طراحی اتاق کودک دختر شما می‌تواند تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش و دوست‌داشتنی باشد. در این فضا امکان استفاده از تم‌ها و پالت‌های رنگی بسیار گوناگون و جذابی وجود دارد که هر یک حس و حال خاصی به اتاق نوزاد دختر می‌بخشند. در مطلب امروز هوم استایل نکاتی را با شما به اشتراک می‌گذاریم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تزیین اتاق نوزاد دختر خود را به بهترین شکل انجام دهید. با استفاده از این نکات می‌توانید محیطی آرامش‌بخش و جالب ایجاد نمایید که در رشد او نیز موثر خواهد بود. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.   

نکات طراحی اتاق کودک دختر

انتخاب تم اتاق

شاید بتوان اولین مرحله در طراحی دکوراسیون اتاق کودک دخترانه را انتخاب تم آن دانست. انتخاب یک تم خاص برای تزیین اتاق نوزاد دختر به ایجاد محیطی منسجم و یکپارچه کمک خواهد کرد. تم دکوراسیون در واقع حال و هوای کلی دکوراسیون را مشخص خواهد کرد و بر انتخاب رنگ‌ها نیز تاثیر مستقیم می‌گذارد. برخی از تم‌های محبوب برای دکوراسیون اتاق کودک دخترانه عبارتند از:

اتاق-کودک-دختر
تصویر شماره 1 – انتخاب تم دکوراسیون اولین قدم در طراحی اتاق کودک دختر است که باعث جذابیت بیشتر محیط خواهد شد.

تم طبیعت و گل‌ها: در این تم از تصاویر گل‌ها و گیاهان بر روی دیوار، پرده‌ها و روتختی می‌توانید استفاده کنید. پتوهای گلدوزی شده نیز گزینه خوبی برای استفاده در این تم دکوراسیون خواهند بود. به کار بردن طرح‌هایی از طبیعت می‌تواند به آرامش بصری فرزند شما کمک قابل توجهی کند.

تم حیوانات: ایده دیگری که در طراحی اتاق کودک دختر خود می‌توانید به کار ببرید، طرح‌های کارتونی و جذاب از حیوانات مختلف است. این طرح هیجان و جذابیت بصری بیشتری به اتاق کودک خواهد افزود.

تم عروسکی: یکی دیگر از ایده‌های مناسب برای دکوراسیون اتاق کودک دخترانه تم عروسکی است. در این نوع از تزیین اتاق نوزاد دختر از تناژهای ملایم صورتی، زرد و سبز استفاده کنید. همچنین شخصیت‌های کارتونی و عروسک‌های زیبا نیز می‌توانند به تکمیل کردن این تم دکوراسیون کمک کنند.  

تم دریایی: به کار بردن تم دریا در اتاق خواب کودکان، محیط آرامش‌بخشی را برای آن‌ها فراهم خواهد کرد. در این تم از تناژهای مختلف رنگ آبی برای دیوارها، پرده‌ها و پتوی نوزاد می‌توانید استفاده کنید. تصاویر و برچسب‌های ماهی‌های مختلف و انواع جانوران دریایی نیز بر روی دیوارها و در گوشه و کنار اتاق، جذابیت این تم دکوراسیون را دوچندان خواهند کرد.

مشخص کردن دیوار کانونی اتاق

پس از مشخص شدن تم طراحی اتاق، باید یکی از دیوارها را به عنوان دیوار کانونی انتخاب نمایید. این دیوار با موضوع اصلی تم دکوراسیون تزیین شده و نقطه‌ای شاخص در دکوراسیون محسوب خواهد شد. بر روی این دیوار می‌توانید از یک کاغذ دیواری با طرح خاص یا یک تابلوی نقاشی یا تعدادی عکس استفاده کنید. در واقع یکی از ایده‌های جذاب برای تزیین اتاق نوزاد دختر چاپ عکس‌هایی از او در مراحل مختلف رشد و نصب آن‌ها بر روی دیوار است. به این ترتیب در طول چندین سال یک گالری زیبا از تصاویر او خواهید داشت.

اتاق-کودک-دخترانه
تصویر شماره 2 – در دیوار کانونی اتاق کودک دخترانه می‌توانید موضوع تم دکوراسیون را نشان دهید.

پالت رنگ اتاق کودک دختر

انتخاب پالت رنگ دکوراسیون اتاق نوزاد دختر تا حد زیادی به تم دکوراسیون بستگی دارد. به عبارت دیگر رنگ‌‌های دکوراسیون با توجه به تم دکوراسیون مشخص می‌شوند. به عنوان مثال در دکوراسیون یک اتاق با تم طبیعت می‌توانید از رنگ‌های طیف زرد و سبز بیشترین بهره را ببرید و در یک دکوراسیون با تم عروسکی تناژهای مختلف رنگ صورتی بهترین انتخاب خواهند بود. توجه داشته باشید که بهتر است برای افزودن تنوع به پالت رنگ اتاق کودک دختر در جزئیات و اکسسوری‌ها از رنگ‌های مکمل نیز استفاده نمایید.

سرویس خواب کودک آپادانا مدل روژین
سرویس خواب کودک آپادانا مدل روژین

فضای ذخیره‌سازی

به منظور نگهداری از وسایل نوزادان و کودکان خردسال به کمدها و قفسه‌هایی برای ذخیره‌سازی نیاز خواهید داشت. در هنگام خرید کمدها مطمئن شوید که فضای آن‌ها برای نگهداری لباس‌ها، لوازم بهداشتی و پتوهای نوزاد کافی باشد. اگر فضای اتاق نوزاد دختر شما کوچک است، می‌توانید با نصب تعدادی شلف بر روی دیوار این کمبود فضا را جبران کنید.

اتاق-نوزاد-دختر
تصویر شماره 3 – انتخاب کمدها و شلف‌های جادار و مناسب در حفظ نظم و ترتیب اتاق نوزاد دختر اهمیت زیادی دارند.

نورپردازی مناسب در دکوراسیون اتاق کودک 

در نورپردازی اتاق کودک بهتر است که تا حد امکان از نورهای ملایم و غیرمستقیم استفاده نمایید. چرا که نورهای مستقیم می‌توانند چشمان نوزاد را آزار دهند. همچنین با نصب چند پرده ضخیم نیز می‌توانید میزان نور طبیعی را کنترل نمایید. بهتر است که پرده‌ها را نیز متناسب با پالت رنگ دکوراسیون انتخاب نمایید.

استفاده از یک قالیچه نرم 

یکی دیگر از وسایل کاربردی برای تزیین اتاق نوزاد دختر، فرش یا قالیچه نرم با طرحی زیبا است. طرح قالیچه باید متناسب با تم دکوراسیون و پالت رنگی اتاق انتخاب شود. از طرفی نرم بودن قالیچه ایمنی حرکت فرزند شما را تامین خواهد کرد و در صورت زمین خوردن از آسیب دیدن او جلوگیری خواهد شد. 

در مطلب امروز هوم استایل مهم‌ترین نکات در طراحی و تزیین اتاق نوزاد دختر را با شما به اشتراک گذاشتیم. با انتخاب یک تم دکوراسیون مناسب و مشخص کردن پالت رنگ و دیوار کانونی می‌توانید اتاقی زیبا برای کودک خود طراحی نمایید. در خرید وسایل و مبلمان به ایمنی و کاربردی بودن آن‌ها اولویت دهید. در نهایت با یک نورپردازی ملایم اتاق راحت و آرامش‌بخشی برای فرزند خود آماده کنید. برای خرید انواع وسایل اتاق کودک و نوزاد می‌توانید به بخش اتاق خواب کودک و نوجوان در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید.