shabby chic design - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)شبی شیک که نام لاتین این دکوراسیون است و به صورت shabby chic نوشته می شود، در لغت به معنی و مفهو ژنده پوش با کلاس یا شیک ترجمه شده است . ولی در اصطلاح دکوراسیونی به طرح و دکوری که شبیه به خانه های قدیمی بوده اما با زیورآلات دکوری و دکوراتیوهای آنتیک تزیین شده باشد ، دکوراسیون شبی شیک نوعی طراحی داخلی است که سرآغاز آن از بریتانیای کبیر است، جایی که خانه‌های بزرگ ییلاقی دارای مبلمانی نسبتاً رنگ و رو رفته بودند و آثار گذشت زمان بر روی آنها نمایان بود. این سبک برخلاف دکورهای گران سلطنتی که در دهه ۱۹۸۰ مرسوم شده بود، بیشتر با بازیافت و بازسازی مبلمان به دست می‌آمد و ظاهری کهنه و قدیمی داشت.

شبی شیک از دکوراسیون‌های دیگر مانند دکورهای رنگی سوئدی، قصرهای ییلاقی فرانسوی و حتی سادگی و خلوص یکی از رویکردهای آمریکایی زیاد الهام می‌گرفت و الهام گرفته از سبک های سوئدی و فرانسوی است که بسیار دلنشین و دعوت کننده است.

طراحان شبی شیک را به‌عنوان سبکی ظریف، آرام و رمانتیک می‌شناسند که راحت و دعوت‌کننده بوده و این ویژگی‌ها به آن خاصیتی زنانه بخشیده است.

shabby chic decorating 1 - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

ویژگی های سبک شبی شیک:

از مهمترین ویژگی های سبک شبی شیک میتوان به استفاده از رنگ سفید، وسایل عتیقه، لوسترهای بزرگ و درخشان اشاره کرد که البته پارچه های گلدار و سنتی نیز در این سبک به خوبی به چشم میخورد. استفاده از پارچه های قدیمی با طرح های گلدار برای دکوراسیون قسمت های مختلف خانه در این سبک بسیار رایج است، پارچه های نخی با طرح های وینتیج که رنگ های پاستلی دارند در این سبک خودنمایی میکنند.

shabby chic - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)مبلمان در طراحی داخلی شبی شیک:

قطعات مبلمان در این سبک معمولاً رنگ زیادی خورده‌اند و با وجودی که واقعاً عتیقه و کهنه نیستند؛ اما معمولاً طوری رنگ‌آمیزی می‌شوند که انگار رنگ و رو رفتگی آنها حکایت از سالیان دراز عمرشان دارد. پتینه‌کاری بر روی این مبلمان با نقش‌های گل و بلبل زیاد دیده می‌شود.

dining room shabby chic design - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

پارچه ها در سبک شبی شیک:

پارچه‌های نخی و کتانی که یادآور پارچه‌های کتانی قدیمی فرانسوی هستند در این سبک به‌وفور دیده می‌شوند. این پارچه‌ها معمولاً با چای شسته می‌شوند تا ظاهری کهنه به خود بگیرند. رنگ و رو رفتگی شاخصه مهم این سبک است. پارچه‌های ضخیم نخی و کتانی در رنگ‌های خاکی یا با طرح‌های گل‌دار وینتیج در رنگ‌های پاستلی، حس زنانگی و جذاب این سبک را به‌خوبی نشان می‌دهند.

رنگ ها در دکوراسیون:

رنگ ها در این سبک شامل سفید به رنگ عاج ، کرم و زرد کم رنگ و صورتی و آبی روشن و سبز روشن است .استفاده از رنگهای روشن در این سبک اجباریست . در این سبک چوبهای طبیعی و تیره به چشم نمیخورند در عوض استفاده از اشیاءکم رنگ و روشن و نقاشی ها اهمیت دارند .

shabby chic design 2 - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

کفپوش:

برای کف فضا کف پوش چوبی با رنگ روشن گزینه خوبی است و در صورت استفاده از فرش بهتر است روشن و بدون نقش های زیاد باشد.در کل در این سبک میتوان از اشیاء قدیمی و بازیافتی استفاده کرد و پارچه های نخ نما و گل دار نیز گزینه های خوبی برای این کار هستند.

لوازم دکوری محبوب:

سبک شبی شیک یک سبک کاملا زنانه نیست. البته که اساس این سبک بر قدیمی بودن استوار است ، اما می توان در میان تمام این وسائل از لوازمی با چوب های براق و ساده نیز استفاده کرده و هماهنگی ای متعادل ایجاد کرد. در انتخاب چراغ ها و روشنایی ها نیز می توانید از لوستر های فلزی مات و یا براق استفاده کرده و یا از شمعدان های برنزی بهره ببرید. قطعات آنتیک مثل برخی از اکسسوری‌هایی که در سبک فرانسوی استفاده می‌شوند در این سبک نیز قابل‌مشاهده هستند.

shabby chic decorating - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

استفاده از نوآوری:

مانند هر موضوع دیگری، سبک های دکوراسیون داخلی نیز با گذر زمان تغییر کرده و پیشرفت می کنند. سبک شبی شیک نیز، هرچه قدر هم  که به گذشته خود پایبند باشد، اما دچار تغییراتی شده است.  امروزه در این سبک کمتر از گذشته از چین ها و طرح های گلدار استفاده می شود. هرچند که سبک شبی شیک ساده تر شده است، اما تنها چیزی که همیشه به آن ماندگار است، ایجاد حس رمانتیک در فضا است.

shabby chic design 1 - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

همه چیز در جزئیات پنهان است:

شبی شیک یکی از سبک هایی است که بیشتر از کلیات، به جزئیات توجه می کند. در این سبک رومیزی، دستمال ها، مجسمه های کوچک، قاب عکس ها و حتی دسته ی سینی ها نیز مورد توجه قرار می گیرد. در این سبک هرچیزی باید دارای معنا و گذشته ای باشد. می توانید در عتیقه فروشی ها لوازم دست دوم و ارزش مندی را پیدا کرده و در خانه قرار دهید.

Romantic style - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

مبلمان وینتیج، پرده های نازک، گلدان های سفالی، گل و گیاهان خوشرنگ و مصالح طبیعی مانند چوب و فرش بامبو … جزو عناصری هستند که باید در دکوراسیون شبی شیک آن ها را به کار ببرید.

طراحی داخلی به سبک رومانتیک:

در این مقاله قصد داریم در خصوص طراحی داخلی ،چیدمان و نوع مبلمان ، رنگ در فضاهای داخلی یک خانه مینیمال شامل فضای آشپزخانه ، نشیمن ، اتاق خواب و…. مباحثی را مطرح کنیم تا از این مقاله بتوانید به عنوان مرجعی کامل در زمینه طراحی، چیدمان و اجرای دکوراسیون شبی شیک (رومانتیک)در خانه خود بهره‌مند شوید. با ما همراه شوید.

آشپزخانه به سبک رومانتیک

در آشپزخانه ای که دارای ویژگی های سبک شبی شیک است رنگ سفید و رنگ های پاستلی به عنوان رنگ های غالب به کار برده می شوند. هم چنین از درب های کابینت ها گرفته تا میز غذاخوری موجود در آشپزخانه از چوب های پتینه کاری شده و یا رنگ های روشن استفاده می شود. با استفاده از اشیاء پتینه کاری شده، اکسسوار ها و لوازمی به سبک روستایی به راحتی می توانید فضایی آرامش بخش در آشپزخانه ایجاد کنید. هم چنین در این سبک، شلف ها و طبقات چوبی در کنار کابینت های درب دار به کار برده می شوند.

shabby chic kitchen design - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

در آشپزخانه هایی که رنگ های روشن، رنگ های پاستلی و رنگ های خاکی در الویت قرار دارند، می توانید از پارچه های کتان و پنبه ای استفاده کنید که دارای طرح ها و نقش های برگرفته شده از طبیعت، مانند گل و گیاه هستند. برای ایجاد آشپزخانه ای با سبک شبی شیک، از اشیاء متنوعی که فضایی رمانتیک ایجاد می کنند استفاده کنید. برای افرادی که می خواهند اشیاء قدیمی و نوستالژیک خود را به نمایش بگذارند نیز شبی شیک سبک مناسبی برای آن ها خواهد بود.

در کنار کابینت های بسته می توانید از شلف ها و طبقات باز نیز استفاده کنید و در این طبقات باز که در مقابل چشم ها قرار دارند لوازم قدیمی و نوستالژیک خود را به نمایش بگذارید. البته اگر نمی خواهید گرد و خاک بر روی لوازم بنشیند، استفاده از درب شیشه ای برای کابینت ها نیز انتخاب مناسبی خواهد بود.

romantic kitchen design - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

در این سبک از نظر ظاهری میان رنگ ها، بافت ها و طرح ها، هماهنگی و هارمونی وجود دارد. استفاده از پالت رنگی ای که میان رنگ دیوار ها، فرش و تمام عناصر موجود هارمونی ایجاد کند برای ایجاد فضایی آرامش بخش در آشپزخانه بسیار مفید خواهد بود. می توانید میز و صندلی های خود را به رنگی انتخاب کنید که با دکوراسیون مکان هماهنگ باشند و یا آن ها را به رنگ مورد نظر خود رنگ آمیزی کنید. با به کار بردن طرح های مناسب، رنگ های روشن و ایجاد هارمونی می توانید فضای دلبازی که به دنبال آن هستید را در آشپزخانه ایجاد کنید.

نشیمن به سبک رومانتیک:

اتاقی که با گل ها ی فراوان و رنگ های بهاری رنگ آمیزی شده و رنگ خنثی و بی اثر خاکستری دیوار ها برای بروز جلوه آنها در گوشه ای ساکن شده . استفاده از مبلمان حصیری و یا میز های  سبد بافی شده که  با رنگ روشن خود روشنایی اتاق را افزایسش داده اند از یک سو و استفاده از شیشه ها و پنجره های بزرگ از سوی دیگر نور بسیار زیادی را به اتاق سرازیر کرده است . رنگ  های ملایمی چون صورتی و گل بهی در ترکیب با سفیدی ها محسوس اتاق یک هارمونی حیرت آور پدید می آورد و از هر سمت و سویی برای بیننده دلبری میکند.

romantic living room design - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

استفاده از لوستر های بزرگ درخشان و پرده های نازک یا کرکره های سفید حصیری و استفاده از اکسسوری های یاد شده و آینه زیبایی اتاق نشیمن شما را چند برابر میکند.

اتاق خواب به سبک رومانتیک: 

romantic bedroom style1 - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

یکی از مناسب ترین و محبوب ترین نقاط خانه برای سبک شبی شیک، اتاق خواب است. این سبک را در اتاق خواب خود و یا دخترانتان امتحان کنید و از آن لذت ببرید. یک تاج تخت قدیمی را از مکان های دست دوم فروشی پیدا کنید. آن را سمباده زده و با رنگ سفید و یا صورتی به سبک پتینه رنگ آمیزی کرده و بالای تخت، به دیوار نصب کنید. تخت را با بالش ها و روتختی ای با حاشیه های چین دار بپوشانید و استفاده از تعدادی شمع معطر ،پارچه ها کتان لطیف و رنگ روشن که انتخاب رنگ صورتی بهترین کارخواهد بود و استفاده از کوسن ها و بالشت هایی که رنگ و بوی گل های بهاری را به مشام میرساند یک طراحی مناسب برای اتاق خوابی رومانتیک است  و بر روی میز کنار تخت یک گلدان با گل های تازه و یک آباژور قرار بدهید.

romantic bedroom design - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)

سرویس بهداشتی  به سبک رومانتیک:

طرفداران دکوراسیون شبی شیک افرادی خلاق و برون نگر هستند که همواره به دنبال کشف ظرفیت های ابزار و لوازمی اطراف خود هستند تا بتوانند آنهارا با پتانسیلی که در اختیارشان هست به یک وسیله تزیینی و دکوراتیو در این سبک تبدیل نمایند. حمام ها نیز بخشی از دکوراسیون خانه به حساب می آیند که شبی شیک ها به شدت بر روی آن حساس هستند. استفاده از بودجه کم برای تزیین این فضا مورد علاقه بسیاری از آنها است . آینه ای عتیقه (منظور قدیمی نه گرانبها) در کنار یک روش.ی کریستال یا سرامیک که به نحو زیبایی در محل قرار گرفته است و همین طور قفسه یا کنسول چوبی با استفاده از تزیینات.

shabbychic bathroom design - دکوراسیون داخلی به سبک رومانتیک (shabby chic)