در زمان طراحی یا بازسازی منازل، انتخاب نوع کابینت آشپزخانه تصمیم بسیار کلیدی و مهمی خواهد بود. چرا که مدل کابینت بر روی ظاهر کلی دکوراسیون آشپزخانه تاثیر خواهد داشت. دو سبک اصلی طراحی کابینت را می‌توان به کابینت مدرن و کابینت کلاسیک تقسیم‌بندی کرد. در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم به این دو سبک‌ کابینت بپردازیم و آن‌ها را با هم مقایسه کنیم. اگر می‌خواهید بدانید کدام سبک برای منزل شما مناسب‌تر است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با کابینت کلاسیک و مدرن

برای آشنایی بیشتر و مقایسه بهتر در ادامه توضیح مختصری در رابطه با هر یک از این دو نوع کابینت آشپزخانه آورده شده است.  

کابینت آشپزخانه کلاسیک

کابینت‌های طراحی شده در سبک کلاسیک به طور کلی شامل جزئیات و طرح‌های ظریف و پیچیده هستند. این جزئیات به صورت سنتی به وسیله کنده‌کاری بر روی چوب و در مدل‌های جدید به وسیله برش‌ لیزری انجام می‌شود. در این سبک معمولا از چوب‌های با کیفیت برای ساخت کابینت‌ آشپزخانه استفاده می‌شود.

کابینت-کلاسیک
تصویر شماره 1 – توجه به جزئیات و تزئینات از ویژگی‌های اصلی کابینت کلاسیک محسوب می‌شود.

کابینت آشپزخانه مدرن

کابینت‌های مدرن برخلاف کابینت کلاسیک معمولا بدون جزئیات و تزئینات طراحی می‌شوند. ویژگی این نوع کابینت آشپزخانه، سادگی و دارا بودن حداقل پیچیدگی است. برای ساخت این کابینت‌ها از متریال‌های مختلفی از جمله چوب، شیشه، ام‌دی‌اف و فلز استفاده می‌کنند.

مقایسه دو نوع مدرن و کلاسیک کابینت آشپزخانه

حال که با هر یک از این دو نوع کابینت به صورت کلی آشنا شدیم، باید ویژگی‌های مختلف آن‌ها را به طور دقیق بررسی کنیم.

شکل کابینت آشپزخانه

از نظر شکل کابینت می‌توان گفت که در انواع کلاسیک از فرم‌های نرم‌تر و منحنی استفاده می‌شود. در حالی که در طراحی کابینت مدرن، خطوط صاف و مستقیم کاربرد بیشتری دارند. بنابراین می‌توان گفت که کابینت‌های کلاسیک ظاهری دعوت‌کننده و کابینت‌های مدرن ظاهری امروزی با سطوح صاف و یکپارچه دارند.

متریال کابینت مدرن و کلاسیک

همان‌طور که اشاره شد کابینت‌های مدرن و کلاسیک از نظر متریال استفاده شده در ساخت نیز تفاوت‌هایی دارند. در کابینت‌های کلاسیک از متریال‌های طبیعی مانند انواع چوب‌های طبیعی استفاده می‌کنند. اما در انواع کابینت مدرن، متریال‌هایی مانند شیشه، ام‌دی‌اف و فلز بیشترین کاربرد را دارند.  

جزئیات طراحی کابینت‌ها

تفاوت دیگری که میان این دو نوع کابینت آشپزخانه وجود دارد، جزئیات به کار رفته در آن‌ها است. به عنوان مثال در کابینت کلاسیک، پایه‌ها و دستگیره‌های کابینت بسیار ظریف و پرکار هستند. این در حالی است که در کابینت مدرن، از پایه‌ها و دستگیره‌های بسیار ساده استفاده می‌کنند. برخی از کابینت‌های مدرن نیز به طور کلی بدون دستگیره طراحی می‌شوند. به این ترتیب دکوراسیون آشپزخانه ظاهر یکدست‌تری خواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت که تفاوت اصلی کابینت مدرن و کلاسیک در نوع صفحات کابینت است. در کابینت‌های مدرن این صفحات از پنل‌های ساده ساخته شده در حالی که در کابینت‌های کلاسیک از صفحات برجسته تشکیل می‌شوند.

کابینت-مدرن
تصویر شماره 2 – در کابینت مدرن معمولا از پنل‌های ساده و بدون تزئین برای ساخت کابینت‌ها استفاده می‌کنند.

مدل کابینت‌ها و فضای ذخیره‌سازی

تفاوت دیگری که در میان کابینت‌های مدرن و کلاسیک دیده می‌شود، مدل کابینت‌های آن‌ها است. در یک آشپزخانه سبک کلاسیک انواع کابینت‌ها و قفسه‌های باز و بسته به وفور دیده می‌شوند. اما در یک آشپزخانه مدرن سعی می‌شود که تا حد امکان از کابینت‌های بسته استفاده کنند. دلیل این موضوع را می‌توان تمایل به ایجاد سطوح صاف و ساده در سبک مدرن دانست. در حالی که در سبک کلاسیک ممکن است فضا کمی متنوع‌تر و شلوغ‌تر به نظر برسد.

رنگ‌های کابینت آشپزخانه

رنگ نیز یکی دیگر از تفاوت‌های میان این دو نوع کابینت است. البته رنگ کابینت‌ها تا حدی به متریال بستگی دارد. به عنوان مثال در کابینت‌های کلاسیک به علت استفاده از چوب، معمولا پالت‌ آشپزخانه حول رنگ‌های چوب طبیعی و تناژهای نزدیک به آن شکل می‌گیرد. اما در سبک مدرن محدودیت رنگی بسیار کمتر است. هرچند که اغلب برای داشتن یک فضای مینیمال از رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم یا خاکستری استفاده می‌کنند.

انتخاب کابینت آشپزخانه

پس از آشنایی با ویژگی‌های انواع کابینت مدرن و کلاسیک و مقایسه آن‌ها باید به چند نکته که در زمان انتخاب کابینت آشپزخانه اهمیت دارد نیز اشاره کنیم.

سبک دکوراسیون آشپزخانه

اولین موردی که در زمان خرید باید مورد توجه قرار دهید، سبک دکوراسیون آشپزخانه است. در واقع می‌توان گفت که کابینت‌ها باید متناسب با سبک دکوراسیون انتخاب شوند. بدیهی است که کابینت‌های کلاسیک بهترین گزینه برای سبک دکوراسیون کلاسیک محسوب می‌شوند و ظاهری گرم به فضا می‌دهند. کابینت‌های مدرن نیز در سبک‌های مدرن و صنعتی به کار می‌روند.

دکوراسیون-آشپزخانه
تصویر شماره 3 – به منظور داشتن یک انتخاب مناسب برای کابینت‌ها باید سبک دکوراسیون آشپزخانه را مد نظر قرار دهید.

میزان بودجه

عامل دیگری که در انتخاب کابینت‌های آشپزخانه نقش دارد، میزان بودجه افراد است. باید اشاره کنیم که هزینه ساخت کابینت در درجه اول به مساحت آشپزخانه و کیفیت متریال بستگی دارد. اما در یک نگاه کلی می‌توان گفت که کابینت کلاسیک به علت استفاده از چوب طبیعی قیمت نسبتا بالایی دارد. در حالی که کابینت مدرن را از متریال‌های امروزی و با قیمت مناسب می‌سازند.

در مجموع می‌توان گفت که انتخاب کابینت آشپزخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد. سلیقه افراد، سبک دکوراسیون آشپزخانه و بودجه برخی از این عوامل هستند. علاوه بر این موارد بررسی و مقایسه ویژگی‌های کابینت‌های سبک‌های مختلف نیز می‌تواند در یک خرید بهتر موثر باشد. کابینت مدرن و کلاسیک دو نوع کابینت محبوب و پرطرفدار هستند که در این مطلب به معرفی آن‌ها پرداختیم. بهتر است برای داشتن یک انتخاب مناسب حتما موارد گفته شده را در نظر بگیرید.