اگر آشپزخانه شما به قدری بزرگ است که یک کابینت جزیره را در خود جای دهد، در افزودن آن به فضای موجود تردید نکنید. جزیره آشپزخانه یکی از کاربردی‌ترین عناصر آشپزخانه به حساب می‌آید. این کابینت‌ها علاوه بر نقش کاربردی، زیبایی و جذابیت دکوراسیون را نیز به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهند. ایده‌های متنوعی برای طراحی کابینت‌های جزیره وجود دارد. در مطلب امروز هوم استایل به چند مدل جزیره آشپزخانه متفاوت و جذاب می‌پردازیم. تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

عوامل مهم در انتخاب مدل جزیره آشپزخانه

کابینت‌های جزیره نوعی کابینت هستند که جدا از سایر کابینت‌ها و معمولا در مرکز یا ورودی آشپزخانه ساخته می‌شوند. مزیت اصلی کابینت‌های جزیره فراهم کردن امکان داشتن فضای ذخیره‌سازی و همچنین فضای کار بیشتر در آشپزخانه‌ها است. اما ساخت جزیره می‌تواند به شکل‌های گوناگون انجام شود. انتخاب بهترین مدل جزیره آشپزخانه به عوامل زیادی بستگی دارد. سبک دکوراسیون آشپزخانه، سلیقه و مساحت موجود از جمله این عوامل هستند. بنابراین علاوه بر مدل خاص و متفاوت، حتما این موارد و همچنین کاربردی بودن کابینت را نیز در نظر بگیرید.

مدل‌های کابینت جزیره

همان‌طور که گفته شد کابینت‌های جزیره بسیار متنوع هستند. حتی ساده‌ترین مدل‌های این کابینت‌ها نیز به علت وجود رنگ‌ها و متریال‌های گوناگون، انواع مختلفی دارند. اما در این مطلب قصد داریم از کابینت‌های معمول صرف نظر کنیم و ایده‌های جدید و منحصر به فرد کابینت‌های جزیره را به شما معرفی کنیم. اگر به دنبال طرحی متفاوت برای دکوراسیون آشپزخانه منزل خود هستید، می‌توانید از این مدل‌ها ایده بگیرید.

کابینت جزیره L شکل

یکی از ایده‌هایی که در آشپزخانه‌های بزرگ بسیار کاربردی خواهد بود، کابینت با طرح L است. این طرح فضای بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. از این فضا هم به منظور ذخیره‌سازی و هم برای آماده سازی غذاها و همچنین صرف غذا می‌توانید استفاده کنید. این مدل کابینت امکان افزودن یک سینک اضافه را نیز به شما می‌دهد و به این ترتیب آشپزی را برایتان ساده‌تر خواهد کرد.

کابینت منحنی

ایده دیگری که اخیرا محبوبیت یافته و در آشپزخانه‌های بیشتری قابل مشاهده است، جزیره آشپزخانه با طرح منحنی است. کابینت‌ها معمولا با خطوط صاف طراحی می‌شوند. به همین علت یک طرح منحنی، طرحی خاص و متفاوت محسوب می‌شود. کابینت جزیره منحنی می‌تواند به نقطه کانونی دکوراسیون آشپزخانه شما تبدیل شود. از طرفی خطوط منحنی حرکت را نیز ساده‌تر می‌کنند و از نظر ایمنی مناسب‌تر می‌باشند.

جزیره-آشپزخانه
تصویر شماره 1 – به کار بردن خطوط منحنی در جزیره آشپزخانه علاوه بر زیبایی، ایمنی بیشتری برای حرکت افراد فراهم می‌کند.

کابینت جزیره گرد

کابینت‌های گرد یا بیضی مانند مدل‌های منحنی گزینه مناسبی برای ایجاد یک طرح متفاوت هستند. این مدل از کابینت‌های جزیره به علت داشتن گوشه‌های نرم برای خانواده‌های دارای فرزندان نوپا بسیار مناسب هستند. کابینت‌های جزیره گرد علاوه بر حفظ ایمنی در آشپزخانه‌های نه چندان بزرگ نیز قابل استفاده می‌باشند. چرا که فضای حرکت بیشتر و همچنین سطح کار بیشتری در اختیار افراد قرار می‌دهند.

جزیره آشپزخانه آبشاری

این طرح برای افرادی که به دنبال یک جزیره آشپزخانه مدرن هستند انتخابی فوق‌العاده است. کابینت جزیره آبشاری به طرح‌هایی گفته می‌شود که متریال رویه کابینت از یک یا دو طرف تا زمین امتداد می‌یابد. این متریال معمولا از سنگ است و ظاهری چشمگیر به آشپزخانه‌ها می‌بخشد.

کابینت-جزیره
تصویر شماره 2 – کابینت جزیره آبشاری به علت ایجاد ظاهری امروزی و چشمگیر یکی از انتخاب‌های مناسب برای آپارتمان‌های مدرن است.

جزیره آشپزخانه مدرن

در طرح‌ها و مدل‌های امروزی و جدید کابینت جزیره شاهد استفاده از قفسه‌های باز در کنار کابینت‌های معمول هستیم. این مدل جزیره آشپزخانه مدرن، فضایی برای چینش ظروف و اشیا دکوراتیو در اختیار شما قرار خواهد داد. این طرح همچنین با ترکیب قفسه‌های باز و بسته تنوع بصری و جذابیت ظاهری بیشتری ایجاد خواهد کرد.

ترکیب متریال‌ها در طراحی جزیره

یکی دیگر از ایده‌هایی که به ایجاد طرحی خاص کمک می‌کند، استفاده از چند متریال در کنار یکدیگر است. این ایده بهتر است در کابینت‌های جزیره بزرگ‌ اجرا شود. به این ترتیب همه متریال‌ها به صورت مجزا و در کنار یکدیگر امکان دیده شدن خواهند داشت. با توجه به سلیقه خود می‌توانید از رنگ‌های متضاد یا طیف‌های نزدیک به هم استفاده نمایید. هر یک از این انتخاب‌ها می‌توانند تاثیر متفاوتی بر دکوراسیون آشپزخانه شما داشته باشند. در زمان انتخاب متریال‌های کابینت جزیره آشپزخانه حتما به رنگ و متریال سایر کابینت‌ها نیز توجه داشته باشید.

مدل-جزیره-آشپزخانه
تصویر شماره 3 – با ترکیب چند متریال مختلف مانند کاشی‌ همراه با چوب یا فلز یک مدل جزیره آشپزخانه منحصر به فرد خواهید داشت.

جزیره آشپزخانه متحرک

لازم نیست که حتما طراحی جزیره به صورت ثابت و متصل به زمین انجام شود. کابینت جزیره متحرک یکی از ایده‌های بسیار کاربردی برای آشپزخانه‌های کوچک است. این مدل جزیره آشپزخانه به راحتی جابه‌جا می‌شود و به این ترتیب فضایی منعطف و قابل تغییر در اختیار شما قرار خواهد داد. توجه داشته باشید که جزیره‌های متحرک و قابل جابه‌جایی امکان نصب سینک ظرفشویی یا نصب اجاق گاز را ندارند. از این کابینت‌ها می‌توانید برای آماده‌سازی یا صرف وعده‌های غذایی استفاده کنید.

در مطلب امروز هوم استایل به چند ایده خاص و متفاوت طراحی کابینت جزیره آشپزخانه پرداختیم. هر یک از این ایده‌ها در صورتی که متناسب با سبک دکوراسیون آشپزخانه به کار روند، می‌توانند به عنصری شاخص در خانه‌ها تبدیل شوند. پیش از اجرای کابینت جزیره، از وجود مساحت کافی در آشپزخانه مطمئن شوید. توجه داشته باشید که باید فضای کافی برای رفت و آمد افراد را نیز در نظر بگیرید. به این ترتیب فضایی کاربردی، زیبا و راحت خواهید داشت و از سپری کردن زمان در آشپزخانه منزل خود لذت خواهید برد.