انتخاب بهترین رنگ برای کافی شاپ و رستوران تنها وابسته به عامل علاقه و سلیقه نیست. پالت رنگی این فضاها باید با تامل و دقت انتخاب شود. چرا که یکی از مهم‌ترین جنبه‌های بازاریابی و هویت برند رستوران خواهد بود. باید بدانید که رنگ‌های انتخابی کافه و رستوران بر احساسات و رفتارهای مشتریان شما تاثیر می‌گذارند. بنابراین مهم است که پیش از انتخاب رنگ‌ کافه و رستوران از نقش و اثر آن‌ها بر خلق و خوی افراد مطلع شوید. اما اگر در این رابطه مطمئن نیستید مطلب امروز هوم استایل را تا پایان دنبال کنید. در این مطلب به چگونگی انتخاب پالت رنگی و همچنین یافتن ایده بهترین رنگ برای کافی شاپ و رستوران می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اهمیت رنگ‌ها در طراحی داخلی رستوران و کافی شاپ

همان‌طور که اشاره شد رنگ‌های هر فضا بر روحیات افراد به صورت مستقیم تاثیر خواهند گذاشت. از این جهت آشنایی کلی با روانشناسی رنگ به انتخاب بهترین رنگ برای کافی شاپ و رستوران کمک خواهد کرد. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهند که رنگ‌ها می‌توانند رفتار و احساسات مشتریان را تغییر دهند. به عنوان مثال برخی از رنگ‌ها مانند قرمز با افزایش گردش خون، به اشتهای بهتر افراد کمک خواهند کرد. برخی از رنگ‌ها مانند سفید نیز در دلبازتر شدن دکوراسیون تاثیر خواهند گذاشت. به طور کلی انتخاب رنگ مناسب و صحیح در فضاهای تجاری و به ویژه رستوران‌ها و کافه‌ها، به جذب مشتریان بیشتر و همچنین ترغیب آن‌ها به بازگشت به آن فضا نقشی کلیدی ایفا می‌کنند.

بهترین-رنگ-برای-کافی-شاپ
تصویر شماره 1 – یکی از ایده‌های انتخاب بهترین رنگ برای کافی شاپ و رستوران‌های لوکس استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون می‌باشد.

انتخاب بهترین رنگ برای کافی شاپ و رستوران

در ادامه چند ایده بهترین رنگ برای کافی شاپ و رستوران را مشاهده خواهید کرد. از این ایده‌ها می‌توانید با توجه به سبک، مساحت فضا و نوع رستوران و کافه خود بهره ببرید.

صندلی چوبی استیل هامون مدل تسلا
صندلی چوبی استیل هامون مدل تسلا

رنگ‌های روشن

رنگ‌های روشن از بهترین انتخاب‌ها برای کافه‌ها و رستوران‌های کوچک و با مساحت کم هستند. زیرا این رنگ‌ها فضا را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان خواهند داد. بنابراین بهتر است در کافه‌ها و رستوران‌های کوچک، رنگ‌های روشن را در دیوارها، کف و پرده‌ها به کار ببرید. برای جلوگیری از یکنواخت شدن فضا نیز بهتر است در اکسسوری‌ها، لوازم دکوراتیو و تعدادی از مبلمان از رنگ‌های گرم‌تر استفاده نمایید. علاوه بر این پالت رنگی متشکل از یک یا دو رنگ روشن مانند سفید، زرد روشن، بژ و خاکستری روشن، فضایی آرام را نیز در ذهن تداعی خواهند کرد. به همین علت در برخی از رستوران‌های لوکس نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند. 

رنگ‌های گرم

یکی دیگر از پالت‌های رنگ مناسب برای دکوراسیون کافه و رستوران، پالت رنگ‌های گرم می‌باشد. قرمز، نارنجی، طلایی و آجری برخی از رنگ‌های گرم و مناسب برای چنین فضاهایی هستند. در علم روانشناسی رنگ گفته می‌شود که این رنگ‌ها هیجان و تحرک را در فضا بیشتر می‌کنند. استفاده از رنگ‌های گرم همچنین اشتهای مهمانان رستوران شما را نیز افزایش خواهد داد. هنگام انتخاب رنگ‌ها توجه داشته باشید که تناژهای تیره‌تر رنگ‌های گرم ظاهری لوکس و مجلل به دکوراسیون می‌بخشند. از طرف دیگر تناژهای روشن‌تر فضایی شادتر و پر جنب و جوش به وجود می‌آورند. به همین علت استفاده از آن‌ها در فست فودها و کافه‌ها بیشتر پیشنهاد می‌شود.

پالت-رنگ-رستوران
تصویر شماره 2 – در انتخاب پالت رنگ این رستوران با استفاده از رنگ گرم مبلمان در کنار پنل‌های چوبی سقف فضایی جذاب و دعوت کننده ایجاد شده است.

تناژهای تیره رنگ‌ها

اگر ایده طراحی یک رستوران یا کافی شاپ لوکس را در سر دارید، رنگ‌های تیره و تناژهای تیره رنگ‌های مختلف انتخاب بسیار خوبی برای شما خواهند بود. زرشکی، قهوه‌ای، بنفش و سرمه‌ای مثال‌هایی از این رنگ‌ها هستند که ظاهری بسیار شیک به فضاهای تجاری خواهند داد. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از رنگ‌های تیره می‌تواند فضا را کوچک و دلگیر نشان دهد. بنابراین این رنگ‌ها را باید به اندازه مناسب و در محل درست به کار برد.

بهترین رنگ‌ های آرامش‌بخش برای کافی شاپ

ایده دیگری که برای انتخاب بهترین رنگ برای کافی شاپ و رستوران وجود دارد، استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش است. این رنگ‌ها که شامل تناژهای مختلف سبز و آبی می‌شوند، با یادآوری طبیعت، حس آرامش و سلامتی را به ذهن القا خواهند کرد. اگر در رستوران و کافه خود غذاهای گیاهی و ارگانیک سرو می‌کنید، پالتی با رنگ‌های سبز و آبی ایده خوبی برای شما خواهد بود.

رنگ-کافه
تصویر شماره 3 – یکی از گزینه‌ها برای رنگ کافه و رستوران‌های دنج و خودمانی استفاده از رنگ‌های آبی و سبز است که فضایی آرامش‌بخش به وجود خواهد آورد.

با توجه به آنچه در مطلب امروز گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که انتخاب بهترین رنگ برای کافی شاپ و رستوران به چندین عامل بستگی دارد. مساحت کافه و رستوران، نوع غذاهایی که سرو می‌شود، لوکس یا دنج بودن فضا و سبک دکوراسیون برخی از این عوامل هستند. با توجه به روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ‌ها قادر خواهید بود که پالت رنگی مناسبی برای رستوران یا کافه خود انتخاب نمایید.

صندلی فلزی ناهارخوری
صندلی فلزی ناهارخوری

در پایان باید تاکید کنیم که هنگام طراحی دکوراسیون یک رستوران، انتخاب پالت رنگ یکی از مهم‌ترین مراحل خواهد بود. چرا که می‌تواند بر آرامش و آسایش افراد در هنگام صرف غذا اثرگذار باشد. همچنین این رنگ‌ها بخشی از هویت برند رستوران و کافه شما نیز خواهند بود. در کنار انتخاب بهترین رنگ کافی شاپ و رستوران، انتخاب بافت‌ها، نورپردازی و مبلمان مناسب نیز در ایجاد فضایی جذاب و دلپذیر برای مشتریان نقش خواهند داشت. برای خرید مبلمان و وسایل مناسب این فضاها می‌توانید از بخش مبلمان رستوران و کافی شاپ فروشگاه آنلاین هوم استایل دیدن فرمایید.