اولین برخورد هر فرد با خانه‌ها و ویلاها، به محض دیدن بنا اتفاق می‌افتد. در واقع ورودی خانه است که اولین تاثیر را بر بیننده می‌گذارد و اولین تصور را در مورد خانه در ذهن افراد ایجاد می‌کند. ورودی‌ها همچنین انعکاس دهنده سلیقه و شخصیت صاحب خانه‌ها هستند. یک ورودی که به دقت طراحی شده باشد، با هر بار بازگشت به خانه حس مثبت و خوشایندی در شما به وجود خواهد آورد. به همین علت طراحی ورودی باغ به اندازه طراحی محوطه باغ اهمیت دارد. در مطلب امروز هوم استایل به بررسی نکاتی برای طراحی بهتر ورودی باغ و محوطه می‌پردازیم. تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

هماهنگی ورودی با سبک طراحی ویلا

روش‌های زیادی برای طراحی ورودی ویلاها وجود دارد. معمولا انتخاب روش مناسب برای هر ویلا و باغ با توجه به سبک ساختمان ویلا انجام می‌گیرد. توجه به هماهنگی میان ورودی، محوطه و بنا باعث خواهد شد که طراحی ویلای شما حرفه‌ای‌ و یکپارچه به نظر برسد. بنابراین می‌توان گفت در اولین قدم باید سعی کنید سبک محوطه و ورودی باغ را به سبک بنا نزدیک کنید. به عنوان مثال اگر ساختمان ویلا بسیار ساده و مینیمال طراحی شده است، انتخاب یک در کلاسیک برای ورودی مناسب نخواهد بود و در این حالت بهتر است از یک در مدرن و ساده استفاده کنید.

توجه به جزئیات در طراحی ورودی باغ

نکته دیگری که در زمان طراحی باید مورد توجه قرار دهید، جزئیات طراحی هستند. شاید تصور کنید که جزئیات تنها در فضاهای داخلی اهمیت دارند و به چشم می‌آیند اما این تصور درست نیست. جزئیات در هر بخش از ویلا اهمیت دارند و طراحی کلی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. استفاده از تزئینات در ستون‌ها، دستگیره درها و سر در، به ویلای شما جلوه‌ای جذاب می‌بخشد. به کار بردن طاق‌ها و قوس‌ها نیز مثال‌های دیگری از افزودن جزئیات به طراحی ورودی باغ هستند.

طراحی-محوطه-باغ
تصویر شماره 1 – توجه به جزئیاتی مانند دستگیره درها و تزئینات ورودی در طراحی محوطه باغ باعث خواهد شد که فضای شما ظاهری مجلل داشته باشد.

انتخاب درب مناسب

انتخاب صحیح درب ورودی محوطه می‌تواند آن را به یک عنصر شاخص در طراحی حیاط ویلایی تبدیل کند. در انتخاب درها نیز باید به هماهنگی آن‌ها با سبک ویلا توجه داشته باشید. رنگ، متریال و بافت درها باید با دیوارها و محوطه باغ متناسب باشند. برای این کار می‌توانید از درهای سفارشی یا آماده استفاده کنید.

طراحی مسیرها در محوطه باغ

مورد دیگری که در طراحی باغ‌ها و محوطه ویلاها اهمیت دارد، تعیین مسیرها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر است. مسیری که از ورودی باغ تا ساختمان به زیبایی طراحی شده باشد، طراحی محوطه را بسیار مجلل و لوکس خواهد کرد. از طرفی باید به نبود مانع در مسیرها و امکان رفت و آمد راحت و آسان نیز توجه داشته باشید. موضوع دیگر در این رابطه وجود دسترسی به تمام بخش‌های محوطه است که باید توسط مسیرهای اصلی و فرعی فراهم شود. همچنین به یاد داشته باشید که نورپردازی مناسب در مسیرها به کمک انواع چراغ پایه دار مسیر، چراغ پارکی و چراغ حیاطی، به عبور و مرور راحت‌تر افراد در محوطه کمک خواهد کرد.  

طراحی-مسیر-محوطه
تصویر شماره 2 – در طراحی مسیرهای محوطه توجه داشته باشید که دسترسی‌ ساده و آسان به همه بخش‌ها وجود داشته باشد.

طراحی فضای سبز

بدون وجود فضای سبز و گیاهان و درختان مناسب در هر باغ و محوطه نمی‌توان طراحی آن را کامل دانست. در واقع فضای سبز یکی از عناصر اصلی در هر محوطه محسوب می‌شود. گلدان‌های پر از گل، گیاهان و درختان به ورودی‌ها سرزندگی و نشاط می‌بخشند. از رنگ گل‌ها می‌توانید برای ایجاد تضاد با دیوارهای محوطه و درب ورودی بهره ببرید. به این ترتیب طراحی محوطه متنوع و جذاب‌تری خواهید داشت. 

گلدان نورانی آذین پلی نور مدل کروی
گلدان نورانی آذین پلی نور مدل کروی

نورپردازی در طراحی محوطه باغ

نورپردازی مناسب و جذاب نیز یکی دیگر از نکات بسیار مهم در طراحی ورودی باغ و محوطه است. به کمک نورپردازی قادر خواهید بود علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر، جلوه‌های بصری فوق‌العاده‌ای نیز به باغ خود بیفزایید. 

چراغ-پایه-دار-مسیر
تصویر شماره 3 – انواع چراغ پایه دار مسیر، چراغ پارکی و چراغ حیاطی گزینه‌های مناسبی برای اجرای نورپردازی محوطه هستند.

برای این کار باید از انواع تجهیزات روشنایی محوطه از جمله چراغ پایه دار مسیر، چراغ پارکی و چراغ حیاطی استفاده کنید.  

چراغ سرلوله بیتانور مدل آرتین
چراغ سرلوله بیتانور مدل آرتین

در نظر گرفتن محلی برای پارکینگ اتومبیل‌ها

انتخاب محل مناسبی برای پارک کردن اتومبیل‌ها چالش دیگری است که در زمان طراحی محوطه ویلا با آن مواجه خواهید شد. در این مورد ابتدا باید بهترین محل را با توجه به دسترسی‌ها به ورودی و ساختمان در نظر بگیرید. سپس برای طراحی این فضا، از سبک بنا کمک بگیرید و آن را متناسب با محوطه طراحی کنید.

کفپوش‌های ورودی و محوطه

نکته آخر در طراحی ورودی باغ و محوطه نصب کفپوش‌های مناسب است. فضای جلوی ورودی و همچنین مسیرهای طراحی شده در باغ باید با کفپوش‌های مناسب و هماهنگ پوشانده شوند. در طراحی محوطه نیز می‌توانید از چند نوع کفپوش از جمله تایل‌های بتنی و چمن مصنوعی استفاده کنید. نکته مهم در این رابطه هماهنگی و تناسب متریال‌ها با سایر عناصر محوطه و ورودی می‌باشد.

در این مطلب به نکات مهم طراحی ورودی باغ و محوطه پرداختیم. با توجه به موارد گفته شده می‌توانید یک ورودی زیبا و شیک داشته باشید، ارزش ویلای خود را افزایش داده و شخصیتی منحصر به فرد به آن بدهید. چنانچه قصد خرید انواع لوازم روشنایی مانند چراغ پارکی، چراغ حیاطی یا چراغ پایه دار مسیر را دارید حتما به بخش روشنایی در فروشگاه آنلاین هوم استایل مراجعه کنید. برای خرید انواع کفپوش مانند چمن مصنوعی و ترموود نیز می‌توانید از بخش محوطه سازی بازدید نمایید.