اتاق‌های خواب فضاهایی کاملا خصوصی هستند و طراحی آن‌ها نیز بسیار شخصی است. به همین دلیل بسیار مهم است که اتاق خود را به گونه‌ای تزئین کنید که مطابق با سلیقه و نیاز شما باشد. در صورتی که دیزاین اتاق خواب به درستی انجام شود، انرژی روزانه و آرامش شبانه را برای شما تامین خواهد کرد. اتاق مستر یکی از انواع اتاق‌های خواب است که مساحت و امکانات بیشتری دارد. در نتیجه برای طراحی این اتاق باید دقت کافی داشت و جنبه‌های مختلف را در نظر گرفت. در مطلب امروز هوم استایل ایده‌ها و نکاتی را برای طراحی اتاق خواب مستر با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. اگر می‌خواهید بدانید اتاق مستر چیست و چگونه باید دکوراسیون آن را طراحی کنید تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

اتاق مستر چیست ؟

پیش از آنکه به نکات مهم در دیزاین اتاق خواب مستر بپردازیم، باید به طور دقیق با معنای آن آشنا شویم. اتاق مستر معمولا به بزرگ‌ترین اتاق خواب هر خانه گفته می‌شود. این اتاق علاوه بر مساحت بیشتر، امکاناتی مانند حمام و سرویس بهداشتی مجزا نیز دارد. در طراحی اتاق‌های مستر راحتی و آرامش کاربران در اولویت قرار دارد. در ادامه چند نکته اساسی را در رابطه با طراحی این اتاق‌ها بررسی خواهیم کرد.

فضای اتاق را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

یکی از ایده‌هایی که در طراحی اتاق‌های مستر بسیار رایج است، تقسیم‌بندی اتاق به بخش‌های کوچک‌تر است. با این کار امکان داشتن چند عملکرد مختلف وجود خواهد داشت. به عنوان مثال می‌توانید بخش اصلی را به تخت و فضای خواب اختصاص دهید و بخش دیگری را به عنوان فضای کار و مطالعه یا یک نشیمن کوچک در نظر بگیرید. با توجه به نیازها و خواسته‌های کاربران بخش‌های دیگری نیز می‌توانند به اتاق اضافه شوند.

اتاق-مستر
تصویر شماره 1 – یکی از ایده‌های کاربردی و جذاب در طراحی اتاق مستر در نظر گرفتن بخش‌هایی برای مطالعه و نشیمن در کنار فضای خواب می‌باشد.

طراحی سرویس بهداشتی

همان‌طور که گفته شد یکی از ویژگی‌های اتاق‌های مستر، وجود یک سرویس بهداشتی مجزا است. در طراحی این حمام و سرویس بهداشتی باید به هماهنگی میان آن با دیزاین اتاق خواب توجه کنید. از طرفی مهم است که این سرویس را به عنوان یک فضای مشخص و مجزا در نظر بگیرید و در طراحی آن دقت کافی داشته باشید. بنابراین بهتر است در طراحی سرویس اتاق خواب مستر، رنگ‌های مکمل یا تناژهای مشابه مبلمان اتاق را به کار ببرید. در طراحی این سرویس با توجه به مساحت و بودجه می‌توان از دوش، وان و جکوزی استفاده کرد.

وان و جکوزی آماده لادر مدل ۷۶۷
وان و جکوزی آماده لادر مدل ۷۶۷

فضای ذخیره‌سازی کافی

بیشتر افراد در آپارتمان‌های امروزی با مشکل کمبود جا برای نگهداری وسایل خود مواجه هستند. این مشکل در اتاق‌های خواب به دلیل وجود لوازم و وسایل شخصی نمود بیشتری نیز می‌یابد. برای حل این مسئله باید در طراحی اتاق، فضایی را به کمدها و دراورها اختصاص دهید.

دراور چوبی تولیکا مدل کیا
دراور چوبی تولیکا مدل کیا

بهتر است برای طراحی کمدها زمان کافی صرف کنید و بر اساس نیازهای خود آن‌ها را به فضایی کاملا کاربردی تبدیل نمایید. در داخل کمد نیز می‌توانید از سبدها و نظم‌دهنده‌ها برای مرتب نگه‌داشتن وسایل موجود کمک بگیرید.

دیزاین-اتاق-خواب
تصویر شماره 2 – در نظر گرفتن کمدهای جادار در دیزاین اتاق خواب باعث ایجاد ظاهری منظم و مدرن خواهد شد.

پالت رنگ اتاق خواب مستر

عواملی که در انتخاب پالت رنگ اتاق خواب نقش دارند را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: تاثیر رنگ‌ها و سلیقه افراد. در علم روانشناسی رنگ، تاثیر رنگ‌های مختلف بر رفتار انسان‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. به همین علت توجه به یافته‌های این علم در طراحی داخلی و دکوراسیون اهمیت ویژه‌ای دارد. در اتاق‌های خواب، معمولا استفاده از رنگ‌های ملایم و آرامش‌بخش توصیه می‌شود. بنابراین بهتر است در پالت رنگی این فضا چند رنگ خنثی و ملایم به عنوان رنگ‌های اصلی وجود داشته باشد. مورد دیگر توجه به هماهنگی رنگ‌ها میان مبلمان بخش‌های مختلف اتاق است. به عبارت بهتر، بخش خواب، نشیمن، کار و سرویس بهداشتی باید از طریق رنگ‌ها با یکدیگر پیوند داشته باشند.

طراحی امروزی اتاق خواب

نکته دیگری که در دیزاین اتاق خواب باید مورد توجه قرار دهید، به کار بردن عناصری است که ظاهری امروزی و معاصر داشته باشند. این کار به ایجاد فضایی الهام‌بخش و دلپذیر کمک خواهد کرد. یکی از ایده‌های مناسب برای طراحی امروزی استفاده از کمدهای توکار است که در ترکیب با آینه‌های قدی ساخته می‌شوند. آینه‌ها به داشتن فضایی روشن و دلباز کمک می‌کنند و حس و حالی مدرن به اتاق می‌بخشند. ایده دیگر استفاده از لمسه‌کاری در دیوار پشت تخت خواب است. این کار ظاهری لوکس و امروزی به اتاق مستر می‌دهد که با نقش آن در خانه تناسب دارد.

طراحی-اتاق-مستر
تصویر شماره 3 – لمسه کاری یا استفاده از پنل‌های پارچه‌ای و چرمی در پشت تخت خواب از ایده‌های لوکس در طراحی اتاق‌های مستر است.

طراحی فضای نشیمن در دیزاین اتاق خواب

اگر در اتاق خواب خود فضای زیادی برای طراحی نشیمن ندارید، به کمک یک مبل تک یا صندلی نیز می‌توانید فضای مناسبی به وجود آورید. ایده دیگری که در این مورد وجود دارد استفاده از فضای زیر پنجره برای ایجاد یک نشیمن دنج است. این نشیمن کوچک، محیط آرامی برای استراحت و صرف چای و قهوه عصرانه فراهم می‌کند.

انتخاب پرده برای پنجره‌ها

مورد دیگری که در دکوراسیون اتاق خواب اهمیت دارد، پرده‌ها هستند. بهتر است در اتاق خواب، چند لایه پرده داشته باشید. به این ترتیب قادر خواهید بود نور را تنظیم کنید و خواب راحت و آرامی داشته باشید. اگر به دنبال داشتن اتاقی با ظاهری مدرن هستند، پرده‌های پانچ ساده به ویژه با رنگ‌های روشن گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. در سبک‌های کلاسیک می‌توانید از پرده‌های طرح‌دار با تزئینات بیشتر استفاده کنید.

پرده پانچ حریر و مخمل ساده طرح دنیرا
پرده پانچ حریر و مخمل ساده طرح دنیرا

اتاق مستر یکی از فضاهای مهم در آپارتمان‌های امروزی است که در آرامش و سلامت روانی افراد نقشی اساسی ایفا می‌کند. به همین علت توجه به چگونگی طراحی اجزا آن و صرف مقداری هزینه بیشتر برای طراحی، تصمیمی درست و منطقی خواهد بود. در مطلب امروز به اتاق خواب مستر و ایده‌هایی برای طراحی آن پرداختیم. به کمک این ایده‌ها و با در نظر گرفتن نیازها و امکانات خود، می‌توانید دیزاین اتاق خواب خود را به بهترین شکل انجام دهید. برای خرید مبلمان مناسب و باکیفیت اتاق خواب نیز می‌توانید به بخش مبلمان اتاق خواب در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید.