگر از نکات مهم در دکوراسیون هر فضا انتخاب فرش مناسب است. فرش هر اتاق باید اندازه و ابعادی متناسب با فضا داشته باشد. در واقع فرش شما نباید خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد. مورد بعدی طرح فرش یا قالیچه است که می‌تواند با توجه به سبک دکوراسیون، از نقوش مدرن یا سنتی انتخاب شود.

دکوراسیون-پذیرایی
تصویر شماره 4 – استفاده از فرش مناسب یکی از نکات کلیدی در دکوراسیون پذیرایی و اتاق نشیمن هر خانه است.

در مطلب امروز به نکات و ایده‌هایی برای طراحی دکوراسیون پذیرایی و نشیمن پرداختیم. با استفاده از مواردی که در این مطلب گفته شد می‌توانید بهترین طراحی دکور منزل را انجام دهید. وسایل و مبلمان برای دکوراسیون نشیمن و پذیرایی انواع مختلفی از پرده، لوستر و فرش گرفته تا ست مبلمان و میز جلو مبلی را شامل می‌شوند. تنوع و تعداد زیاد این وسایل می‌تواند خرید را تا حدی دشوار و وقت‌گیر کند. اما اگر از یک فروشگاه آنلاین که تمام وسایل دکور منزل را ارائه می‌دهد، خرید کنید تا حد زیادی در وقت و هزینه‌های شما صرفه‌جویی خواهد شد. فروشگاه آنلاین هوم استایل انواع وسایل مورد نیاز در دکوراسیون پذیرایی و نشیمن را با کیفیت بالا و به صورت دسته‌بندی شده به فروش می‌رساند. با مراجعه به هر بخش می‌توانید محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید و در زمانی کوتاه تحویل بگیرید.