استفاده از کوسن مبل روشی سریع و آسان برای جذاب‌تر کردن کاناپه یا ست مبلمان است. کوسن‌ها می‌توانند شخصیت ویژه‌ای به فضا بدهند و از یکنواخت شدن آن نیز جلوگیری کنند. کوسن‌ها همچنین روشی ساده برای تغییر دکوراسیون محسوب می‌شوند. به این منظور می‌توان در هر فصل با تعویض پارچه آن‌ها، ظاهر ست مبلمان را تغییر داد. اما چه روش‌هایی برای چیدمان کوسن‌ها وجود دارد؟ در مطلب امروز هوم استایل رازهای چیدمان کوسن‌ها برای مبلمان را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

چیدمان ساده و پایه‌

یکی از روش‌های ساده و آسان برای چیدمان کوسن مبل راحتی این است که در هر طرف مبل راحتی یا مبل ال یک کوسن قرار دهید. این کوسن‌ها می‌توانند از یک پارچه و رنگ یا از رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت انتخاب شوند. این روش در عین سادگی می‌تواند مبل راحتی شما را به یک عنصر شاخص در دکوراسیون اتاق نشیمن تبدیل کند.

لایه‌بندی کوسن مبل

یکی دیگر از روش‌های چیدمان کوسن‌ها، روش لایه‌بندی است. برای اجرای این روش ابتدا یک مدل کوسن را برای روی مبل انتخاب نمایید. زمانی که کوسن‌های لایه اول مشخص شدند، یک لایه کوسن با پارچه و رنگ متفاوت و در اندازه کوچک‌تر را جلوی لایه اول قرار دهید. در این روش می‌توانید از دو لایه کوسن مشابه برای ایجاد فضایی رسمی استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای ایجاد ظاهری متنوع و متفاوت دو لایه کوسن با رنگ‌های متضاد به کار ببرید.

چیدمان-کوسن
تصویر شماره 1- یکی از روش‌های چیدمان کوسن روش لایه بندی است که در آن کوسن‌ها در دو یا سه لایه بر روی مبل قرار می‌گیرند.

چیدمان با سایزهای متنوع کوسن

با گنجاندن سایزهای مختلف از کوسن‌ها می‌توانید به مبل‌های ساده خود تنوع و رنگ و رویی تازه بیفزایید. استفاده از سایزهای مختلف در چیدمان کوسن، استایلی راحت و غیررسمی در دکوراسیون اتاق نشیمن شما به وجود خواهد آورد. به همین علت این روش برای یک مبل‌ راحتی مانند مبل ال می‌تواند بسیار مناسب باشد.

بافت‌ها و طرح‌های مختلف را با هم ترکیب کنید

روش بعدی چیدمان کوسن در دکوراسیون خانه، ترکیب بافت‌ها و طرح‌های متنوع است. برای این نوع چیدمان می‌توانید از کوسن‌های با تعداد فرد مثلا پنج یا هفت کوسن استفاده نمایید. بافت‌های مختلف را کنار هم بچینید و دکوراسیونی جذاب و چشمگیر به وجود آورید. برای جلوگیری از آشفتگی بصری و شلوغ شدن بیش از حد فضا بهتر است یک سبک و چارچوب کلی برای این کار در نظر بگیرید. به عنوان مثال تمام بافت‌ها و طرح‌های کوسن‌ها را از سبک سنتی یا بوهو انتخاب نمایید. این کار باعث می‌شود که در عین تنوع، دکوراسیون منزل شما انسجام و هماهنگی داشته باشد.

مدل-کوسن-مبل
تصویر شماره 2- برای ایجاد دکوراسیونی متنوع می‌توانید چند مدل کوسن مبل را با یکدیگر ترکیب کنید.

چیدمان دوتایی کوسن‌ها

اگر به سبک دکوراسیون مدرن یا مینیمال علاقه دارید، چیدمان دوتایی یا جفتی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. در این نوع چیدمان بر روی هر کدام از مبل‌ها، دو کوسن مشابه را در مرکز مبل با فاصله‌ای متناسب از یکدیگر قرار دهید. با این روش چیدمانی ساده و شیک خواهید داشت. در این روش می‌توانید برای نشیمن رسمی از پارچه‌های یکسان و در فضاهای غیررسمی از پارچه‌های متفاوت استفاده نمایید.

چیدمان متقارن کوسن‌ها

چیدمان متقارن کوسن یکی از زیباترین چیدمان‌های بصری است. در این روش می‌توان با بازی با رنگ، طرح و بافت، دکوراسیون جالب و جذابی طراحی کرد. برای اجرای روش متقارن می‌توانید در هر طرف مبل از کوسن‌هایی با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استفاده کنید به شرطی که همان چینش را در طرف دیگر نیز تکرار نمایید.

به کمک این روش حتی در صورت استفاده از طرح‌های شلوغ، چیدمانی دلنشین و متعادل خواهید داشت.

مبل-ال
تصویر شماره 3 – با استفاده از کوسن‌ها بر روی مبل ال می‌توان فضایی راحت و مناسب برای استراحت ایجاد کرد.

چیدمان سه تایی

چیدمان سه تایی کوسن‌ها نیز یکی از روش‌های محبوب قرار دادن آن‌ها روی مبل‌ها است.

در این حالت مشابه روش لایه‌بندی، یک مدل کوسن مبل را برای لایه پشتی انتخاب نمایید. سپس یک لایه کوسن کوچک‌تر را در جلوی لایه اول قرار دهید. در نهایت کوچک‌ترین سایز کوسن‌ها را در لایه سوم بچینید.

به این ترتیب ظاهری متعادل، مرتب و منظم در دکوراسیون اتاق نشیمن خواهید داشت. این روش برای فضاهای رسمی بسیار مناسب خواهد بود.

از کوسن‌های با اشکال مختلف در چیدمان استفاده کنید

چیدمان کوسن مبل می‌تواند نقشی مشابه یک دیوار پر از تابلوی نقاشی در دکوراسیون داشته باشد. به عبارت دیگر همان‌طور که از تابلوهای مختلف با اشکال، رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت بر روی دیوار استفاده می‌کنید، می‌توانید در چیدمان کوسن‌ها نیز از همین روش استفاده نمایید. علاوه بر رنگ‌ها و طرح‌های متنوع که راجع به آن بحث کردیم، می‌توان از کوسن‌های با اشکال مختلف نیز استفاده کرد. برای داشتن چیدمانی خاص و منحصر به فرد، کوسن‌های مربع، دایره و مستطیل شکل را در کنار هم استفاده کنید. برای نتیجه جذاب‌تر می‌توانید اشکال مختلف کوسن را با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع به کار ببرید.

به این ترتیب با استفاده از تعدادی کوسن می‌توان یک مبل ساده را جذاب‌تر کرد یا حتی دکوراسیون اتاق نشیمن را تغییر داد.

کوسن‌ها علاوه بر اینکه یک عنصر دکوراتیو هستند و به زیبایی بیشتر دکوراسیون کمک می‌کنند، می‌توانند یک عنصر کاربردی نیز باشند. کوسن مبل می‌تواند به راحتی بیشتر شما کمک کند. به عنوان مثال در بعد از ظهر روزهای تعطیل می‌تواند فضایی برای استراحت شما بر روی مبل‌ها فراهم آورد. به عنوان نکته پایانی باید اشاره کنیم که در چیدمان کوسن مبل دقت داشته باشید که تعداد آن‌ها باید متناسب باشد. تعداد کوسن‌ها نباید آنقدر زیاد شود که برای نشستن مجبور به برداشتن آن‌ها شوید. همچنین باید به تناسب ابعاد آن‌ها با ابعاد ست مبلمان نیز توجه داشته باشید.

برای خرید انواع ست مبلمان و لوازم دکوراتیو می‌توانید به بخش مبلمان و دکور در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه فرمائید.