نور یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در این سبک به شمار رفته و از مهم ترین ویژگی دکوراسیون مینیمال است و از همین رو استفاده از آن در محیط‌های مینیمال به نوعی حرف اول را می‌زند. به همین دلیل بایستی از نور خورشید در طول روز و از چشمه‌های نور مصنوعی در طول شب در سبک مینیمال به درستی استفاده کرد.

 است و از همین رو استفاده از آن در محیط‌های مینیمال به نوعی حرف اول را می‌زند. به همین دلیل بایستی از نور خورشید در طول روز و از چشمه‌های نور مصنوعی در طول شب در سبک مینیمال به درستی استفاده کرد.

در دکوراسیون مینیمال بایستی استفاده حداکثری را  از نور کرد و به همین دلیل نیز گاهی اوقات حتی از پرده نیز در اتاق‌های مینیمال استفاده نمی‌شود تا نور طبیعی به آسانی به داخل اتاق بتابد. از طرفی تا جایی که امکان دارد از پنجره‌های بزرگ در این محیط‌ها استفاده می‌شود تا بتوان استفاده حداکثری از نور طبیعی داشت. اما استفاده از نور خورشید تنها در طول روز و روشنایی امکان‌پذیر است و پس از غروب آفتاب بایستی از نور مصنوعی برای روشنایی محیط‌های با دکور مینیمال بهره برد. اهمیت این موضوع در مکان‌های کوچکی که از سبک مینیمال استفاده می‌کنند بیشتر خود را نشان می‌هد؛ چرا که نور همراه با رنگ سفید، که در سبک مینیمال بسیار استفاده شده و از رنگ‌های اصلی دکور مینیمال به حساب می‌آید، باعث می‌شود که محیط بزرگ‌تر نشان داده شود. به همین جهت در ادامه به معرفی تعدادی از ترفندها و روش‌ها برای نورپردازی دکوراسیون مینیمال می‌پردازیم.

نورپزدازی غیر مستقیم (Indirect lighting)

نوارهای ال ای دی که وظیفه نورپردازی غیر مستقیم را انجام می‌دهند، در طول روز دیده نشده و به نوعی در دکوراسیون منزل نامرئی به حساب می‌آیند، ولی با تاریک شدن هوا کار خود، یعنی روشن کردن خانه را شروع می‌کنند. نورپزدازی غیر مستقیم یکی از معمول‌ترین روش‌های نورپردازی در خانه است که باعث ایجاد خطوطی با رنگ شاخص و مجزا در سقف خانه و اتاق‌های آن نظیر اتاق خواب، آشپزخانه مینیمال و… شده و زیبایی خاصی نیز به محیط می‌بخشد.

uy 1 1 - راهکارهای نورپردازی در دکوراسیون مینیمال

لامپ‌های توکار (Recessed spotlights)

لامپ‌های توکار یکی دیگر از روش‌های نورپزدازی منزل و البته سبک مینیمالیست به حساب می‌آید. تفاوتی نمی‌کند که شکل این لامپ‌ها دایره‌ای باشد یا مربعی، تکی باشند یا دوتایی، فیکس شده باشند یا قابل تنظیم، کوچک باشند یا بزرگ؛ از این لامپ‌ها با سلیقه خود می‌توانید در محیط مینیمال خود استفاده کنید.

ma 12 - راهکارهای نورپردازی در دکوراسیون مینیمال

mo 12 - راهکارهای نورپردازی در دکوراسیون مینیمال

لامپ های فلاس استرینگ (Flos String Light)

با استفاده از لامپ‌های آویز با شکل‌های مختلف و با سیم هایی بلند، می‌توان خطوط موجود در دکوراسیون داخلی مینمال را بیشتر نشان داد. در واقع می‌توان گفت که از سیم طولانی این لامپ‌ها که گاهی از ۱۰ متر نیز بیشتر هستند، برای تزیین اتاق نیز استفاده می‌شود و می‌توان با بهره بردن از کابل آن‌ها انواع اشکال هندسی را در فضا تداعی کرد. لامپ های فلاس استرینگ از جمله این نوع لامپ‌ها هستند که در طراحی‌های مدرن و مینمال محبوبیت بسیاری کسب کرده‌اند و بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی از آن‌ها در دکوراسیون منازل استفاده می‌کنند.

ko 12 - راهکارهای نورپردازی در دکوراسیون مینیمال

انواع آباژورها

از انواع آباژور های ایستاده کنارمبلی یا رومیزی می‌توان برای دکوراسیون خانه‌های مینیمال استفاده کرد. البته این آباژورها بایستی تا حد امکان ساده بوده و با سبک مینیمال همخوانی داشته باشند. نمونه‌ای از نورپزدای در دکوراسیون مینیمال با استفاده از آباژور را می‌توانید در عکس‌های زیر مشاهده کنید.

  

استفاده از لوسترهای ساده

از لوسترهای مختلف نیز می‌توان برای طراحی دکوراسیون مینیمال و البته نورپردازی آن استفاده کرد. لوسترهای استفاده شده در دکور مینیمال نیز بایستی همانند آباژورها و سایر وسایل استفاده شده مینیمال و ساده باشند.

wq 12 - راهکارهای نورپردازی در دکوراسیون مینیمال

چراغی مینیمال و قابل استفاده به عنوان گلدان

یک استدیوی طراحی واقع در تورنتو به نام Object Interface چراغی معلق و مینیمال ساخته است که گیاهان می‌توانند در آن رشد کنند. هر قطعه از این چراغ توسط یک هنرمند توانا از آلومینیوم به شکل ظرف مورد نظر درآمده است، هم‌چنین بر روی این چراغ غشایی از یک پودر مخصوص کشیده شده تا در برابر رطوبت مورد نیازِ گیاهان مقاومت کند.

oooo 12 - راهکارهای نورپردازی در دکوراسیون مینیمال

مینیمال های جالبی از حیوانات با استفاده از لامپ و مقوا

خیلی اوقات با همین مقواها می توان دکوراسیون منزل را متحول کرد. دکوراسیون داخلی همانند سایر هنرها،دارای سبک و ریزه‌کاری‌های متفاوتی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای دوران، دستخوش تغییر می‌شوند. بنابراین گاهی با خلاقیت یک دکوراتور با استفاده از مقوا یا هر شی دیگر ، نه تنها یک دکوراسیون داخلی بسیار جالب ، دیدنی و قابل توجه خلق می شود بلکه شاید سبک جدیدی در این حوزه به وجود آورد. درست مانند دکوراسیون هایی که با کاغذ و بخصوص مقوا خلق می شوند.

light minimal design - راهکارهای نورپردازی در دکوراسیون مینیمال

light minimal design1 - راهکارهای نورپردازی در دکوراسیون مینیمال