از زمان ساخت خانه‌ها، انسان‌ها از درب و پنجره نیز استفاده می‌کرده‌اند. در سکونتگاه‌‌های اولیه این عناصر تنها به صورت منافذی در دیوارها اجرا می‌شدند. درها راهی برای ورود و خروج و پنجره‌ها محل ورود نور خورشید و هوای تازه و همچنین تهویه بوده‌اند. به مرور این عناصر تکامل پیدا کردند و در معماری اهمیت بیشتری یافتند. امروزه نقش درها و پنجره‌ها در طراحی خانه، تنها به مواردی که ذکر شد محدود نمی‌شود. علاوه بر این کاربردها، درب ورودی ساختمان و قاب پنجره ها بخشی از شخصیت بنا را نیز شکل می‌دهند. بنابراین درها و پنجره‌ها نشانگر هویت ساختمان‌ها نیز هستند و تنها وسیله‌ای برای ورود و خروج محسوب نمی‌شوند. همچنین این اجزا می‌توانند یک ساختمان را از بناهای مجاورش متمایز کنند.

این موارد اهمیت درب و پنجره را در طراحی نمای بیرونی ساختمان و همچنین طراحی داخلی روشن می‌کنند. به همین علت این اجزا نباید آخرین موارد طراحی نما یا طراحی داخلی باشند و بهتر است که در مراحل ابتدایی پروژه به آن‌ها فکر شود. در ادامه مطلب امروز هوم استایل به دلایل اهمیت در و پنجره در معماری بیشتر می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ارتباط فضای داخل و بیرون

یکی از نقش‌های مهم درب و پنجره ایجاد اتصال و ارتباط بین فضای داخل و خارج ساختمان است. به عبارت دیگر درها و پنجره‌ها پوشش و حفاظی هستند که در صورت نیاز باز یا بسته می‌شوند. با این باز و بسته شدن می‌توان نور و هوا را تامین کرد یا جلوی تابش شدید و شرایط آب و هوایی نامساعد را گرفت. نکته جالب توجه این است که بیشتر عناصر طراحی داخلی با عناصر موجود در نما متفاوت هستند و معمولا با یکدیگر ارتباط چندانی ندارند. اما پنجره‌ها عناصری هستند که هم در طراحی نما و هم در طراحی داخلی به طور مستقیم اثر می‌گذارند.

طراحی-درب-و-پنجره
تصویر شماره 1 – طراحی درب و پنجره اهمیت ویژه‌ای در معماری دارد؛ چرا که این عناصر هم در نما و هم در طراحی داخلی نقشی موثر ایفا می‌کنند.

اهمیت درب و پنجره در طراحی نما

همان‌طور که اشاره شد درها و پنجره‌ها بخش مهمی از ظاهر ساختمان و نمای آن را تشکیل می‌دهند. این عناصر علاوه بر شخصیت بخشیدن به بنا، می‌توانند در تعیین عملکردها نیز نقش داشته باشند. در واقع شکل پنجره‌ها تا حدی به مشخص شدن فضاهای مختلف کمک خواهد کرد. به همین دلیل انتخاب نوع و شکل درها و پنجره‌ها بسیار مهم است و کامل کننده پلان ساختمان خواهد بود.

نقش درب و پنجره در فضای داخلی

علاوه بر نما در طراحی داخلی نیز درها و پنجره‌ها نقش بسیار پررنگی دارند. وجود هماهنگی میان رنگ در و قاب پنجره با پالت رنگی هر فضا از نکاتی است که در طراحی دکوراسیون باید مورد توجه قرار داد. از طرفی پنجره‌ها به ورود نور و بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر رسیدن داخل بنا کمک می‌کنند. بنابراین تعیین محل قرارگیری آن‌ها باید به دقت انجام شود.

درب-و-پنجره
تصویر شماره 2 – درب و پنجره ها علاوه بر نقش عملکردی و ایجاد جذابیت ظاهری بر چگونگی چینش وسایل و مبلمان نیز موثر هستند.

در کنار زیبایی نما و دکوراسیون، پنجره‌ها و درها در سیرکولاسیون و مسیرهای حرکتی افراد نیز نقش خواهند داشت. همچنین این عناصر در چگونگی چیدمان مبلمان و محل قرارگیری لوازم روشنایی نیز تعیین‌کننده خواهند بود. به عنوان مثال محل قرارگیری درب اتاق خواب چگونگی چیدمان تخت خواب و پاتختی را مشخص خواهد کرد. در صورتی که درب اتاق خواب در محل نامناسبی قرار داشته باشد، رفت و آمد و چینش وسایل با مشکل مواجه خواهد شد.

داشتن چشم‌انداز در دکوراسیون

نقش دیگری که پنجره‌ها در طراحی داخلی ایفا می‌کنند، امکان داشتن چشم‌انداز در فضاهای داخلی است. این مورد تنها در ویلاها و خانه‌هایی با مناظر طبیعی اهمیت ندارد و در آپارتمان‌هایی که در بافت شهری قرار دارند نیز به همان اندازه مورد توجه است. شیشه‌های رفلکس که با فناوری‌های جدید تولید می‌شوند، علاوه بر دسترسی به چشم‌انداز، حریم خصوصی افراد داخل خانه را نیز حفظ می‌کنند. از طرف دیگر چشم‌انداز بیرونی می‌تواند به عنوان یک اثر هنری در نظر گرفته شود و در زیبایی دکوراسیون و دیوارها نیز نقش داشته باشد.

متریال درها و قاب پنجره

متریال استفاده شده در ساخت درها و قاب‌ پنجره‌ها بر طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین نمای ساختمان تاثیر مستقیم خواهند گذاشت. به عنوان مثال یک درب چوبی باعث گرم‌تر و دنج‌تر به نظر رسیدن خانه خواهد شد. در حالی که یک چهارچوب فلزی حس و حال صنعتی‌تری به فضا خواهد داد. به این ترتیب می‌توان گفت که متریال‌ها باید با توجه به سبک طراحی انتخاب شوند. به عنوان نمونه قاب پنجره سنگی بهترین گزینه برای نماهای با سبک کلاسیک و رومی خواهد بود. یک درب چوبی نیز انتخاب خوبی برای نماهای با سبک روستیک می‌باشد.

قاب پنجره یاقوت مدل SR-02
قاب پنجره یاقوت مدل SR-02

استفاده از اشکال و اندازه‌های مختلف

یکی از روش‌های جذاب برای ایجاد تنوع بصری، استفاده از درها و پنجره‌های با اشکال و اندازه‌های گوناگون است. بازی با اشکال و فضاها می‌تواند نتایج جالبی در طراحی داخلی به همراه داشته باشد و فضاها را از یکنواختی خارج کند. قاب‌های مستطیل و مربع شکل از محبوب‌ترین اشکال برای پنجره‌ها هستند. قاب‌های منحنی و دایره‌ای نیز می‌توانند در نما جذابیت بصری ایجاد کنند. این قاب‌ها در طراحی داخلی نیز فضاهای خاص و جالبی به وجود می‌آورند و باعث خواهند شد که چشم‌اندازها به شکلی متفاوت دیده شوند.

قاب-پنجره
تصویر شماره 3 – شکل قاب پنجره می‌تواند حال و هوای دکوراسیون را کاملا تغییر دهد و فضایی متفاوت به وجود آورد.

در مطلب امروز از اهمیت و نقش درب و پنجره در دکوراسیون و طراحی نما گفتیم. اهمیت این عناصر به حدی است که محل قرارگیری درب اتاق خواب یا آشپزخانه بر نحوه استفاده از این فضاها اثر می‌گذارد. متریال استفاده شده نیز موردی است که باید هماهنگ با سبک طراحی انتخاب شود، درب چوبی و قاب پنجره سنگی مثال‌هایی از متریال‌های پرکاربرد در این عناصر هستند. در هنگام خرید هر نوع از قاب پنجره و درب ساختمان، کیفیت را در اولویت قرار دهید. این عناصر به صورت مکرر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین علت باید با دوام باشند و از بهترین متریال‌ها ساخته شده باشند. در بخش درب و پنجره فروشگاه آنلاین هوم استایل می‌توانید انواع در و پنجره مورد نیاز پروژه خود را با کیفیت عالی و قیمت مناسب خریداری نمایید.