تاثیر رنگ کفپوش و پارکت کف در دکوراسیون داخلی معمولا نادیده گرفته می‌شود. این در حالی است که این عنصر دکوراسیون نقش مهمی در فضا ایفا می‌کند. برای واضح‌تر شدن اهمیت انواع کفپوش به مساحتی که کف بنا اشغال کرده است، فکر کنید. واقعیت این است که کف یکی از سطوح اصلی هر خانه است. بنابراین کفپوش‌ها نیز با سطح وسیع خود تاثیر به سزایی بر طراحی داخلی دارند. در مطلب امروز هوم استایل اهمیت این عناصر دکوراسیون را بیشتر بررسی خواهیم کرد. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

پیش از هر چیز توجه داشته باشید که در زمان انتخاب کفپوش باید جنبه‌های مختلف آن را در نظر بگیرید. دوام، جنس، رنگ و هزینه برخی از مواردی هستند که باید مد نظر قرار دهید. همچنین برای یک خرید بهتر، انواع کفپوش‌ها را مقایسه کنید. به این ترتیب با مزایا و معایب هر یک آشنا خواهید شد و انتخاب بهتری خواهید داشت.

آشنایی با انواع کفپوش

پارکت کف

انواع پارکت از کفپوش‌های محبوب و پرطرفدار به حساب می‌آیند. پارکت‌ها ظاهری زیبا و گرم به منازل می‌بخشند. علاوه بر این تمیز کردن و نگهداری از آن‌ها نسبتا ساده است. مزیت دیگر پارکت‌ها، تطبیق‌پذیری آن‌ها است. به عبارت دیگر این کفپوش‌ها با سبک‌های مختلف دکوراسیون و انواع مبلمان به خوبی ست می‌شوند. به همین علت انواع پارکت یک گزینه مطمئن برای هر خانه‌ای خواهند بود.

پارکت لمینیت veno کد 9508 Milano Oak
پارکت لمینیت veno کد 9508 Milano Oak

موکت‌، فرش و قالیچه

نوع دیگری از کفپوش‌ها، موکت‌ها، فرش‌ها و قالیچه‌ها هستند. برخی از انواع این کفپوش‌ها با هزینه‌ای مناسب و مقرون به صرفه‌ قابل خریداری هستند. موکت‌ها و فرش‌ها علاوه بر نرمی و لطافت، تنوع بسیار زیادی نیز دارند. به همین علت برای هر سبک‌ دکوراسیون می‌توانید نوع مناسبی از آن‌ها را تهیه کنید.

رنگ-کفپوش
تصویر شماره 1 – اگر تنوع طرح و رنگ کفپوش برای شما اهمیت دارد، موکت‌ها، فرش‌ها و قالیچه‌ها انتخاب خوبی برای منزلتان خواهند بود.

سرامیک

سرامیک‌ها نیز یکی از انواع کفپوش بسیار پرکاربرد هستند. سرامیک‌ها به علت دوام و مقاومت بالا در بسیاری از خانه‌های امروزی به کار می‌روند. این کفپوش‌ها مانند پارکت کف بافت و حس طبیعی ندارند. اما مانند پارکت‌ لمینیت به سادگی تمیز می‌شوند. همچنین در برابر رطوبت نیز مقاومت بالایی دارند.

انواع-کفپوش
تصویر شماره 2 – سرامیک‌ها یکی از انواع کفپوش هستند که به دلیل مقاومت و دوام بالا جایگاه ویژه‌ای در دکوراسیون منازل یافته‌اند.

اهمیت کفپوش در طراحی داخلی

پس از مرور انواع کفپوش‌های محبوب و پرکاربرد، جنبه‌های موثر آن‌ها بر طراحی داخلی را بررسی می‌کنیم.

الگو و طرح کفپوش‌ها

نقوش و الگوی به کار رفته در انواع کفپوش یکی از جنبه‌های موثر در طراحی داخلی است. طرح کفپوش‌ها در ارتباط مستقیم با سبک و حال و هوای دکوراسیون منزل شما خواهد بود. بنابراین در هنگام انتخاب آن‌ها حتما به تناسب الگو و طرح به کار رفته با سبک دکوراسیون توجه کنید. در این رابطه مقیاس الگوها را نیز با مساحت اتاق مطابقت دهید. چرا که الگوها و طرح‌های شلوغ و بزرگ مقیاس برای فضاهای کوچک چندان مناسب نخواهند بود و باعث کوچک‌تر به نظر رسیدن فضا خواهند شد.

پارکت-کف
تصویر شماره 3 – در زمان خرید پارکت کف به متناسب بودن مقیاس طرح‌ها و همچنین رنگ پارکت با ابعاد فضا توجه کنید.

بافت کفپوش و پارکت کف

بافت کفپوش‌ها نیز مانند طرح و الگو تاثیر قابل توجهی بر دکوراسیون داخلی می‌گذارند. در واقع این جنبه از کفپوش‌ها می‌توانند حس و حال فضا را کاملا تغییر دهند. به عنوان مثال بافت پارکت‌ها با ظاهری گرم و طبیعی محیطی دنج و صمیمی ایجاد می‌کنند. این در حالی است که بافت سرامیک‌ها عموما با ظاهر سرد خود، برای دکوراسیون‌های مدرن و صنعتی مناسب هستند. از طرفی بافت کفپوش‌ها در ایمن بودن فضا نیز اهمیت دارند. مثلا موکت‌ها به علت سطح نرمی که دارند، برای اتاق‌های کودکان ایمن‌تر خواهند بود.

تاثیر رنگ کفپوش و پارکت کف بر دکوراسیون

رنگ‌ها را می‌توان از مهم‌ترین عناصر طراحی داخلی دانست. تاثیر قوی رنگ‌ها بر خلق و خوی افراد سبب شده است که طراحان داخلی همواره نگاه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشند. رنگ‌ها همچنین بر درک ما از ابعاد فضا نیز اثرگذار هستند. رنگ‌های روشن‌تر باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شوند. در صورتی که رنگ‌های تیره اتاق‌ها را کوچک‌تر نشان می‌دهند. بنابراین در زمان انتخاب رنگ کفپوش باید به ابعاد فضا توجه کنید. به طور کلی رنگ کفپوش‌ یکی از پایه‌های دکوراسیون محسوب می‌شود. البته باید اشاره کرد که رنگ در کنار بافت و طرح کفپوش‌ها، اثر ویژه خود را بر طراحی داخلی می‌گذارد.

پارکت لمینیت veno کد 9503 Castle Oak
پارکت لمینیت veno کد 9503 Castle Oak

انتخاب سبک کفپوش و پارکت کف

مورد دیگری که در دکوراسیون داخلی اهمیت دارد، سبک طراحی کفپوش‌ها است. به طور کلی سبک‌های کفپوش را می‌توان به دو دسته رسمی و غیر رسمی تقسیم کرد. در طرح‌های غیر رسمی الگوهای نامتقارن و منحنی شکل به چشم می‌خورد. این سبک کفپوش‌ها با سبک‌های دکوراسیون روستیک و بوهو به خوبی هماهنگ می‌شوند. در سبک رسمی کفپوش‌ها شاهد اشکال هندسی و متقارن هستیم. این طرح‌ها با سبک کلاسیک و مدرن تناسب دارند.

همان‌طور که در مطلب امروز گفته شد اهمیت انواع کفپوش در طراحی داخلی را نمی‌توان نادیده گرفت. معمولا در زمان طراحی دکوراسیون افراد ابتدا به رنگ دیوارها، لوسترها و مبلمان فکر می‌کنند. این در حالی است که کف یکی از اولین تاثیرها را بر افرادی که وارد خانه می‌شوند، می‌گذارد. از طرفی طرح، بافت و رنگ کفپوش‌ها اساس دکوراسیون را تشکیل می‌دهند. به عبارت دیگر کفپوش مانند بستری است که سایر عناصر بر روی آن قرار می‌گیرند. بنابراین وجود تناسب میان کفپوش، دیوارها و مبلمان یکی از اصول اساسی دکوراسیون هر فضا است. اگر قصد خرید پارکت کف یا انواع دیگر کفپوش‌ها را دارید می‌توانید به بخش پوشش کف و دیوار در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید.