سبک مدرن در دکوراسیون داخلی یکی از سبک‌های امروزی و پرطرفدار در طراحی منازل محسوب می‌شود. در این سبک سادگی و ایجاد فضایی مینیمال در مرکز توجه قرار دارد. این سبک در دکوراسیون آشپزخانه نیز جایگاه ویژه‌ای یافته و به یکی از سبک‌های متداول تبدیل شده است. ایجاد ظاهری شیک و امروزی را می‌توان یکی از علت‌های این تمایل به سبک مدرن در دکور آشپزخانه دانست. در مطلب امروز هوم استایل ایده‌های جذاب و جدید در دکوراسیون آشپزخانه مدرن را بررسی خواهیم کرد. برای آشنایی با این ایده‌ها با ما همراه باشید.   

دکوراسیون آشپزخانه در سبک مدرن

شاید در ذهن شما این پرسش ایجاد شده باشد که منظور از سبک مدرن در دکوراسیون چیست؟ به چه نوع فضاهایی مدرن می‌گویند؟ و چگونه می‌تواند یک چیدمان آشپزخانه مدرن داشت؟ به همین علت بهتر است که ابتدا به طور کلی با این سبک بیشتر آشنا شویم.

زمان آغاز سبک مدرن در طراحی داخلی را می‌توان اوایل قرن بیستم میلادی دانست. در این زمان با رشد و پیشرفت صنعت و افزایش سرعت ساخت و ساز، سبک مدرن ابتدا در معماری و سپس در طراحی داخلی شکل گرفت. این سبک در ابتدا تحت تاثیر سبک بین‌الملل و همچنین طرح‌های اسکاندیناوی بود. اما گسترش سبک مدرن در طراحی داخلی پس از پایان جنگ جهانی دوم و رشد اقتصادی آن دوره اتفاق افتاد. مبلمان مدرن، زیبا، مقرون به صرفه و ساده بود. به همین علت به سرعت در سراسر جهان محبوبیت یافت.

در این دوره سبک مدرن در دکوراسیون آشپزخانه نیز رواج یافت و ظاهر آشپزخانه‌ها را تغییر داد. فرم‌های ساده، خطوط صاف و ظاهر مینیمال از ویژگی‌های اصلی این سبک هستند که در دکور و چیدمان آشپزخانه مدرن نیز به کار می‌روند. پلان‌های باز و آشپزخانه‌های بدون دیوار نیز از دیگر عناصر این سبک هستند که فضایی یکپارچه را در خانه‌ها به وجود آوردند.

ایده‌های جذاب در دکور و چیدمان آشپزخانه‌های مدرن

استفاده از سبک مدرن تنها به پالت‌های رنگی خنثی و کابینت‌های ساده محدود نمی‌شود. در این سبک نیز مانند تمام سبک‌های دیگر دکوراسیون می‌توان ایده‌های مختلفی به کار برد. در ادامه برخی از این ایده‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

استفاده از کاشی بین کابینتی در دکوراسیون آشپزخانه

یکی از روش‌های افزودن جذابیت بصری به آشپزخانه‌های مدرن، نصب کاشی‌های بین کابینتی است. این کاشی‌ها در اشکال و رنگ‌های متنوع تولید می‌شوند. در دکور آشپزخانه مدرن از کاشی‌های با اشکال هندسی در بین کابینت‌ها استفاده کنید و ظاهری متفاوت در آشپزخانه ایجاد نمایید.

ساخت کابینت جزیره کاربردی

در اولویت بودن عملکرد در طراحی یکی از موارد اصلی در سبک مدرن است. به همین علت در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن نیز توجه به کاربردی بودن وسایل اهمیت ویژه‌ای دارد. در این راستا طراحی یک کابینت جزیره چند عملکردی گزینه خوبی در طراحی دکور آشپزخانه خواهد بود. از این کابینت می‌توانید به منظور آماده سازی و صرف غذا، فضای ذخیره‌سازی و یا با نصب سینک برای شستن ظروف استفاده نمایید.   

دکور-آشپزخانه
تصویر شماره 1 – یک کابینت جزیره علاوه بر زیباتر کردن دکور آشپزخانه، می‌تواند نقشی کاربردی و چند منظوره نیز ایفا کند.

نصب لوسترهای خاص

نورپردازی مناسب در هر فضا یکی از اصول طراحی داخلی و دکوراسیون است. به وسیله نورپردازی می‌توانید علاوه بر تامین نور مورد نیاز، بر یک جنبه خاص از طراحی تاکید نمایید. به عنوان مثال با نصب یک لوستر بر روی کابینت جزیره بر شاخص بودن آن بیفزایید. از طرفی خود چراغ‌ها و لوسترها نیز می‌توانند جنبه زیبایی‌شناسانه داشته باشند و جذابیت دکوراسیون آشپزخانه را بیشتر کنند. در چیدمان آشپزخانه به سبک مدرن، لوسترها و چراغ‌های شیک، هندسی و مینیمال به خوبی با فضا همخوانی خواهند داشت.

چراغ آویز کانتر مدل آلفا لایت خطی
چراغ آویز کانتر مدل آلفا لایت خطی

به کار بردن دو رنگ در ساخت کابینت‌ها

یکی دیگر از ایده‌های جدید و محبوب در طراحی دکوراسیون آشپزخانه استفاده از دو رنگ در بدنه کابینت‌ها است. اگر نمی‌توانید یک رنگ مشخص را برای کابینت‌ها انتخاب کنید، این ایده می‌تواند به شما کمک کند. ترکیب دو رنگ سفید و مشکی یا سفید و خاکستری انتخاب‌های خوبی برای سبک مدرن هستند. همچنین از این روش به منظور افزودن یک رنگ برجسته به طراحی نیز می‌توان بهره برد. به این ترتیب رنگ مد نظر شما به پالت آشپزخانه افزوده می‌شود اما رنگ غالب فضا نخواهد بود. روش دیگر به کار بردن دو تناژ مختلف از یک رنگ در کابینت‌ها است. این مورد نیز ظاهری امروزی و چشمگیر به آشپزخانه‌های مدرن می‌بخشد.  

دکوراسیون-آشپزخانه
استفاده از دو رنگ برای طراحی کابینت‌ها در دکوراسیون آشپزخانه یکی از ایده‌های چشمگیر در سبک مدرن است.

طراحی چند فضای نشیمن در دکوراسیون آشپزخانه مدرن

همان‌طور که گفته شد عملکرد مناسب در سبک مدرن اهمیت ویژه‌ای دارد. به همین علت طراحی فضای نشیمن مناسب در دکور آشپزخانه مدرن جایگاه خاص خود را دارد. مهم است که در زمان طراحی فضای نشیمن به مساحت موجود، مثلث آشپزخانه و امکان رفت و آمد و دسترسی مناسب توجه داشته باشید. مثلث آشپزخانه اصطلاحی است که برای سه بخش اصلی آن یعنی یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی به کار می‌رود. در طراحی و چیدمان هر آشپزخانه باید ارتباط این سه بخش در نظر گرفته شود و مانعی بر سر راه این ارتباط وجود نداشته باشد. اگر فضای کافی در آشپزخانه منزل خود در اختیار دارید، می‌توانید از چند نوع فضای نشیمن بهره ببرید. به عنوان نمونه چند صندلی اپن را در کنار کابینت جزیره برای صرف صبحانه یا آماده‌سازی مواد غذایی و یک نیمکت و میز را برای صرف وعده‌های ناهار و شام در نظر بگیرید.   

ست میز و صندلی ناهارخوری شش نفره چوبی مدل دیپلمات
ست میز و صندلی ناهارخوری شش نفره چوبی مدل دیپلمات

به کار بردن متریال با کیفیت

سبک مدرن بر اساس طراحی و تولید مبلمان و وسایل با قیمت مناسب و با دوام گسترش یافت. بنابراین تعجبی ندارد که در این سبک به کیفیت متریال‌ها توجه خاصی شود. این موضوع در رابطه با همه بخش‌ها از کفپوش‌ها و دیوارپوش‌ها گرفته تا کابینت و مبلمان را شامل می‌شود. به عبارت دیگر در دکوراسیون سبک مدرن، وسایل ساده و با کیفیت به وسایل پر زرق و برق اما با کیفیت کمتر ترجیح داده می‌شوند.

افزودن جزئیات به آشپزخانه مدرن

ممکن است طراحی برخی از آشپزخانه‌های مدرن بیش از حد ساده و مینیمال باشد. پالت رنگی بسیار محدود و سطوح صاف و ساده از ویژگی‌های این سبک از آشپزخانه‌ها است. گاهی کاربران چنین فضاهایی پس از مدتی آشپزخانه منزل خود را بی‌روح و کسل‌کننده می‌بینند. در چنین مواردی می‌توان با افزودن برخی جزئیات شیک و امروزی حس و حال تازه‌ای به دکوراسیون داد. به عنوان مثال در یک آشپزخانه با کابینت‌های تک رنگ و ساده می‌توان از دستگیره‌های فلزی طلایی یا نقره‌ای به منظور ایجاد جلوه‌ و تنوع بیشتر استفاده کرد. مثال دیگر در همین مورد نصب یک شیر ظرفشویی خاص و منحصر به فرد است که دکوراسیون آشپزخانه مدرن را از یکنواختی خارج خواهد کرد.  

آشپزخانه-مدرن
تصویر شماره 3 – به کار بردن جزئیاتی مانند دستگیره‌های خاص می‌تواند یکنواختی دکور آشپزخانه مدرن را تعدیل نماید.

توجه به فضای ذخیره‌سازی در دکوراسیون آشپزخانه مدرن

در راستای تلاش برای هر چه کاربردی‌تر طراحی کردن خانه‌های به سبک مدرن، فضاهای ذخیره‌سازی یکی از نکات مورد توجه طراحان محسوب می‌شوند. در طراحی آشپزخانه مدرن نیز توجه به وجود فضای کافی ذخیره‌سازی یکی از اولویت‌ها و در عین حال چالش‌های طراحان داخلی و معماران محسوب می‌شود. برای داشتن فضای بیشتر باید از تمام مساحت موجود به بهترین شکل استفاده کرد. طراحی کنج‌ها و به حداقل رساندن بخش‌های طراحی نشده از جمله اقداماتی در این زمینه هستند. همچنین طراحی خلاقانه کابینت‌ها با ابعاد و اشکال مختلف نیز ایده دیگری برای طراحی بهینه دکور و چیدمان آشپزخانه می‌باشد.  

تلفیق سبک مدرن و روستیک

اگر از علاقه‌مندان به حال و هوای روستایی و نوستالژیک در دکوراسیون هستید، احتمالا ترکیب دو سبک روستیک و مدرن گزینه خوبی برای شما خواهد بود. سادگی و بی‌پیرایگی مهم‌ترین ویژگی مشترک این دو سبک است. این ویژگی مشترک می‌تواند زمینه مناسبی برای تلفیق این دو سبک به وجود آورد. یکی از ایده‌هایی که می‌توانید در این مورد به کار ببرید، استفاده از کابینت‌های چوبی ساده است. بافت طبیعی چوب نوعی سادگی و در عین حال مدرن بودن را در خود دارد. دستگیره‌های ساده، خطوط صاف و اشکال هندسی منظم نیز این ترکیب را کامل خواهند کرد.

چیدمان-آشپزخانه
تصویر شماره 4 – چوب طبیعی در کنار وسایل و لوازم ساده و بی‌پیرایه انتخاب‌های خوبی در چیدمان یک آشپزخانه تلفیقی می‌باشند.

استفاده از شلف در دکور آشپزخانه

ایده بعدی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن نصب تعدادی شلف در میان کابینت‌ها می‌باشد. این قفسه‌های باز به شما امکان خواهند داد که برخی از ظروف و لوازم دکوراتیو خود را در معرض دید قرار دهید. به این ترتیب مقداری از یکپارچگی کابینت‌ها کاسته خواهد شد. اما در عوض فضایی صمیمانه‌تر و گرم‌تر خواهید داشت. به کار بردن شیشه در بدنه تعدادی از کابینت‌ها نیز می‌تواند چنین نقشی را ایفا کند. به کمک شلف‌ها و کابینت‌های با در شیشه‌ای، آشپزخانه مدرن منزل شما متفاوت و منحصر به فرد خواهد شد.

انتخاب صحیح رنگ‌ها

رنگ به عنوان یکی از عناصر کلیدی طراحی داخلی همواره نقشی کلیدی در فضا بازی می‌کند. در دکوراسیون فضاهایی به سبک مدرن نیز رنگ‌ها اهمیت بسیاری دارند. به منظور ایجاد فضایی مینیمال باید رنگ‌ها را با دقت بیشتری انتخاب کنید. پالت‌های رنگی خنثی همواره انتخاب خوبی برای یک آشپزخانه مدرن محسوب می‌شوند. اما اگر تمایل دارید علاوه بر رنگ‌های خنثی از یک یا دو رنگ دیگر نیز استفاده کنید، باید به دقت و به میزان محدود آن‌ها را به کار ببرید. با این کار در عین ایجاد تنوع بصری، سبک مدرن فضا نیز حفظ خواهد شد. نکته مهم دیگری که در انتخاب رنگ باید در نظر بگیرید به کار بردن رنگ‌های خاص در بخش‌هایی است که به راحتی قابل تعویض باشند. رنگ‌های اصلی را نیز در دیوارها‌، کابینت‌ها و سطوح بزرگ‌تر استفاده کنید.

در مجموع می‌توان گفت که طراحان در سبک مدرن به دنبال ایجاد فضاهایی مینیمال و عاری از هرگونه بی‌نظمی هستند. با توجه به تمایل روزافزون افراد به داشتن آشپزخانه‌های مدرن، در مطلب امروز هوم استایل به ایده‌‌های جالب و جدیدی که در دکوراسیون آشپزخانه مدرن به کار می‌رود پرداختیم. اگر به این سبک از طراحی داخلی در دکور آشپزخانه علاقه دارید، می‌توانید از یک یا چند مورد از این ایده‌ها استفاده کنید. نصب لوسترهای خاص، به کارگیری متریال باکیفیت و توجه به کاربردی بودن فضاها چند مورد از این ایده‌ها هستند که چیدمان هر آشپزخانه را بهتر خواهند کرد. برای خرید انواع کاشی‌های بین کابینتی می‌توانید به بخش کاشی و سرامیک در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمایید. همچنین انواع لوستر و چراغ‌های با طرح‌های جذاب را می‌توانید از بخش روشنایی خریداری نمایید. در بخش مبلمان و دکور نیز امکان سفارش انواع میزها و صندلی‌های با کیفیت وجود دارد.