rustic sofa - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی برای فضاهای ویلایی و خانه هایی که به سبک روستایی ساخته می شوند کاربرد دارد. سبکی از معماری و طراحی است که در آن از متریال طبیعی استفاده می شود. به طوری که تا حد امکان از نظر فرم و بافت به طبیعت نزدیک باشند. تاکید اصلی در این سبک استفاده از صنایع و روح طبیعت در طراحی و تزیین است.

4bd68bcf9b05c2b0f5c88fa4d0da06c7 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

سبک روستیک یک ساختار خام و نپخته با جزئیات ناصاف و کمی هم زمخت را در خود جای داده است درست مثل خانه های روستایی و کوهستانی که صمیمیت طبیعت را به خانه آورده اند. این سبک بر بنیاد طبیعت و استفاده از مواد طبیعی و خام نهاده شده است و می کوشد احساس و الهامی از طبیعت را در فرد زنده کند.
استفاده از مواد و مصالح و متریال‌های برگرفته از طبیعت، فضایی صمیمی‌تر و همراه با راحتی بیشتر می‌آفریند. در سبک «طبیعت‌گرایی روستایی» وجوه کلیدی از قبیل منسوجات با بافتی قابل لمس و مواد و مصالحی قوی هم به لحاظ ظاهر و هم کیفیت ساختاری آن مانند آجر یا چوب‌های طبیعی و توپر و بالاتر از همه اینها، اشتیاق به بازتاب فضای طبیعی خارج از خانه به درون آن با کاربرد رنگ‌های آرامش‌بخش و الگوهای نقشینه موجود در ذات و ماهیت طبیعت است.

هر آنچه باید قبل از اجرای دکوراسیون به سبک روستیک  بدانید:

مصالح کاربردی در سبک روستیک:

کاشی‌های سفالین و قفسه‌ها و میزهای ساخته شده از جنس چوب واقعی در آشپزخانه یا وجود لوازم تزیینی کاربردی ساخته شده از بافته‌های حصیری و میز و صندلی‌هایی ساخته شده از چنین مواردی از مثال‌های کاربردی این سبک است. . انواع سنگ‌های طبیعی نیز می‌تواند به عنوان عنصری ساختاری- تزیینی روی دیوار یا کف به کار رود. سنگ‌های طبیعی نیز با خود رنگ‌های زیبا و آرامش‌بخشی به محیط می‌افزاید. یکی از متریال های اصلی دیگر در تکمیل دکوراسیون داخلی به سبک روستیک یا به باور برخی از طراحان آسیایی سبک روستایی سنگ آنتیک است ، سنگهای زیبایی که در هر جای خانه از ان استفاده می شود ،به خصوص اطراف شومینه و در میان کابنیت و تزیینات داخلی آشپزخانه.

rustic living room 1 arianparax 1 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

پالت رنگ:

پالت رنگی روستیک از تناژ های براق و رنگ های تند عاری است و در عوض شامل رنگ های متنوع و لطیف از دنیای طبیعی است. منظور از رنگ های طبیعی، رنگ پوست درختان، سنگ و خاک است. ارغوانی و سبز لیمویی ممکن است جزئی از پالت رنگی طبیعت باشند.

نگران نباشید که انتخاب شما فقط به رنگ قهوه ای محدود شود. شما می توانید رنگ های روشن تری نیز در این سبک استفاده کنید. این رنگ ها به خوبی با فضای روستیک شما هماهنگ می شوند و در عین حال آشنا و سنتی به نظر می رسند. مثلا آبی جین، قرمز کوکاکولا، زرد طلایی و فیروزه ای کم رنگ می توانند جزء این دسته باشند.

rustic living room 13 arianparax - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

پنل های دیواری:

استفاده از پانل های چوبی و سنگ به عنوان دیوارپوش در سبک روستیک رایج است. این پانل ها نمایی طبیعی در خانه ایجاد می کنند و به راحتی می توان بر روی آنها قلاب های آویز و یا وسایل دکوراتیو نصب نمود. استفاده از برچسب های دیواری، کاغذ دیواری یا چوبکاری دیوارها با طرح های مربعی، چهل تکه، کالباس چوبی و یا پوسترها روز به روز در حال افزایش است.

lume rustic wall 4 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

کفسازی:

کف‌هایی ساخته شده از انواع سنگ‌های کمتر صیقلی مانند «سنگ لوح» یا «تراورتن» چوب‌های قدیمی وجود کف‌هایی که با چوب‌هایی به شکل الوار فرش شده باشند نیز گواه دیگری برای توان ایجاد فضایی ملهم ازطبیعت‌گرایی روستایی خواهد بود. وجود فرش‌های بافته شده از الیاف طبیعی مانند فرش‌های کرکی یا پشمی، گبه یا گلیم نیز افزودن رنگ‌های زیبایی است به این ترکیب طبیعت‌گرایانه با سبک روستایی  است.

cfd7ee4deb29b4c08bd8085861a58307 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

پوست حیوانات:

استفاده از پوست حیوانات به عنوان فرش زیبایی بی نظیری به فضای خانه می بخشد. شما می توانید از پوست گور خر, گاو و گوسفند استفاده نمائید و قسمتی از کفپوش خانه را با آن پوشش دهید.

پرده:

پرده‌ها اندازه تمام قدی دارند که تا روی زمین می‌رسد و از چوب پرده‌های چوبی آویزان می‌شوند. پارچه‌های پرده هم از جنس‌‌هایی از قبیل کتان‌های ضخیم یا پنبه‌ای و به هرحال از نوع پارچه‌های طبیعی هستند.

مبلمان:

مبلمان و اثاثیه فضایی به سبک روستیک وسایلی از قبیل صندلی‌های قدیمی چوبی که دستی بر آنها کشیده شده باشد و روکشی از پارچه‌های شطرنجی یا چهارخانه برای آنها در نظر گرفته شود، یکی از راه‌های رسیدن به این سبک در خانه است. انتخاب اسباب و اثاثیه و مبلمان هماهنگ با این سبک،‌ شخصیت فضای دلخواه را تشکیل می‌دهد. اصولا وجود لوازم و اثاثیه قدیمی در این سبک کاربرد دارد.

تزیینات:

اگر شما به شاخ های بزرگ روی دیوار علاقه مند باشید احتمالا علاقه مند به معماری داخلی به سبک روستیک هستید . به هر حال بعضی از مردم نیز میخواهند یک ظاهر ظریف تر داشته باشند . با نصب کردن تعدادی شاخ کوچک روی دیوارتان ، حس روستایی را بدون بیرون رفتن از خانه میتوانید به داخل بیاورید.

Modern Rustic Home Design Pearson Design Group 02 1 Kindesign 1 1 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

توجه داشته باشید این‌گونه وسایل هرگز درخشان و جلا خورده نیستند، بلکه رویه‌ طبیعی ماده سازنده آنها که در ذات این مواد وجود دارد باید حفظ شود؛ چوب‌ها، چرم یا سنگ یا پارچه‌ها و منسوجاتی فاقددرخشش و جلا. ولی این امر به این معنی نیست که فقط باید از وسایل قدیمی بهره برد، برعکس می‌توان مجموعه وسیعی از ترکیب و تلفیق‌های مختلف به وجود آورد فقط باید توجه داشت که همواره طبیعت به عنوان الگوی اصلی موردنظر باشد.

یکی از عوامل تزیینی در این سبک، استفاده از شیوه پتینه روی لوازم یا دیوارهاست. عامل دیگر،‌ وجود صنایع دستی در اشکال مختلف آن در فضاست؛ از قبیل بشقاب‌ها و لیوان‌های سرامیکی نقاشی شده و لعاب خورده.اشیای قدیمی که از مادربزرگ‌های خانواده باقی مانده‌اند، عنصر تزیینی و با اصالت این سبک خواهد بود. به هر‌حال، استفاده دوباره از وسایل قدیمی کمک قابل توجهی است به حفظ طبیعت.

پارچه و روکش در سبک روستیک:

پارچه ها و روکش ها پارچه‌های طبیعی مانند پشم، کتان، نخ، پنبه و… از عناصر مهم این سبک است که برای پوشش مبلمان و اجزای آن در کنار چوب یا حصیر به کار می‌رود. نقوش پارچه‌ها شامل انواع راه‌راه، چهارخانه و شطرنجی‌‌ها و نقوشی از گیاهان و گل‌هاست. 

ee394733a3ed892cc62017e43c5ffbae - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

استفاده از گیاهان:

شما نمیتوانید سبک روستیک داشته باشید مگر اینکه کمی سبزی به فضا اضافه کنید. تعدادی گلدان بزرگ را با تعدادی ساقه و برگ بزرگ پر کنید در این صورت شبیه به بک درخت کوچک در خانه می شوند.

a01d7c44e3be2c68da3a7964c6013ea7 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

نور و روشنایی:

هنگامی که یک لوستر روستایی آویزان می شود، قطعا می خواهید ظاهر آن تاریک و سنگین باشد، حتی اگر بقیه اتاق شما روشن و پر نور باشد پس برای تکمیل دکور روستایی خانه خود به دنبال یک جنس آهنی یا برنز براق باشید.

تیر های چوبی:

از تیرها برای قاب کردن سقف ها، شکل دادن درگاه ها، احاطه کردن شومینه ها و پنجره ها یا حتی خط انداختن در دیوار ها استفاده کنید. شما هم چنین می توانید از کنده های گرد درختان نیز استفاده کنید و به منزل تان جذابیت ببخشید. تیرهای ناهموار در مقابل دیوارهای سفید صیقلی و هموار، یک کنتراست جالب ایجاد می کنند یا استفاده از آن ها در کنار یک سطح بافت دار اما هموار، ایده ی جذابی است.

ارتباط با فضاهای بیرونی در سبک روستیک:

به دلیل رنگ های طبیعی استفاده شده در فضاهای روستیک، آن ها اغلب گویی ادامه ی فضای بیرونی هستند. بین فضاهای داخلی و خارجی تشابه ایجاد کنید.

طراحی داخلی به سبک روستیک :

در این مقاله قصد داریم در خصوص طراحی داخلی ،چیدمان و نوع مبلمان ، رنگ در فضاهای داخلی یک خانه به سبک روستیک شامل فضای آشپزخانه ، نشیمن ، اتاق خواب و …. مباحثی را مطرح کنیم تا از این مقاله بتوانید به عنوان مرجعی کامل در زمینه طراحی، چیدمان و اجرای دکوراسیون در خانه خود بهره‌مند شوید. با ما همراه شوید.

856e57e52bc367f18dbcc37ae51fcf58 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

 آشپزخانه به سبک روستیک:

در آشپزخانه های با سبک روستیک متریال پر زرق و برق و تجملی به ندرت به چشم می خورد. یک مجموعه ای که اکثر آن از صنایع دست ساز، آنتیک و حتی آثار عتیقه و قدیمی ساز تشکیل شده است. مانند کلکسیونی از لوازم آنتیک که نیازی به هماهنگی کامل ندارد و ممکن است هرقطعه حال و هوای خودش را داشته باشد.

rustic kitchen decorating - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

کف آشپزخانه روستایی نیز یا از سرامیک قهوه ای است و یا از پارکت های قهوه ای است تا به حس گرمای فضا کمک کنند.سقف بنا با تیرهای چوبی تزئیین شده تا شبیه سازه های روستایی به نظر بیاید.

رنگ های مورد استفاده رنگ هایی هستند که عمدتا در طبیعت یافت می شوند، مانند کرم و قهوه ای درختان، سبز و زرد برگ ها، آبی آسمان و دیگر رنگ های موجود در جنگل، سفید و مشکی به عنوان مکمل این رنگها مورد استفاده قرار می گیرند.

چوب های به رنگ تیره می تواند برای آشپزخانه های کوچک و کم نور مناسب به نظر نیاید، در چنین آشپزخانه هایی به جای استفاده از رنگ های تیره، می بایست از چوب های سفید و یا رنگ شده روشن استفاده نمود.

اگر برای شما تحمل چوب های رنگ پریده آسان نمی باشد، آنها را دوباره رنگکاری کنید و فقط رنگ های شیارها، لبه ها و گوشه های چوب را به همان سبک روستیک باستانی بدون رنگ نگه دارید.

 نشیمن به سبک روستیک:

در سبک دکوراسیون اتاق نشیمن روستیک به دلیل نزدیکی به فضای روستایی از مواد و مصالحی استفاده می شود که طبیعی هستند. برای جذابیت بیشتر دکوراسیون پذیرایی روستیک نیز از قالی و فرش می توانید در فضای سالن پذیرایی استفاده کنید همچنین در سبک طراحی داخلی  روستیک از رنگ های خنثی و رنگ هایی که در طبیعت بیشتر قابل مشاهده است نظیر رنگ های کرم و قهوه ای و آجری و … استفاده می شود.

2494b24d12f1a8e1bc1a8f41fd3d1ec9 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

کاناپه های گرم و نرم و چند صندلی راحت و دنج جلوی شومینه چوب سوز چیده شده اند. گرما و راحتی این فضا با رواندازهای خزدار بیشتر میکند  یک قالی بافت دار که روی کفپوش چوبی نشیمن انداخته شده باشد به این اتاق هویت با طراحی دکوراسیون به سبک روستیک می دهد. پنجره بزرگی در این اتاق تعبیه شده باشد که فضا را از نور طبیعی پر کند، و چشم انداز کوه های ناهموار اطراف خانه را مثل یک تابلو به نمایش بگذارد.

اتاق خواب

هیچکس در دنیا نیست که در کنار این تیغه های چوبی سقف، دیوار چوب و تخت بزرگی که روی سکوی چوبی قرار گرفته خواب راحتی نداشته باشد. شومینه سنگی و مناظر دیدنی کوه های اطراف، و استفاده از پتوی خزدار روی تخت هم بیش از حد به فضای اتاق زیبایی میبخشد.

Modern Rustic Home Design Pearson Design Group 05 1 Kindesign 685x1024 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن

حجم زیادی نور طبیعی از این پنجره ها وارد اتاق می شود که باعث دلباز شدن فضا می شود. یک ارتباط پیوسته و یکپارچه بین محیط بیرون و داخل خانه برقرار کرده. به کار بردن لوستر که شبیه لانه پرنده باشد بسیار جذاب خواهد بود.

حمام و سرویس بهداشتی به سبک روستیک

در دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی و حمام  یکی از دلایلی که موجب شده سبک روستیک و حمام هایی با این نوع طراحی مورد پسند بسیاری از افراد قرار گیرد، به کار گیری جزییات و ایده هایی برگرفته  از عناصر طبیعی مثل سنگ و چوب است که این عناصر حس خانگی بودن و دنج بودن یک فضا را در افراد ایجاد می کند و حس و حال طبیعت و زیبایی آن را به نمایش می گذارد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این طراحی، استفاده از رنگ های کبود، مثل آبی کدر می باشد، این رنگ ها محیطی ملایم به وجود می آورند و ترکیب آن ها با گرمای چوب و استقامت سنگ، چشم اندازی بکر و طبیعی در دکوراسیون یک فضا ایجاد می کند.

143ac2bee342a3383480cf4bc05a1a98 - دکوراسیون داخلی به سبک روستیک و ویژگی های آن