اگر به دنبال ایجاد فضایی لوکس و متفاوت در راهرو یا هال ورودی منزل خود هستید، استفاده از سنگ طرح فرش می‌تواند ایده خوبی باشد. این سنگ که با نام سنگ معرق نیز شناخته می‌شود، نوعی کفپوش طرح‌دار است. از این سنگ آنتیک علاوه بر فضاهای مسکونی می‌توان در هتل‌ها، راهروهای ورودی ادارات یا رستوران‌های لوکس نیز استفاده کرد. در مطلب امروز هوم استایل به سنگ طرح فرش و طرح‌ها و مدل‌های آن می‌پردازیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

سنگ-معرق
تصویر شماره 1 – استفاده از سنگ معرق در بناهای مختلف، فضایی جذاب و چشمگیر به وجود می‌آورد.

معرق چیست؟

شاید با شنیدن نام این سنگ از خود بپرسید که تفاوت آن با سنگ‌های دیگر چیست؟ و به طور کلی سنگ معرق چه ویژگی‌هایی دارد؟ غالبا کلمه معرق، آثار چوبی را به ذهن متبادر می‌کند. اما جالب است بدانید که معرق کاری تنها بر روی چوب انجام نمی‌شود و دامنه بسیار گسترده‌ای دارد. به طور کلی به کنار هم قرار دادن قطعات کوچکی که یک طرح یا تصویر بزرگ‌تر را ایجاد می‌کنند، معرق می‌گویند. معرق می‌تواند به وسیله چوب، فلز، کاشی و یا سنگ انجام شود.

تاریخچه هنر معرق

قدمت هنر معرق به مصر باستان بازمی‌گردد. در مصر باستان برخی از هنرمندان و صنعتگران اولین نمونه‌های معرق را تولید کردند. آن‌ها با استفاده از تکه‌های استخوان، عاج، چوب و سنگ آثار معرق را می‌ساختند. این هنر در طی سال‌ها و قرن‌ها تکامل یافت. در قرن چهاردهم میلادی و در کشور ایتالیا این هنر بسیار رایج شد و نمونه‌های بسیار زیبایی از مبلمان چوبی معرق تولید گردید. پس از آن و در قرن هفدهم و هجدهم نیز این هنر در کشور فرانسه به مسیر خود ادامه داد. در این دوران مبلمان تشریفاتی و لوکس را با استفاده از معرق کاری تولید می‌کردند. در ایران نیز نمونه‌های زیبایی از این هنر در بناهای مختلف که در دوره‌های تاریخی متفاوت ساخته شده‌اند، باقی مانده است.

سنگ طرح فرش چیست؟

سنگ‌های معرق با کنار هم قرار گرفتن برش‌هایی از سنگ‌های مختلف ساخته می‌شوند. این برش‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و طرح مشخصی را می‌سازند. پس از اتصال قطعات به یکدیگر با چسب مخصوص، سطحی صاف و یکدست ایجاد خواهد شد.

سنگ-طرح-فرش
تصویر شماره 2 – سنگ طرح فرش انتخاب مناسبی برای کفپوش فضاهای پر رفت و آمد و لوکس به شمار می‌آید.

برای ساخت این آثار زیبا، معمولا از انواع سنگ آنتیک و گران قیمت استفاده می‌شود. تنوع طرح‌ها و الگوها در سنگ معرق بسیار زیاد است. از طرح‌های گیاهی تا انواع الگوها و نقوش هندسی را می‌توان در این کفپوش‌ها مشاهده کرد. یکی از طرح‌های محبوب، سنگ طرح فرش است که در آن الگوها و طرح‌های فرش را بر روی سنگ اجرا می‌کنند. این طرح‌ها برای علاقه‌مندان به فرش جذابیت خاصی دارد. به ویژه در فضاهایی پر رفت و آمد که نمی‌توان از فرش استفاده کرد، این سنگ‌ها گزینه فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شوند.

کاربرد سنگ معرق و سنگ طرح فرش

کاربرد اصلی این سنگ‌ها به عنوان کفپوش است. از این آثار در کف ساختمان‌های با کاربری‌های مختلف استفاده می‌شود. هتل‌ها، ورودی خانه‌های مجلل، رستوران‌ها، مراکز خرید و لابی آپارتمان‌ها از جمله این بناها هستند. از سنگ معرق علاوه بر کفپوش، بر روی میزهای لوکس و باشکوه نیز استفاده می‌کنند. یکی دیگر از کاربردهای این آثار در کف آسانسورهای لوکس است. فضاهایی که این آثار در آن‌ها استفاده می‌شوند، زیبایی و شکوه بیشتری می‌یابند. بنابراین اگر به دنبال داشتن محیطی لوکس و باشکوه هستید سنگ معرق می‌تواند کفپوش مناسبی برای شما باشد. سنگ طرح فرش نیز به عنوان یکی از انواع معرق جایگاه ویژه‌ای در کفپوش فضاهای لوکس دارد.

سنگ-معرق
تصویر شماره 3 – از موارد کاربرد سنگ معرق می‌توان به کفپوش راهروهای ورودی، هتل‌ها و لابی‌ها اشاره کرد.

روش ساخت سنگ معرق

برای ساخت آثار معرق سنگی از روش‌های گوناگونی استفاده می‌کنند. در اینجا به سه روش اصلی ساخت این آثار می‌پردازیم. در روش اول کل کار به صورت دستی انجام می‌شود. ابتدا طرح اصلی ایجاد می‌شود. در مرحله بعد بر اساس طرح قطعات سنگ را برش می‌زنند. سپس سنگ‌ها را بر اساس طرح در کنار یکدیگر قرار داده و بر روی یک سطح زیرین می‌چسبانند.

روش دیگری که برای ساخت آثار معرق سنگی وجود دارد استفاده از دستگاه واترجت است. در این روش نقشه کار به دستگاه داده می‌شود. دستگاه واترجت با استفاده از آب با فشار بالا قطعات را برش می‌دهد. در نهایت قطعات را طبق طرح بر روی زمینه می‌چسبانند.

استفاده از دستگاه cnc نیز روش دیگری است که با آن معرق سنگ تولید می‌کنند. این روش نیز مشابه دستگاه واترجت است. تفاوت آن‌ها نوع کار دستگاه است که در cnc با استفاده از لیزر برش‌ها انجام می‌شود.

در مطلب امروز به معرفی هنر سنگ معرق پرداختیم. این هنر که قدمت بسیار زیادی دارد امروزه نیز در طراحی داخلی به کار می‌رود. سنگ طرح فرش یکی از انواع سنگ معرق است. در این هنر از طرح‌های مشابه با طرح فرش‌ها استفاده می‌کنند. این هنر برای طراحی دکوراسیون فضاهای لوکس و مجلل بسیار مناسب و پرکاربرد است. تنوع زیاد در طرح‌ها و رنگ‌های این آثار گزینه‌های بسیار زیادی را در اختیار خریداران قرار داده است. اگر قصد ایجاد فضایی چشمگیر در منزل خود را دارید، استفاده از این کفپوش‌های لوکس یکی از گزینه‌های مناسب برای شما خواهد بود. برای خرید انواع کفپوش نیز می‌توانید به بخش پوشش کف و دیوار در فروشگاه آنلاین ما مراجعه فرمایید.