طراحی باغچه‌ حیاط و ویلا بیش از آنچه ممکن است به نظر برسد می‌تواند تنوع و گوناگونی داشته باشد. در واقع محوطه‌ سازی باغچه و باغ‌ها، حتی باغچه‌های بسیار کوچک نیز پتانسیل زیادی دارند. در صورت طراحی باغچه ویلا به شکل اصولی و درست، می‌توان از این پتانسیل به بهترین شکل استفاده کرد. پس از انجام یک طراحی صحیح و اجرای آن، فضایی جذاب و شگفت‌انگیز در محوطه بیرونی ویلای خود خواهید داشت. در مطلب امروز هوم استایل قصد داریم نکات و ایده‌های جذابی برای طراحی دکوراسیون باغچه را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

طراحی-باغچه-ویلا
تصویر شماره 1 – هماهنگی میان فضای نشیمن، باغچه‌ها و مسیرها از موارد مهم و اساسی در طراحی باغچه ویلا است.

قدم اول در طراحی باغچه حیاط : عملکرد هر بخش از فضا را مشخص کنید

در هنگام طراحی باغچه حیاط و ویلا مهم است که فهرستی از اولویت‌های مورد نیاز خود تهیه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که از هر سانتی‌متر فضا به خوبی استفاده نمایید. به این منظور باید پرسش‌هایی از خود بپرسید، به عنوان مثال:

  • آیا تمایل دارید که فضایی برای صرف غذا در محوطه بیرونی داشته باشید؟ یا تنها به فضایی برای نشیمن نیاز دارید؟
  • حداکثر چند نفر از فضا استفاده خواهند کرد؟
  • در فضای موجود حداکثر چه تعداد باغچه می‌توانید داشته باشید؟

پاسخ این پرسش‌ها تا حد زیادی چگونگی طراحی حیاط ویلایی و فضای سبز را مشخص خواهد کرد.

قصد پرورش چه نوع گیاهانی را در باغچه ویلا دارید؟

پس از مشخص شدن تعداد باغچه‌ها باید در رابطه با نوع محصولاتی که می‌خواهید در آن‌ها پرورش دهید تصمیم بگیرید. ممکن است قصد داشته باشید که چند نوع گل زینتی بکارید. یا تمایل به پرورش چند نوع گیاه معطر و دارویی را در حیاط داشته باشید. یا حتی ممکن است به پرورش سبزیجات خوراکی علاقه‌مند باشید. در هر صورت باید نوع گیاهان را مشخص نمایید. اگر فضای محدودی برای این کار در اختیار دارید باید اولویت‌بندی کنید. اما در صورتی که تعداد باغچه‌ها زیاد است می‌توانید برای هر دسته از گل‌های زینتی، سبزیجات خوراکی و سایر گیاهان یک باغچه مجزا در نظر بگیرید. سعی کنید محصولاتی که به طور منظم از آن‌ها استفاده می‌کنید را حتما در طراحی باغچه حیاط خود در نظر بگیرید.

گلدان نورانی آذین پلی نور مدل استوانه
گلدان نورانی آذین پلی نور مدل استوانه

در طراحی باغچه حیاط نظم و هماهنگی را مد نظر قرار دهید

برای ایجاد حس نظم در محوطه سازی باغچه معمولا از خطوط صاف و مستقیم استفاده می‌کنند. باغچه‌های مربع یا مستطیل شکل، خوانایی فضاها را بهتر می‌کنند. البته به کار بردن خطوط منحنی نیز در طراحی باغ و باغچه بسیار رایج است. خطوط منحنی می‌توانند به ایجاد حس آرامش و همچنین اصلاح زوایای نامناسب کمک کنند. در مجموع برای داشتن نظم بیشتر سعی کنید که در میان عناصر و خطوط محوطه هماهنگی ایجاد نمایید.

در انتخاب درختان و گیاهان به ایجاد تنوع توجه داشته باشید

برای ایجاد جذابیت بیشتر در طراحی باغچه حیاط از درختان و گیاهان با اندازه‌های گوناگون استفاده کنید. درختان بلند و متوسط را در کنار بوته‌های کوتاه و گل‌های مختلف قرار دهید. برای داشتن یک ترکیب مناسب، بهتر است با یک متخصص باغبانی مشورت کنید.  

محوطه-سازی-باغچه
تصویر شماره 2 – در محوطه سازی باغچه کوچک می‌توانید از گلدان‌ها و باکس‌های عمودی برای کاشت گیاهان و سبزیجات استفاده کنید.

در دکوراسیون باغچه گلدان‌ها را فراموش نکنید

شاید فکر کنید در طراحی باغچه ویلا نمی‌توان از گلدان‌ها استفاده کرد. اما این دیدگاه چندان درست نیست. به کار بردن گلدان‌ها در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف ‌علاوه بر فراهم آوردن فضای کاشت بیشتر، زیبایی و جذابیت محوطه سازی باغچه را نیز افزایش می‌دهند. به همین علت خرید تعدادی گلدان مناسب به ویژه در طراحی باغچه‌های کوچک اهمیت زیادی دارد.

مسیرهای بین باغچه‌ها را نیز طراحی کنید

به طور کلی می‌توان گفت که در طراحی محوطه سه بخش اصلی وجود دارد: باغچه‌ها، فضای نشیمن و مسیرهای رفت و آمد. هر کدام از این موارد تاثیر قابل توجهی در طراحی کل فضا دارند. به همین علت باید به هماهنگی و تناسب آن‌ها با یکدیگر توجه کنید. در طراحی مسیرها و فضاهای بین باغچه‌ها، دسترسی ساده و آسان را در اولویت قرار دهید. مورد دیگر انتخاب کفپوش مناسب است که باید مد نظر داشته باشید.

در انتخاب کفپوش برای طراحی باغچه حیاط گزینه‌های متعددی از جمله چمن مصنوعی و ترموود در اختیار دارید. استفاده ترکیبی از کفپوش‌ها نیز می‌تواند در جذاب‌تر شدن محوطه سازی باغچه موثر باشد. استفاده از قلوه‌سنگ‌ها در مسیرهای بین باغچه‌ها نیز می‌تواند حال و هوای طبیعی‌تری به محوطه بدهد. علاوه بر این، انتخاب مقرون به صرفه‌ای نیز می‌باشد.

از محورهای مورب استفاده کنید

تعریف مسیرهای مستقیم در باغ‌ها یک امر رایج است. اما اگر باغچه شما بسیار کوچک است می‌توانید به کمک یک یا چند محور مورب عمق بیشتری به فضا بدهید. به عبارت دیگر در طراحی باغچه حیاط با چرخاندن 45 درجه مسیرها، فضا بزرگ‌تر از آنچه هست به نظر خواهد رسید.

نورپردازی مناسب در طراحی باغچه حیاط

دکوراسیون-باغچه
تصویر شماره 3 – نورپردازی مناسب به افزایش ایمنی، دسترسی راحت‌تر و همچنین زیبایی بیشتر دکوراسیون باغچه می‌انجامد.

آخرین موردی که در مطلب امروز به آن می‌پردازیم، نورپردازی باغچه است. نورپردازی مناسب در محوطه به امنیت بیشتر فضا کمک خواهد کرد. همچنین به کار بردن لوازم روشنایی مناسب باعث خواهد شد که غروب‌ها و شب‌ها نیز بتوانید به راحتی از فضا استفاده کنید. چراغ‌های دیواری، زمینی و پارکی برخی از انواع لوازم روشنایی هستند که در طراحی نورپردازی محوطه به کار می‌روند.

اگر به دنبال انواع مبلمان مناسب طراحی محوطه هستید، حتما از بخش محوطه سازی فروشگاه آنلاین هوم استایل دیدن کنید. ما در این بخش انواع کفپوش‌ها و گلدان‌های متنوع را ارائه می‌کنیم. همچنین در بخش تجهیزات فضای باز نیز می‌توانید انواع مبلمان محوطه باکیفیت را مشاهده فرمایید.