• تلفیقی - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)
 • سبک تلفیقی چیست؟

معماری ایران از گذشته بر پایه های مردم واری، پرهیز از بیهودگی، نیارش، خودبسندگی و درونگرایی ساخته می شد . ورود معماری مدرن در ایران در زمان قاجار اتفاق افتاد و ابتدا در میان دربار و اشرافیان و سپس دیگر اقشار مردم با سطح زندگی متوسط رواج یافت و در واقع تلفیقی از معماری مدرن اروپایی با معماری سنتی ایرانی ایجاد گشت. ورود مصالح جدید مثل شیشه ، فولاد و روش های نو در اجرای سازه ها کم کم جایگزین روش های سنتی و قدیمی شد. مخصوصا ورود بتن که تحول بزرگی در مقاومت و زیباشناسی داشت.

Combined style 2 - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

به طور کلی در کنار هم قرار گرفتن دو شیء متضاد یعنی مدرن و سنتی در هنر امروز کاملاً جایز است اما به شرطی که آن دو ارتباط مناسبی با هم برقرار کرده و با هم هارمونی داشته باشند. در واقع طراح باید به تمامی فرم‌های تصویری و انرژی‌ای که بین آندو رد و بدل می‌شود آگاهی داشته باشد. مهم آن است که همیشه به دنبال بهترین انتخاب و مناسب‌ترین ترکیب باشیم زیرا همه آنچه که خارج از خانه زیبا به نظر می‌رسد، مناسبت خانه ما نیست. همانطور که همیشه نمی‌توان با اشیاء گران‌قیمت، طرحی با ارزش خلق کرد.

 • طراحی به سبک تلفیقی:

گاهی اوقات در بخش دکوراسیون داخلی مدرن و سنتی با چالش‌هایی روبرو می‌شوم که اتخاذ راه حل منطقی و مناسب برای آنها، نیز خودش نوعی چالش است! بسیاری از این چالش‌ها مربوط به فرآیند استفاده از مصالح مناسب است.

سبک تلفیقی بهترین سبک در دکوراسیون خانه‌های ایرانی است که می‌خواهند نقش و نگار ایرانی را با ظاهری مدرن ترکیب در کنار هم داشته باشند.

از طرف دیگر هرچند که سبک مدرن وسوسه‌کننده است، اما بسیاری از ما از کودکی در خانه‌هایی با دکوراسیون سنتی بزرگ شده‌ایم و با نقش و نگار ایرانی خاطره‌ها داریم. شاید دل کندن از این نقش و نگارها و مهاجرت سریع به دکوراسیون مدرن چندان آسان نباشد. ضمن اینکه دکوراسیون سنتی نیز زیبایی‌های خاص خودش را دارد که نشان‌دهنده‌ فرهنگ هر منطقه است و اگر به درستی پیاده شود می‌تواند بسیار چشم‌نواز باشد.

livingroom style - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

livingroomstyle - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

 •  هر آنچه باید قبل از اجرای دکوراسیون تلفیقی در خانه بدانید:

در سبک تلفیقی اگر دوست دارید جلوه‌ هماهنگ و ملایم داشته باشید، باید اجزای دکوراسیون خانه‌تان به هم شباهت داشته باشد. مثلا مبلمان چوبی سنتی را با میز چوبی مدرن ست کنید. بدین ترتیب هم دو سبک سنتی و مدرن را تلفیق کرده‌اید هم جلوه‌ای هماهنگ به وجود آورده‌اید.

اما اگر خواهان یک جلوه‌ متضاد هستید و می‌خواهید محیطی هیجان‌انگیز در خانه‌تان حکم‌فرما باشد می‌توانید بافت‌ها و رنگ‌های مختلف را با هم ست کنید تا جلوه‌ تضاد در دکوراسیون شما بارزتر شود.

livingroom - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

 • انتخاب رنگ‌ها در دکوراسیون تلفیقی:

می توان از رنگ های متضاد استفاده کرد یا رنگ هایی را به کار برد که با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. برای مثال سه رنگ مشکی، بنفش و قرمز در عین تضادی که با هم دارند کنار هم بسیار زیبا جلوه خواهند کرد، در حالی که سه رنگ قهوه ای سوخته، نارنجی و دارچینی سه رنگ هماهنگ با هم هستند که به خوبی نیز همدیگر را کامل می کنند. اگر طرفدار کنتراست یا تضاد در دکوراسیون تلفیقی خانه هستید، باید انتخابی مانند انتخاب اول داشته باشید و اگر تمایل به ایجاد هارمونی در دکوراسیون دارید، انتخابی مانند حالت دوم برای شما مناسب تر است. رنگ هریک از قطعات و عناصر دکوراسیون خواه آن عنصر مدرن باشد یا سنتی، باید جزء یکی از این سه رنگ باشد. برای انتخاب رنگ در سبک تلفیقی باید سه رنگ هماهنگ یا متضاد را انتخاب کنید و سپس اجزا خانه خود را مطابق به آن سه رنگ هماهنگ یا متضاد انتخاب شده تهیه نمایید.

interior design - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

 • تزئینات:

کوسن‌های سنتی، قاب‌های تزئینی، گلدان‌های گلی، پارچه‌های سنتی، لوازم چوبی، لوسترهای لوکس و هر چیز دیگری که شما علاقمند هستید در دنیای مدرن امروز از آن بهره بگیرید.

 • قطعات اصلی و فرعی:

در یک چیدمان تلفیقی قطعات اصلی حتما باید از سبک غالب انتخاب شود و قطعات فرعی از سبک مغلوب. مثلا اگر تعیین کرده‌اید که سبک غالب مدرن باشد باید قطعات اصلی مانند تخت خواب از نوع مدرن انتخاب شود، اما قطعات فرعی مانند آباژور باید در سبک مغلوب( سنتی) باشد.

livingroom design - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

 • پرده:

لزومی ندارد هر سه تکه پارچه پرده اتاق‌پذیرایی شما از پارچه‌های کلاسیک و گلدار باشد می‌توانید با ترکیب پارچه‌های گلدار و پارچه‌های ساده و مات مدرن ترکیب بسیار زیبایی به وجود بیاورید.

 • کفپوش:

در مورد کف‌پوش‌ها نظرات متفاوتی وجود دارد بسیاری از افراد با وجود مدرن کردن تمام وسایل خانه ترجیح می‌دهند که از فرش اصیل ایرانی برای کف‌پوش خانه‌شان استفاده کنند، اما به‌تازگی با آمدن فرش‌های مدرن امروز با طراحی‌های ساده و تک‌رنگ در اندازه‌های نسبتا کوچک‌تر از فرش‌های معمولی یا شکل‌های هندسی مختلف بسیاری از افراد این فرش‌ها را انتخاب می‌کنند. اما گاهی می‌بینیم که قرار دادن فرش ایرانی در کنار دکوراسیون مدرن جلوه خوبی پیدا می‌کند، چون فرش ایرانی نقش و نگار بسیار دارد و رنگ‌های متنوع و شادی دارد که در کنار رنگ‌های مدرن می‌تواند روح و تازگی به فضا ببخشد.

Andarzgoo Residential Building Iranian Architect 8 8904 800 506 100 1 - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

 • مبلمان در سبک تلفیقی:

اگر تمایل به خلق جلوه ای هماهنگ و آرام دارید، مبلمانی را انتخاب کنید که از نظر ظاهری شباهت زیادی به هم دارند یا تنها چند درجه با هم تفاوت ظاهری دارند. برای مثال اگر تمایل به ایجاد هارمونی در دکوراسیون تلفیقی خود دارید از ست مبلمان چوبی با سبک مدرن استفاده کنید و میزهای چوبی اما سنتی انتخاب کنید. در این صورت هم مبلمان مدرن و سنتی را با هم تلفیق کرده اید هم چوبی بودن عناصر با هم هماهنگی خواهد داشت. اما اگر تمایل به ایجاد تضاد و افزودن هیجان به دکوراسیون دارید، از بافت ها و رنگ های متنوعی کنار هم استفاده کرده و سعی کنید تضاد در دکوراسیون شما بیشتر و محسوس تر باشد.

livingroom sofa - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

 • دو روش برای نورپردازی در سبک تلفیقی

حباب لامپLampshade:

این حباب ها عموما در فضاهایی مثل اتاق خواب ، آشپزخانه و گاهی اوقات درنشیمن به کار می روند. حباب ها نسبت به لوستر و تجهیزات نورپردازی مشابه از ظاهر ساده تری برخوردارند. تنوع حباب ها به قدری زیاد است که می توان آن ها را در هر اندازه، رنگ و فرمی تهیه کرد. اگر می خواهید فضای روشن و پرنوری داشته باشید، باید در انتخاب جنس و فرم حباب ها دقت کنید.

نورپردازی کنفی:

ترکیب طناب کنفی و چوب و لامپ اگر در سبک تلفیقی غالب فرعی را سنتی در نظرگرفته اید مناسب و متفابرای نورپردازی منزل شما میباشد

light living room - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

 • دکوراسیون داخلی به سبک تلفیقی:

اتاق مطالعه:

دکوراسیون خانه های مدرن ایرانی برای یک اتاق مطالعه دنج چگونه است ؟  به شما پیشنهاد میکنبم از یک صندلی مدرن  به همراه کوسن های رنگی سنتی بهره بگیرید. برای اینکه این چیدمان شما را به سمت دکوراسیون سنتی ببرد، استفاده از یک فرش قرمز میتواند کمک بسیاری به شما کند. میتوانید برای جلوه دادن به فضای نشیمن خودبرای مطالعه گل های مورد علا قه تان را اضافه کنید و با استفاده از دیوار کوب های سنتی چوبی و پارچه های ابریشمی کار رابه پایان برسانید. 

Study room - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

نشیمن:

۱٫ شما می‌توانید با استفاده از کاناپه‌های مدرن با رنگ‌های تیره و فرش‌های سنتی ایرانی به این مهم دست پیدا کنید. استفاده از کمد، صندلی، میز و کتابخانه چوبی خوب تلفیقی از هنر مدرن و سنتی ایرانی به شمار می‌رود. اگر تمایل به چیدمان اضافی در فضا ندارید، می‌توانید از حداقل وسایل در اتاق نشیمن خود استفاده کنید. با حذف لوازم دکوری تشریفاتی و قاب عکس‌های بزرگ به این امر دست پیدا می‌کنید.

۲٫ دکوراسیون تلفیقی با گرایش بیشتر به سبک دکور سنتی بسیار ساده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم از دو سرویس مبل با رنگ‌های اصیل ایرانی بهره بگیرید. این رنگ‌ها می‌توانند سبز و قرمز باشد.کوسن های این مبل ها را می توان با پارچه‌های سنتی آماده کرد. همچنین پارچه‌های با طرح و نقش اصیل ایرانی را می‌توان به عنوان دیوار کوب مورد استفاده قرار داد. برای جلوه دادن بیشتر به فضا به شما توصیه می‌شود از قسمت‌های خالی فضا به عنوان گلخانه استفاده کنید. با استفاده از گل‌های بزرگ و کوچک یک فضا سازی اثر بخش را تجربه کنید.

۳٫ شما با استفاده از صندوقچه‌های قدیمی می‌توانید یک میز عسلی مدرن طراحی کنید و با قرار دادن آن در کنار یک مبل چرمی  قهوه‌ای تیره سبکی جدید را ایجاد کنید. استفاده از یک صندلی چوبی به همراه فرش سنتی ایرانی شما را به چیدمان مدرن ایرانی بسیار نزدیک می‌کند؛ همان ‌طور که اشاره شد نیز اضافه کردن یک گلدان به فضا هنر شما را صد برابر بیشتر جلوه می‌دهد.

living room design - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

اتاق خواب:

شما برای شروع این چیدمان نیاز به یک تخت ساده دارید. تصور کنید یک بوم نقاشی درست روبروی شما است با استفاده از بالشت‌های رنگی سنتی و پتوهای نقش و نگار شده سنتی به راحتی می‌توانید با تلفیق صنعت مد در کنار دکوراسیون ایرانی یک چیدمان متفاوت را داشته باشید. برای جلوه دادن بیشتر به محیط استفاده از یک فرش لاکی سنتی ایرانی است. اگر فضا دارای طاقچه‌های قدیمی بود هم می‌توانید از آن به عنوان یک کتابخانه یا یک دیوار کوب نوستالژی بهره برده و فضای سنتی را در آن بیشتر جلوه دهید.

bedroom design - سبک تلفیقی (معماری مدرن و سنتی ایرانی)

 

جمع‌بندی:

 • سبک تلفیقی برای کسانی است که می‌خواهند در کنار بهره‌گیری از نقش و نگار ایرانی ، المان‌های دکوراسیون مدرن را نیز در چیدمان خانه‌شان داشته باشند.
 • در دکوراسیون تلفیقی مهم‌ترین نکته تعیین سبک غالب است.
 • برای چینش به سبک تلفیقی باید تعیین کرد که دوست دارید جلوه‌ خانه هماهنگ باشد یا متضاد.
 • در سبک تلفیقی با توجه به تعیین نوع جلوه‌ دکوراسیون، باید از سه رنگ اصلی در المان‌های خانه استفاده کرد.
 • قطعات اصلی دکوراسیون باید در سبک غالب و قطعات فرعی باید در سبک مغلوب انتخاب شوند.