minimal house - دکوراسیون مینیمال چیست؟

مینیمالیسم چیست؟

بین سال های ۱۹۶۳و ۱۹۶۸ در آمریکا عمدتا در شهر نیویورک جنبش هنری ای به پا گرفت که با توجه به فلسفه وجودی آن “مینیمالیسم” نامیده شد. این سبک به عنوان نخستین جنبش هنری آمریکایی نیز شناخته میشود که هم زمان ریشه درکلاسیسیسم و مدرنیسم دارد و تاثیر عمیقی بر معماری، معماری داخلی و همچنینمعماری منظر نیز داشته است.

از هنرمندان شاخص این ایده می توان به معمارانی چون: لوکوربوزیه، لویی کان، میس وندروهه ، ایزنمن،فرانک گهری در زمره ی این شیوه قرار میگیرند.

به عبارت دیگر در این سبک طراحی، هنرمند یا مهندس کوچکترین تلاشی برای استفاد از جزئیات به منظور زینت دادن کار نمیکند، زیرا آنچه وجود دارد خود از تمامی جنبه های زیبا شناختی مبرا است.

مینیمالیستها معتقدند با حذف حضور فریبنده ترکیب بندی و المانها باید بیشترین مفهوم را به نمایش گذاشت.در این نوع معماری میخواهیم فضاهایی بی آفرینیم که مردم را قادر سازد آگاهی خود را از وجود فیزیکیشان احیا کنند. در همین راستا خالی کردن فضا از مواد زائد به مخاطب کمک میکند تا درک خویش از محیط را بالا ببرد.

ساده گرایی یا مینیمالیسم یک نظریه فلسفی است که بر اساس آن معماران آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان می کنند و روش های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی زمان های گذشته است. به بیان دیگر فرم خاص شکل های هندسی مشخصه این سبک می باشد.

دکوراسیون مینیمال چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

کلمه مینیمال واژه‌ای لاتین است. minimal در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است. به همین منظور مینیمالیست‌ها به ساده بودن و ساده گرایی شهرت دارند. در هنر نیز مینیمالیسم یک سبک بوده و هنرمند طرح یا اثر خود را با ساده‌ترین و حداقلی‌ترین ویژگی‌ها و جزییات خلق می‌کند.

پس می‌توان گفت ساده گرایی همان مینیمالیسم بوده و در صنعت دکوراسیون نیز به ساده‌تر کردن فضا و محیط و استفاده حداقلی از لوازم در هر بخش سبک مینیمال گفته می‌شود. سبکی که یکی از معروف‌ترین سبک های دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. معمار درسبک مینیمال سعی می کند تا با کنار گذاشتن زواید و موضوعات غیر ساده که ذهن مخاطب را مشغول می کند و فقط به کار بردن عناصر لازم اثر خود را ارایه دهد .سفید در برابر سفید یکی از بهترین ترکیب ها برای چیدمان داخلی خانه است.

اجزا و وسایل مورد استفاده در یک مکان با طراحی داخلی مینیمالیست همین طور با اشکال هندسی مثل مربع، مستطیل و دایره می باشند، اما سطوح و ظواهر همه چیز صاف و ساده ، بدون جزئیات و بی آلایش است. 

minimal 1 - دکوراسیون مینیمال چیست؟

هر آنچه باید قبل از اجرای دکوراسیون مینیمال در خانه بدانید:

 مینیمال کردن فضای داخلی فقط برای افرادی نیست که همیشه در خانه هستند و این نوع دکوراسیون برای همه مناسب است . امروزه ظاهر دکوراسیون می نیمالیست بطور فزاینده ایی محبوب شده است . این نوع فضاها اغلب گرایش به زیبایی و تمیزی زیادی دارند تا کسی که وراد این فضا می شود بتواند نظم را احساس کند و آرامش خاصی به او منتقل شود.

از یک پالت رنگ خنثی استفاده کنید:

طیف رنگ هایی که در خانه های طراحی شده به سبک مینی مال به کار می رود اغلب شامل رنگ های شاد و روشن بوده و رنگ سفید به عنوان محبوب ترین رنگ به کار رفته برای این سبک، بسیار پرکاربرد است. رنگ پایه دیوارها و سقف و مبلمان در خانه های مینی مال معمولا سفید یا خنثی انتخاب می شود. این رنگ ها علاوه بر اینکه فضا را بزرگتر، روشن تر و حتی لطیف تر نمایش می دهند در ترکیب با متریال دیگری که غالبا چوب است

و یا یک رنگ قوی مانند قرمز روشن و یا هر رنگ ملایم دیگری (البته به طور محدود) برای زیباترکردن محیط داخلی خانه استفاده می شوند. مورد دیگری که در ترکیب بندی خانه های مینی مال به چشم بیشتر به چشم می خورد استفاده از رنگ سیاه در کنار رنگ سفید است. برای نمونه، قرار دادن یک کاناپه چرمی سیاه رنگ در اتاقی که وسایل و دیوارهای آن سفید است می تواند نقطه کانونی جذابی بسازد و زیبایی بصری را هم به فضای ساده اتاق اضافه کند. رنگ های دیگر مورد استفاده در این سبک عبارتند از:

نکته آن است که در این سبک با استفاده از رنگ های روشن و هم خانواده که کنتراست کمی دارند، در تقابل یا همنشینی با یک متریال دیگر از جنس چوب، فلز، کاغذ دیواری یا تابلوهای هنری با رنگ های تند و شارپ گرفته تا مبلمان با جنس و رنگ و پارچه خاص، دکوراسیونی خواهیم داشت که به راحتی و زیبایی خودنمایی می کند.

minimal Color palette - دکوراسیون مینیمال چیست؟

minimal Color palette1 - دکوراسیون مینیمال چیست؟مبلمان را در مرکز اتاق قرار دهید :

درست برخلاف مبلمان مورد استفاده در سبک های کلاسیک که مجلل و پر از جزییات و ریزه کاری های هنرمندانه هستند، طراحی مبلمان برای خانه های مینی مال فاقد هر نوع اضافات و تشریفات است. طرح مبلمان در این سبک از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین گام دوم برای رسیدن به خانه مینی مال خریداری مبلمانی است که طرح ساده ای داشته باشد. جلب است بدانید که تعداد مبل ها هم در این سبک محدودیت دارد و ترجیح داده می شود که از تعداد مبل کمتر و در عوض کاناپه های بزرگتر یا مبلمان های دو سه نفره استفاده شود ضمن اینکه در مرحله چیدمان هم، مبل ها دور از هم چیده شده و فضای باز بین آنها در نظر گرفته می شود. رنگ مبلمان در بیشتر مواقع سفید یا کاملا روشن انتخاب می شود اما استفاده از مبلمان چرمی سیاه و یا با هر رنگ شارپ و قوی، در تلفیق با وسایل دیگر اتاق که سفید هستند، نیز مرسوم است. همچنین میز ناهارخوری هم در این سبک ساده و بدون هرگونه تزیینات است.

minimal Furniture - دکوراسیون مینیمال چیست؟تزیینات مینیمال:

همان طور که از ابتدا گفته شد در سبک معماری مینیمال تزیینات به حداقل مقدار خود می رسند اما استفاده از بافت پشم، پنبه، چوب و سایر بافت های دیگر دلخواه، گلدان های زنده، کوسن های رنگین، تابلوهای بزرگ هنری روی دیوارهایی که رنگ خنثی دارند به همراه چراغ ها و لوسترهایی با اشکال هندسی مدرن و خاص به عنوان تزیینات در فضاهای مینی مال مرسوم است. همچنین اگر از آن دسته افرادی باشید که به استفاده از چوب در فضای منزل شان علاقه مند هستند،

خبر خوب برای تان این است که اخیرا استفاده از چوب در دکوراسیون مینی مال بسیار رایج شده و از اتاق پذیرایی گرفته تا حمام و دستشویی خانه تان را با استفاده از انواع چوب می توانید به زیبایی تزیین کنید. بهره گیری از چوب در کف خانه، دیوارکوب ها یا حتی لوازم مربوط به سرویس بهداشتی و کف آنها که پیش از اینها هیچ گاه در طراحی شان از چوب استفاده نمی شد، باعث ایجاد تنوع در فضاهای مینی مال می شود. بنابراین برای مثال در حالی که تمام مبلمان و وسایل اتاق پذیرایی خانه تان به رنگ سفید است می توانید با استفاده از پارکت در کف یا دیوارکوب های چوبی، فضای دلنشین تری را تجربه کنید.

شعار «کم بیشتر است» نقل قول از لودویگ مایس ون دروهه معمار سرشناس آلمانی امریکایی و از بنیان گذاران سبک طراحی مینی مال در معماری جهان میباشد.

خلوت کنید:

به طور کلی خانه های مینی مال به معنای واقعی کلمه خلوت هستند و به جز وسایلی که کارایی دارند و وجودشان کاملا ضروری است، هیچ تزیینات و ابزار اضافه ای در این منازل دیده نمی شود. همین موضوع، یعنی به جا بودن وسایل و کم بودن تزیینات هم هست که باعث می شود در این فضاها کاملا آرامش داشته باشید. پس از همین حالا به وسایلی که در میان آنها محاصره شده اید، خوب دقت کنید و کم کم اضافات و خرده ریزهایی را که قرار است روز مبادا به دردتان بخورند، در گوشه ای جمع آوری کنید و سپس آنها را از خانه بیرون ببرید، این اولین گام برای داشتن فضایی آرام و مینی مال است.

فضای ذخیره سازی ایجاد کنید:

فضای ذخیره سازی به اندازه کافی ایجاد کنید ، اگر شما فضایی ایجاد کنید که بسیار زیبا باشد ولی قسمتی در آن برای ذخیره سازی وجود نداشته باشد ، زیاد جالب نخواهد بود و در عین زیبایی شاید بسیار ناخوشایند برای شما محسوب شود.

minimal 2 - دکوراسیون مینیمال چیست؟در طراحی مینیمال شما نیاز به فضایی برای ذخیره کردن وسایل دارید و باید به این مورد زیاد دقت کنید چراکه بسیار مهم هستند و برای مثال این فضاها باید قابلیت ذخیره کردن کفش ها ، شال و.. را داشته باشند و به نحوی نیازهای شما و اعضای خانواده تان را برطرف نمایند . تنها تفاوت در نحوه نمایش و ظاهر این فضاها است .

با این حال ، بهترین نوع فضای ذخیره سازی از نوع پنهان آن است . برای مثال می توانید از کمدهای طرح دار و زیبا ، فضایی در پشت در و یا از کشوهای زیبا استفاده کنید .

در صورت لزوم می توانید از کمدها و وسایل جانبی دیگر در کنار این فضاهای ذخیره سازی استفاده کنید تا از دیده شدن آن جلوگیری شود .

از لوازم جانبی زیبا استفاده کنید:

عاقلانه لوازم جانبی را انتخاب کنید ، تصور غلط رایج در مورد دکوراسیون مینیمالیست این است در این طراحی به نظر می رسد که اتاقی برای لوازم جانبی وجود ندارد . در حقیقت ، این نوع فکر اشتباه است و این گونه نیست و این نوع طراحی با استفاده از لوازم جانبی هیچ مشکلی ندارد . فضاهای ساده مایل به این هستند که ناقص بنظر برسند . علاوه براین ، لوازم جانبی که به بهترین نحو در جای خود قرار گرفته اند می توانند باعث هماهنگی و زیبایی هر چه بیشتر اتاق یا خانه شوند.

minimal Furniture 1 - دکوراسیون مینیمال چیست؟

در حالیکه شما در این طراحی از آزادی برخوردارید ، می تواند لوازم جانبی را بنابه کاربردهای آن در کنار یکدیگر جای دهید که این کار بخودی خود یک نکته مهم در مورد زیبایی محسوب می شود . در مورد استفاده از اشیاءی چون شمع ، میز قهوه ، کتاب و … فکر کنید و اگر از این وسایل استفاده کنید نشان دهنده اهمیت شما به خانه تان می باشد.در این طراحی دکوراسیون ، جای مناسب نیز یک کلید اصلی محسوب می شود . در ابتدا می توانید جای مناسب قفس ها ، میز نهار خوری و مبلمان استفاده کنید تا دیگر وسایل را بر مبنای آنها جایگذاری نمایید .فضاهای مینیمالیستی تماما برای برجسته نشان دادن سادگی هستند.

استفاده از گیاهان:

یکی از بهترین ایده هایی که می توانید در طراحی اتاق نشیمن های مینیمال مورد استفاده قرار دهید، استفاده از گیاهان می باشد. استفاده از گیاهان باعث ایجاد نمایی زیبا در خانه می شود. اما با این حال توجه داشته باشید که در استفاده از گیاهان نیز زیاده روی نکنید. استفاده از یک یا دو گیاه کافی می باشد. برای داشتن دکوراسیونی مینیمال از یک نوع گیاه و یک مدل گلدان استفاده کرده و آن را در قسمت‌های مختلف فضای‌تان تکرار کنید.

   minimal plants 240x300 - دکوراسیون مینیمال چیست؟      minimal plants3 300x300 - دکوراسیون مینیمال چیست؟