- دکوراسیون به سبک صنعتی

Industrial decoration - دکوراسیون به سبک صنعتی

دکوراسیون صنعتی چیست؟

طراحی صنعتی در دهه ۱۹۹۰ در امریکای شمالی بسیار طرفدار پیدا کرد. در آن زمان، کارخانه‌ها و انبارهای قدیمی و فرسوده را تبدیل به خانه‌های مسکونی می‌کردند. برای استفاده هر چه سریع‌تر از این مکان‌ها، اجازه می‌دادند تا دیوارها به همان شکل قبلی خود باقی بمانند و سیم‌های برق و لوله‌ها نیز به عنوان تزیینات منزل دست‌نخورده بمانند! فضای خانه را با دیوار تقسیم نمی‌کردند و اجازه می‌دادند تا فضا گسترده و باز باشد تا وجود لوله‌ها و سیم‌ها موجب کوچک به نظر آمدن منزل نشود.

سبک صنعتی نوعی سبک دکوراسیون  داخلی ست که در عین خاص بودن مورد استقبال خیلی از افراد قرار نمیگیرد اما طرفداران مخصوص به خود را دارد. متریال هایی که در این نوع طراحی استفاده میشوند متریال های خام بدون پرداخت هستند. در واقع شما به طور مستقیم میتوانید مصالحی مانند آلومینیوم, آهن, بتن, آجر و … را در این نوع دکوراسیون مشاهده نمائید. علاوه بر آن تجهیزات سرمایشی و گرمایشی, کابل های برق, لوله های تاسیسات و … کاملا قابل رویت بوده و هیچ پوششی برای تاسیسات در سبک صنعتی در نظر گرفته نشده است.

یکی از ویژگی‌های این نوع دکوراسیون، ایجاد ذهنیت بیینده به زمانی در گذشته است ( مثلاً دوره‌ی انقلاب صنعتی این موضوع از دکوراتیوها تا قاب عکس‌ها نمود ظاهری و عینی پیدا می‌کند).

شعاری که در این دکوراسیون مطرح می‌شود این است که استایل یا فرم دکوراسیون صنعتی مستقیماً از تبعیت کردن ساخته شده است. حال ممکن است این تبعیت کردن از دوره‌ی زمانی خاصی باشد و یا تبعیت از افرادی که در آن دوره حاضر بوده‌اند.

ویژگی های بارز سبک دکوراسیون صنعتی:

Industrial decoration11 - دکوراسیون به سبک صنعتی

نقش به کارگیری فلزات و صفحات فلزی و هم چنین اتصالات خاص با پیچ و مهره‌های بزرگ یکی از نمودهای دیداری این لوازم و دکوراتیوها این سبک است.

هر آنچه باید قبل از اجرای دکوراسیون صنعتی در خانه بدانید:

پالت رنگ درطراحی داخلی صنعتی:

پالت رنگی در طراحی داخلی صنعتی شامل رنگ های خنثی مانند سیاه, سفید, خاکستری و … میباشد. در سبک صنعتی نمیتوان از رنگ های شاد و برجسته استفاده نمود. تن رنگ های به کار رفته باید سایه روشنی از رنگ های خنثی باشد. رنگ های سیاه و سفید اگر به همراه انواع مختلف رنگهای قهوه ای و کرم مورد استفاده قرار گیرد  فضای خانه شما را دگرگون کرده و زیبایی را دوچندان مینماید.

نوع دیوار در طراحی داخلی صنعتی:

دیوار های گچی قدیمی، آجر ها و تیرک های چوبی و دیوار  بتنی از عناصر اصلی طراحی به شمار می روند که باید به درستی مورد استفاده قرار بگیرند.

dining room Industrial - دکوراسیون به سبک صنعتی

شلف ها و قفسه های باز :

یکی از اکسسوار های پرکاربرد در سبک صنعتی، اکسسوار های دیواری هستند. اکسسوار های دیواری را می توانید هم با قطعات ماشین آلات ساخته و هم طراحی های خاص ایجاد کنید. نکته مهم این است که با روح سبک صنعتی سازگار باشند. شلف ها و قفسه های دیواری در سبک صنعتی و برای دکوراسیون دیوار ها بسیار پرکاربرد هستند. برای این منظور می توانید از قفسه های قدیمی ای که در کارخانه ها و انبار ها قرار داشتند استفاده کرده و یا طراحی های مدرن تری را انتخاب کنید.

هر چه که از آن استفاده می کنید تا زمانی که با سبک صنعتی هماهنگ باشند موضوع دیگری در مورد آن ها اهمیت ندارد. از این قفسه ها هم درآشپزخانه برای جاسازی اشیاء و لوازم و هم در اتاق نشیمن برای قرار دادن لوازم دکوری و یا به عنوان کتابخانه می توانید بهره ببرید.

Industrial Style Home Offices 3 - دکوراسیون به سبک صنعتی

کفپوش در طراحی داخلی صنعتی:

 در سبک صنعتی، بسیاری برای حفظ اصالت طراحی از کف‌پوش‌های بتنی استفاده می‌کنند. این کف‌پوش‌ها یک گزینه مناسب و اقتصادی محسوب می‌شوند که در برابر عوامل محیطی نظیر رطوبت و ضربات استحکام بالایی دارند. با این حال، این کف‌پوش‌ها مورد پسند برخی از افراد واقع نمی‌شوند. در نتیجه می‌توان از کف‌پوش‌های چوبی نظیر پارکت و لمینت و یا سنگ کف نیز استفاده نمود. این کف‌پوش‌ها به دلیل رنگی که دارند، کنتراست و گرمای فوق‌العاده‌ای در طراحی داخلی ایجاد می‌کنند.

Industrial decoration 1 - دکوراسیون به سبک صنعتی

گیاهان مورد استفاده:

بررسی جزییات این نوع طراحی و چیدمان، توجه به عدم استفاده از گیاهان نیز جالب توجه است. در حالی که همه سبک‌ها بر این موضوع عقیده دارند که گیاهان زینت بخش فضای خانه هستند و با خود جریان زندگی و زنده بودن را به خانه وارد می‌کنند، اما دیدگاه ماشینی و خشن این سبک به ندرت از گیاهان در خانه استفاده می‌کند و در صورتی که اجازه چنین بهره برداری صادر شود، گل‌های خشن و سخت امکان ورود و حضور را پیدا خواهند کرد. گل‌هایی از خانواده کاکتوس‌ها و یا گیاهان جان سخت و مقاوم به شرایط نامناسب آب و هوایی. به منظور ایجاد یک فضای تازه در خانه‌ای با دکوراسیون صنعتی از فکر استفاده پر تعداد و انبوه گیاهان باید خارج شوید.

plant for Industrial design - دکوراسیون به سبک صنعتی

نورپردازی در طراحی داخلی صنعتی:

طرح هایی الگو گرفته از سبک لامپ های خاطره انگیز گذشته که اواسط قرن بیستم در کارخانه ها استفاده می شده است ساختار متنوع آن حاکی از این است که به دلیل انعطاف پذیری متریال های مدرن در تعدادی بسیار زیادی از ترکیبات قابل استفاده هستند

فولاد ، آلومینیوم ، شیشه و پلاستیک و مواد خام برای راه حل کامل نور پردازی عمومی در محیط صنعتی مناسب ولامپ مدرن از جنس فولاد، به طراحان این امکان را داده تا این لامپ ها را به عنوان تقاضای مد و بروزرسانی نمایند.در فضاهای کار شده به سبک صنعتی محیط یکسان روشن می شوند و تامین نور می نمایند.

از دلایل محبوبیت این لامپ ها می توان به عدم تزئینات اضافه،کاربرد منطقی و سادگی فنی آنها اشاره کرد لامپ های الهام گرفته از سبک صنعتی، گاهی در زیر ساختار سقف معماری نمایان می شوندو شخصیت اصلی خود را به نمایش می گذارند.

light Industrial design 1 - دکوراسیون به سبک صنعتی

طراحی داخلی به سبک صنعتی:

این سبک با کم کردن همه نوع تزئینات اضافه تا رسیدن به ماهیت اصل خویش، هماهنگی بسیار زیبا و کاربردی و همینطور فرم خالص را به نمایش خواهد گذاشت.این سبک حالتی ساده و بی ریا را در فضا پدید می آورد. مجموعه فرنچیر ها در این سبک کاهش یافته و از مبلمان اضافه که فاقد مصرف است خبری نیست. فرنچیر ها ساده با استراکچر قوی و مشخص در عین سادگی و بدون تزئینات اضافه در فضا چیده شده است.

سبک صنعتی با تمام جذابیت‌های ظاهری خود باید با یک محیط صنعتی واقعی کمی تفاوت داشته باشد. در این سبک باید با استفاده از مبلمان و لوازم جانبی کمی تعادل در محیط ایجاد کرد. به این منظور می‌توان از نیمکت‌های پلاستیکی، مبلمان راحتی، پوف، کوسن و فرش‌های کوچک و پراکنده استفاده کرد. طبیعی است که اغلب رنگ‌هایی که برای این سبک انتخاب می‌کنید باید از طیف گرم یا خنثی نظیر کرم و قهوه‌ای باشد، اما می‌توانید به‌طور محدود و گزینه‌ای از رنگ‌های سرد نیز استفاده کنید.

vintage industrial living room wall accents - دکوراسیون به سبک صنعتی

آشپزخانه به سبک صنعتی:

طراحی آشپزخانه ها با سبک صنعتی و همراه شدن آن با متریال های ساده و پرداخت نشده مثل چوب طبیعی، فضای کلی خانه را تحت تاثیر قرار می دهد وآشپزخانه به عنوان قلب تپنده ی خانه ی شما، حرف اول را می زند! در اجرای این سبک استفاده از جزییات کوچک قابل اهمیت است و تمام وسایل ، نمایان و به عنوان بخشی از طراحی فضا ظاهر می شوند.

شکل زیر یک نمونه عالی از آشپزخانه صنعتی را نشان می دهد. المان های صنعتی مانند لوله های نمایان درقسمت هود آشپزخانه و لامپ های آویز جزیره همگی عناصری از سبک صنعتی هستند. قفسه ها نیز نقش دکوری را بخوبی ایفا می کنند. از طرفی ترکیب یک فرش رنگارنگ با کابینت چوبی زرد رنگ جزیره آشپزخانه نیز ظاهر دکوراسیون را جذاب نشان می دهد. اگر میخواهید از کابینت های  چوبی استفاده کنید آن را با لامپ های آویز طرح صنعتی و همچنین چوب خام با ظاهر کهنه و قدیمی ترکیب کرده و نتیجه آن یک آشپزخانه تماما صنعتی و کارخانه ای شده است.

Industrial kitchen decoration 1 - دکوراسیون به سبک صنعتی

نشیمن به سبک صنعتی:

اتاق نشیمن مکانی است که بیشترین وقت خود در خانه را در آن سپری می کنیم. به همین دلیل زمانی که می خواهیم این مکان را طراحی کنیم به زیبایی، ظرافت و ایجاد دکوراسیونی متفاوت در آن توجه بیشتری می کنیم. اگر می خواهید دکوراسیونی به سبک صنعتی داشته باشید آجر های قرمز رنگ را در آن به کار ببرید. برای این منظور می توانید از کاغذ دیواری هایی با طرح های آجری نیز بهره ببرید و با استفاده از اکسسوار های صنعتی و مبلمان چوبی و فلزی دکوراسیون را کامل کنید.

آجر های قرمز از سال ۱۹۴۷ با تبدیل یک کارخانه ای که دارای دیوار آجری بود به یک خانه مسکونی برای اولین بار در دکوراسیون مورد استفاده قرار گرفت و به یکی از ویژگی های اصلی سبک صنعتی تبدیل شد. به همین دلیل استفاده از آن ها در این سبک بسیار اهمیت دارد. همراه با طرح های آجری می توانید از لوله های فلزی آب، عناصر روشنایی بخش صنعتی و اکسسوار های چوبی استفاده کرده و طراحی ای بی نظیر و خاص در اتاق نشیمن ایجاد کنید.

Industrial living room design - دکوراسیون به سبک صنعتی

اتاق خواب های صنعتی:

مانند تمام نقاط موجود در خانه، در اتاق خواب نیز می توانید از سبک صنعتی استفاده کنید. در این مکان نیز استفاده از آجر های قرمز  یا بتنی اهمیت دارد. می توانیدکاغذ دیواری با طرح آجر یا بتن به کار ببرید و با استفاده از کفپوش های چوبی در کف اتاق و تیرک های چوبی قدیمی در سقف، اتاق خود را شبیه به یک انبار قدیمی طراحی کنید.

اگر اتاق خواب شما دارای پنجره های بزرگی است، می توانید آن را نیز شبیه به پنجره های کارخانه های قدیمی طراحی کنید. برای این منظور تنها کافی است که پنجره را با استفاده از چوب های باریک به قسمت های مختلف تقسیم کنید.

استفاده از سبک صنعتی در اتاق خواب نسبت به سایر مکان ها کمی دشوار تر است. از آن جایی که اتاق خواب مکانی خصوصی به شمار می رود، هر سبکی از طراحی داخلی برای آن مناسب نیست. به همین دلیل اگر می خواهید از سبک صنعتی در اتاق خواب خود استفاده کنید باید بسیار مراقب بوده و توجه بسیاری به طراحی آن داشته باشید.

  • Untitled 1 - دکوراسیون به سبک صنعتی

سرویس بهداشتی به سبک صنعتی:

با استفاده از لوله های رادیاتور به جای تاسیسات آب و با استفاده از فلکه های قدیمی قرمز به جای شیر آب می توانید در سرویس بهداشتی طراحی ای بی نظیر اجرا کنید. به کار بردن لوله های آب در میان کاشی های مدرن دیوار ها ظاهر زیبا و خاصی را به سرویس بهداشتی خواهد بخشید.

 

Untitled 1 2 - دکوراسیون به سبک صنعتی

جمع بندی:

  • جسورترین حرکتی که ما از طراحان این سبک می‌بینیم این است که  لوله‌ها، تیرها و کانال‌ها در معرض دید قرار دارند.
  • در این سبک معمولا از رنگ‌های گرم و خنثی استفاده می‌شود تا فضا بزرگتر از آنچه که هست به نظر بیاید .
  • دیوارهایی از جنس بتن و یا آجر و درهای کشویی فلزی یا ایرانیتی بیشترین شباهت را در طرح ما به کارخانه‌ها و سوله‌های خارج شهر ایجاد می‌کنند.
  • لامپ‌های ساده و یا صنعتی آویزان که ممکن است آن‌ها را در هرجایی از خانه ببینیم با نورهای محیطی یا متمرکز، نورپردازی سبک صنعتی را تشکیل می‌دهند.

  • نیمکت‌های پلاستیکی، بالش‌ها و فرش‌های پراکنده با تضاد شدیدشان تعادل وزنی و رنگی را در فضای چوبی و فلزی ما ایجاد می‌کنند.
  •  گیاهانی با ارتفاع زیاد یا برگ‌های پهن نیز در طراحی صنعتی معاصر باعث ایجاد حس سرزندگی و طراوت در فضا می‌شوند و آن را از یکدستی و روزمرگی خارج می‌کنند.
  • در بهترین حالت دکوراسیون صنعتی در فضاهایی با سقف‌های بلند اجرا می‌شود.