لابی‌ها در آپارتمان‌ها، شرکت‌ها، هتل‌ها و مراکز تجاری-تفریحی پس از نمای بیرونی ساختمان یکی از اولین فضاهایی هستند که بر افراد تاثیر می‌گذارند. در واقع یک لابی شیک می‌تواند در همان چند ثانیه اول، مخاطبان را جذب کرده و علاقه آن‌ها به ماندن در فضا را تضمین کند. با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که طراحی لابی اهمیت زیادی در ساختمان‌های امروزی دارد. در واقع این فضا باید دعوت‌کننده باشد و احساس خوبی به افراد منتقل کند. سبک کلاسیک و نئوکلاسیک از سبک‌های محبوب برای طراحی یک لابی شیک هستند که در بسیاری از آپارتمان‌ها، هتل‌ها و شرکت‌های امروزی به کار می‌رود. در مطلب امروز هوم استایل نکات اساسی طراحی لابی را با تاکید بر سبک کلاسیک، بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

در نظر گرفتن مقیاس در طراحی لابی

لابی فضایی عمومی است که افراد علاوه بر زمان ورود ممکن است زمان‌های دیگری را نیز در آنجا سپری کنند. به عنوان مثال در لابی ادارات و هتل‌ها می‌توان برخی از جلسات کاری غیر رسمی را برگزار کرد. به دلیل استفاده بیشتر از این فضای مشترک، تغییراتی در تناسب و مقیاس لابی‌ها به وجود آمده است. در واقع لابی‌ها به طور قابل توجهی بزرگ‌تر شده‌اند تا امکانات بیشتری را در خود جای دهند. امروزه در بسیاری از لابی‌ها وجود فضاهای نشیمن، کافه‌ها و رستوران‌ها جزیی جدایی‌ناپذیر محسوب می‌شوند. برای طراحی یک لابی شیک در سبک کلاسیک نیز توجه به مقیاس اهمیت زیادی دارد. در بناهای کلاسیک و نئوکلاسیک، لابی‌ها معمولا با ابعاد و تناسبات بزرگ و باشکوه طراحی می‌گردند.

لابی-شیک
تصویر شماره 1 – توجه به مقیاس و تناسبات در یک لابی شیک به داشتن فضای کافی در طراحی بخش‌های مختلف کمک خواهد کرد.

طراحی دیوارها را دست کم نگیرید

یکی از نکاتی که در ایجاد یک لابی شیک بسیار اهمیت دارد، توجه به دیوارها و استفاده از دیوارپوش است. انواع پنل و دیوارپوش با افزودن بافت، رنگ و طرح به فضاها، طراحی آن‌ها را جذاب‌تر و چشمگیرتر می‌کنند.

به عملکردهای مورد نیاز توجه داشته باشید

همان‌طور که اشاره شد لابی‌ها به صورت فضاهایی چند منظوره طراحی می‌شوند که از صرف غذا تا جلسات کاری در آن‌ها انجام می‌گیرد. بر این اساس پیش از طراحی باید نیازها و خواسته‌های کاربران را در نظر بگیرید و با توجه به آن پیش بروید. آیا کاربران فضا به بخشی مجزا برای صرف غذا نیاز دارند؟ یا می‌توان این بخش را با نشیمن تلفیق کرد؟ آیا افرادی که از لابی استفاده می‌کنند به دنبال فضایی لوکس و مجلل هستند؟ محل مناسب برای طراحی سرویس‌های بهداشتی کدام قسمت است؟ سوالاتی مانند این‌ها به شما در مشخص شدن نیازها کمک کرده و مسیر طراحی یک لابی شیک را هموارتر می‌کنند. 

مشخص کردن بخش‌ها در یک لابی شیک

پیش‌تر لابی‌ها تنها به عنوان فضایی به منظور ورود و عبور شناخته می‌شدند. اما امروزه با پیچیده‌تر شدن عملکرد آن‌ها لازم است که بخش‌های مختلف لابی به دقت طراحی و مشخص شوند. بخش‌هایی مانند کافه، رستوران، سالن همایش و جلسات و همچنین بخش راهنمای مجموعه‌ باید در مناسب‌ترین بخش‌ها قرار گیرند. به این منظور به دسترسی مورد نیاز‌ هر بخش از ورودی و ارتباط آن با بخش‌های دیگر توجه کنید. همچنین دقت داشته باشید که مسیرهای رفت و آمد نباید در فعالیت عملکردهای مختلف اخلال ایجاد کنند.

طراحی-لابی
تصویر شماره 2 – در طراحی لابی، ابتدا بخش‌های مختلف را با توجه به نیازها و خواسته‌های کاربران مشخص نمایید.

نورپردازی در یک لابی شیک

نحوه نورپردازی یک فضا تاثیر قابل توجهی بر برداشت‌ اولیه و واکنش افراد به آن دارد. فضاهای تاریک معمولا کوچک‌ و دلگیر به نظر می‌رسند. در عوض فضاهایی که به خوبی نورپردازی شده‌اند، احساس بهتری در کاربران ایجاد می‌کنند. این موضوع در لابی‌ها از آن جهت اهمیت دارد که اولین مواجهه با ساختمان‌ها در آنجا اتفاق می‌افتد. برای طراحی یک لابی کلاسیک از لوسترها و چراغ‌های دیواری لوکس و مجلل استفاده کنید. علاوه بر لوازم روشنایی مناسب، طراحی گچبری سقف نیز شکوه و زیبایی لابی را بیشتر خواهد کرد. گچبری سقف و ایجاد قاب‌های مناسب به بخش‌بندی فضاها و متمایز کردن آن‌ها نیز کمک می‌کند.

لابی-کلاسیک
تصویر شماره 3 – در طراحی یک لابی کلاسیک توجه به جزئیاتی مانند گچبری سقف و دیوارپوش مناسب حائز اهمیت است.

انتخاب مبلمان مناسب برای لابی

مبلمان و وسایل در فضاهای داخلی علاوه بر اینکه عملکرد مشخصی دارند، بر ظاهر و حال و هوای بنا نیز اثر می‌گذارند. این موضوع در لابی‌ها نیز صدق می‌کند. می‌توان گفت که اهمیت مبلمان مناسب در لابی‌ها حتی بیشتر از سایر فضاهای داخلی است و بر استفاده کاربران از بخش‌های مختلف به طور مستقیم موثر است. به عبارت دیگر اگر در یک لابی مبلمان مناسبی برای بخش نشیمن یا رستوران وجود نداشته باشد احتمال استفاده از آن‌ها به شدت پایین خواهد آمد.

در انتخاب مبلمان برای یک لابی شیک مهم است که به سبک طراحی داخلی نیز توجه کنید. به عنوان مثال در یک لابی کلاسیک، بهتر است از ست‌های مبلمان متناسب با سبک و تا حدی تجملاتی و لوکس استفاده شود. همچنین نصب یک آینه تراشدار نیز ظاهر باشکوه‌تری به لابی‌های کلاسیک و نئوکلاسیک می‌دهند. در سبک‌ مدرن بهتر است ست‌های ساده‌تر و بدون تزئینات به کار ببرید.

آینه تراشدار طرح لوزی زاویه دار ایران گلسکو
آینه تراشدار طرح لوزی زاویه دار ایران گلسکو

در مطلب امروز به نکات مهمی که در طراحی یک لابی شیک باید مورد توجه قرار دهید پرداختیم. همچنین عناصر مهم در طراحی لابی‌های کلاسیک از جمله آینه تراشدار و گچبری سقف را نیز به شما معرفی کردیم. لابی‌ها در هتل‌ها و شرکت‌ها علاوه بر ایجاد جذابیت، می‌توانند معرف شخصیت و هویت برند هر مجموعه نیز باشند. بنابراین طراحی صحیح و مناسب آن‌ها به توسعه برندها نیز کمک خواهد کرد و با ثبت تصویری مثبت در ذهن افراد، آن‌ها را به مراجعه مجدد تشویق می‌کند. در بخش پوشش کف و دیوار در فروشگاه آنلاین هوم استایل می‌توانید انواع آینه کاری، دیوارپوش و همچنین گچبری سقف آماده باکیفیت و مناسب طراحی لابی کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن را مشاهده و خریداری نمایید.